Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Dane zaskoczyły, jednak nie wystraszyły

0
Podziel się:

Sporo gorsze od prognoz analityków wiadomości z amerykańskiego rynku pracy zachęciły do chwilowej wyprzedaży akcji. Do gry szybko jednak powrócili kupujący. Dwie listopadowe sesje na minusie i trzy grudniowe na plusie - taki jest bilans mijającego tygodnia na GPW.

GPW: Dane zaskoczyły, jednak nie wystraszyły

Sporo gorsze od prognoz analityków wiadomości z amerykańskiego rynku pracyzachęciły do chwilowej wyprzedaży akcji. Do gry szybko jednak powrócili kupujący. Dwie listopadowe sesje na minusie i trzy grudniowe na plusie - taki jest bilans mijającego tygodnia na GPW.

Ostatni w tym tygodniu dzień notowań indeks największych notowanych na GPW spółek zakończył zyskując 1,12 procent. Niemal 0,5 procent zwyżkował mWIG40. Symboliczną stratę zanotował natomiast wskaźnik spółek małych. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,3 mld złotych.

Zaprezentowane jeszcze przed rozpoczęciem notowań na Wall Street, gorsze od prognoz dane z USA zadziałały jedynie chwilowo. Sesja za Oceanem rozpoczęła się spadkami mniejszymi niż wskazywały na to wcześniej kontrakty terminowe, a następnie indeksy powoli, lecz sukcesywnie odrabiały straty.

Nieznacznie lepszy od oczekiwań wskaźnik aktywności gospodarczej w amerykańskim sektorze usługowym i nieco większy niż prognozowano spadek liczby zamówień w przemyśle mocno nie zmieniły nastrojów na Wall Street. W efekcie WIG20 powrócił w okolice sprzed publikacji danych z USA.

W indeksie największych spółek najlepiej wypadły BRE Bank, Cyfrowy Polsat, Pekao SA i KGHM. Ceny ich akcji wzrosły od niemal 2 do ponad 2,5 procent. Tylko dwa blue chipy finiszowały pod kreską - PZU straciło 0,3 procent, a PKN Orlen został przeceniony o ponad 0,6 procent.

3 do 2 dla kupujących


Cały tydzień można podzielić na dwie części – listopadową i grudniową. Pierwsze dwie sesje upłynęły pod znakiem obaw o to, że losy Irlandii podzielą Portugalia i Hiszpania. Nie pomogło nawet zatwierdzenie pomocy finansowej (85 mld euro) dla Irlandii przez ministrów finansów krajów Unii Europejskiej.

2600 punktów jako kluczowe obecnie wsparcie w przypadku WIG20 okazało się na tyle silne aby powstrzymać dalsze spadki. Gorąco było jednak we wtorek, kiedy po całej spędzonej nad kreską sesji indeks największych spółek podczas fiksingu zanurkował przy olbrzymich obrotach.

Inwestorzy uwierzyli w _ rajd Świętego Mikołaja _?

Kolejne trzy sesje to już okres przewagi kupujących. Ta pozwoliła wypchnąć indeks największych notowanych na GPW spółek w górę o ponad 2,5 procent i tydzień zakończyć powyżej 2700 punktów.

Z jednej strony wygląda na to, że inwestorzy odrobinę odpuścili już kwestię problemów finansowych w strefie euro. Z drugiej dostali całkiem sporo niezłych danych z gospodarki. Nie rozczarowały wskaźniki obrazujące koniunkturę w przemyśle czy usługach, czy dobre dane o sprzedaży detalicznej z Niemiec i z całego Eurolandu.

Negatywnie zaskoczyły wiadomości z amerykańskiego rynku pracy. Jednak nawet sporo słabsze od oczekiwań dane z USA nie były w stanie zepchnąć WIG20 w piątek pod kreskę.

Dobre wiadomości z Polski

Informacją tego tygodnia z polskiej gospodarki jest PKB, który w trzecim kwartale wzrósł o 4,2 procent. To znacznie więcej niż oczekiwali analitycy, którzy spodziewali się wzrostu o 3,6 procent. Lepsza od prognoz okazała się także aktywność gospodarcza w polskim przemyśle.


Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t116769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bedzie;rajd;swietego;mikolaja;zobacz;prognozy;analitykow,47,0,713519.html) Będzie rajd Świętego Mikołaja? Zobacz prognozy analityków Kupować czy sprzedawać akcje? Czy może lepiej się wstrzymać?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/hity;grudnia;11;spolek;na;ktorych;mozesz;zarobic,185,0,727225.html) Hity grudnia. 11 spółek, na których możesz zarobić Analitycy typują spółki, na których będzie można sporo zyskać.

GPW: W listopadzie spadki, w grudniu wzrosty

Wraz z nadejściem grudnia inwestorzy ruszyli do kupowania akcji. W listopadowej części tego tygodnia wciąż przeważali sprzedający. W grudniowej do gry włączyli się chętni do kupowania akcji – wszystkie trzy pierwsze sesje grudnia WIG20 zakończył na plusie.


3 do 2 dla kupujących


Cały tydzień można podzielić na dwie części – listopadową i grudniową. Pierwsze dwie sesje upłynęły pod znakiem obaw o to, że losy Irlandii, dla której

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)