Notowania

gpw
24.05.2010 16:35

GPW: Banki wyciągnęły indeksy na plusy

Dobra postawa banków w drugiej części sesji pozwoliła najważniejszym indeksom warszawskiego parkietu zakończyć dzień na plusach.

Podziel się
Dodaj komentarz

Arkadiusz Droźzdiel

Po zejściu na minusy w środkowej części handlu WIG 20 zdołał jednak wyjść ponad poziom piątkowego zamknięcia, by w ostateczności zyskać niemal 0,8 procent.

Jeszcze lepiej poradziły sobie małe i średnie spółki. Indeksy je grupujące wzrosły o ponad 1 procent. Niezbyt imponująco prezentują się natomiast obroty, które na całym rynku wyniosły raptem 1,265 mld złotych (z tego ponad miliard przypadło na spółki z WIG20).

Powrót większego zainteresowania zakupami akcji największych spółek w drugiej części sesji był efektem poprawy atmosfery do inwestowania na giełdach europejskich. Ponadto wpływ miało także zmniejszenie się spadków notowań kontraktów terminowych na indeksy amerykańskie. Dodatkowo w samej końcówce sesji na GPW pozytywnie został odebrany start giełd za oceanem na mniejszych minusach, jak w połowie dnia sugerowały notowania kontraktów.

Dzisiejsza huśtawka nastrojów na warszawskich blue chipach (WIG20 wystartował na plusach, by następnie spaść poniżej poziomu zamknięcia z piątku, i zakończyć dzień na plusach) jest efektem obaw inwestorów na giełdach światowych, że w tarapaty może popaść hiszpański system bankowy. Niepokój wzbudziła bowiem zapowiedź banku centralnego Hiszpanii, że zamierza wykupić, będący w kłopotach bank CajaSur. Po spokojnym przeanalizowaniu tej zapowiedzi rynek uznał jednak, że krok ten nie jest tak groźny, jak się mogło wcześniej wydawać.

W tej sytuacji inwestorzy instytucjonalni, operujący na GPW postanowili kupować akcje banków wchodzących w skład WIG20. BRE Banku zakończył dzień na ponad 3,6 proc. plusie. Niemal 3 procent zyskały akcje BZWBK, a Pekao SA prawie 2 procent. Pomimo nieuniknionego dużego spadku zysków, ze względu na konieczność wypłaty odszkodowań powodzianom, prawie 1,8 pro. zarobili posiadacze akcji PZU.

GPW: Inwestorzy sprzedają akcje blue chipów

Arkadiusz Droździel, godz. 12:35

Wyraźne pogorszenie się nastrojów na giełdach europejskich oraz zapowiedź spadków za oceanem zachęca inwestorów w Warszawie do sprzedaży akcji największych spółek.

WIG 20 po porannych wzrostach przed godziną 11.00 zszedł poniżej poziomu zamknięcia z piątku i wokół niego obecnie oscyluje. Dużo lepiej radzą sobie natomiast małe i średnie spółki. Indeksy je grupujące zyskują nieco poniżej 1 procenta.

Do pozbywania się akcji największych spółek przyczynia się pogorszenie nastrojów na giełdach europejskich. W Londynie, Paryżu i Frankfurcie indeksy tamtejszych giełd tracą dość wyraźnie na wartości pomimo, że otworzyły się na plusach.
Do sprzedaży akcji inwestorów instytucjonalnych, którzy najczęściej są posiadaczami walorów warszawskich blue chipów, skłania też zapowiedź spadkowego otwarcia giełd za oceanem. Kontrakty terminowe na indeksy giełd amerykańskich obecnie tracą na wartości około 1 procenta.
Spośród największych spółek notowanych na GPW najlepiej radzi sobie BZWBK oraz BRE Bank. Ponad 1 procent zyskują akcje PZU.
Na drugim biegunie znajdują się Polimex-Mostostal, Getin Holding, PKO BP oraz PBG. Wszystkie te spółki są na ponad 1-procentowym minusie.

GPW: Na otwarciu indeksy w górę

Paweł Zawadzki, godz. 9:35

Bardzo udane kilkanaście ostatnich minut piątkowych notowań na Wall Street oraz znakomita poniedziałkowa sesja w Chinach wsparły kupujących. Wszystkie najważniejsze indeksy rodzimego parkietu rozpoczęły tydzień na plusie.

Zdecydowana przewaga popytu w ostatnim kwadransie piątkowych notowań w USA spowodowała, że indeksy oscylujące w okolicach czwartkowego zamknięcia wystrzeliły o ponad procent w górę. Zyskujący dziś niemal 3,5 proc. główny indeks chińskiego parkietu jeszcze poprawił dobre już humory inwestorów.

Po 30 minutach od rozpoczęcia sesji indeks największych spółek zyskuje niemal 1 procent. Odpowiednio 1,7 i 1,1 proc. nad kreską oscylują mWIG40 i sWIG80. Podobna atmosfera panuje na większości europejskich giełd.

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 najlepiej radzą sobie banki. Liderem wzrostów jest zyskujący ponad 3 proc. BRE Bank. Około 1,5 proc. zyskują natomiast Pekao SA, BZ WBK i PKO BP. Uspokojenie i niewielkie wzrosty na rynku surowców ciągną w górę kursy spółek surowcowych i paliwowych. Około 2 proc. drożeje KGHM, a ponad 1,5 proc. powyżej piątkowego zamknięcia wyceniane są akcje Lotosu.

GPW: Odbicie po wzrostach w Azji?

Łukasz Pałka, godz. 7:08

O godzinie siódmej rano polskiego czasu główny indeks chińskiej giełdy Shanghai Composite rósł o ponad trzy procent. Wieści z Azji powinny mieć pozytywny wpływ na dzisiejsze notowania w Europie.

Agencje informacyjne donoszą, że na rynku pojawiły się spekulacje o możliwych zmianach w chińskiej _ polityce schładzania rynku _. Zdaniem ekonomistów chiński rząd ze względu na kryzys fiskalny i zagrożenie wzrostu gospodarczego w Europie może opóźnić dalsze decyzje dotyczące zacieśniania zwłaszcza rynku nieruchomości i kredytów w Chinach. Do tego rząd zamierza dalej dotować przemysł samochodowy. Takie spekulacje wystarczyły, by azjatyckie indeksy poszły w górę. Wzrostom przewodziły spółki z sektora finansowego. Np. Industrial&Commercial Bank of China rósł o około dwa procent.

Mocne wzrosty w Chinach, jak również udana sesja w USA w ostatni piątek powinny mieć pozytywny wpływ na notowania także na europejskich parkietach. Wydaje się, że powódź w Polsce cały czas nie zniechęca inwestorów do kupowania akcji na warszawskiej giełdzie. Bardziej liczy się dla nich sytuacja na rynkach zagranicznych. A tam, podobnie zresztą jak w Polsce, kalendarium informacji makroekonomicznych jest dzisiaj praktycznie puste, co z reguły sprzyja inwestorom kupującym akcje. Tylko o godzinie 16 z USA napłyną świeże dane na temat kwietniowej sprzedaży domów na rynku wtórnym.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: gpw, dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz