Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

GPW: Gwałtowna reakcja inwestorów

Zobacz, co dzisiaj dzieje się na rynku w komentarzu Money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

*Główny Urząd Statystyczny podał dane o inflacji. Wygląda na to, że jeśli chodzi o drożyznę to najgorsze mamy już za sobą. Analitycy tym razem się nie pomylili i dobrze oszacowali wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych. Dane o handlu zagranicznym USA mogą odpowiadać za gwałtowny spadek indeksu największych spółek w ostatnich minutach. Rynkiem rządzi także plotka o tym, że S&P może obniżyć ratingi krajom strefy euro. *

WIG20 zyskuje 0,75 procenta, a dane GUS-u nie wpłynęły mocno na notowania polskich blue chipów. Słabiej sprawują się małe i średnie przedsiębiorstwa, które znajdują się w pobliżu kursu odniesienia. MWIG40 traci 0,03 proc., natomiast sWIG80 zwyżkuje 0,15 procenta.

Zobacz notowania najważniejszych indeksów na polskiej giełdzie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed startem sesji w USA kontrakt terminowy traci 0,53 procenta. W Europie panują umiarkowanie optymistyczne nastroje DAX rośnie 0,42 procenta, CAC40 zyskuje 0,88 proc. a FTSE250 zwyżkuje 0,25 procenta. Najlepiej na Starym Kontynencie radzi sobie giełda w Atenach (2,54 procenta).

Wśród spółek wchodzących w skład w WIG20 najwięcej zyskuje deweloper GTC rosnące 1,88 procenta. Najgorszym blue chipem okazuje się być Tauron PE, który traci 1,28 procenta. Liderem mWIG40 jest GPW rosnące 2,74 procenta.

GPW: Włosi sprzedali obligacje

Łukasz Pałka, godz.12.25

Aukcję włoskich obligacji można udać za udaną. Na razie jednak nie wpłynęła ona znacznie na notowania podczas dzisiejszej sesji.

WIG20 zyskuje obecnie około 0,6 procenta. Nie imponują również wzrosty głównych indeksów na pozostałych europejskich parkietach.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Włosi sprzedali całą pulę oferowanych obligacji o wartości 4,75 miliarda euro. To dobra informacja, zwłaszcza w kontekście wyników wczorajszych aukcji długu. Kolejne informacje, które mogą dzisiaj mieć wpływ na notowania to wyniki JP Morgan, a także dane dotyczące inflacji w Polsce.

GPW: Kupujący utrzymają przewagę?

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od wzrostów głównych indeksów. Kupujący mają szansę zostać w przewadze.

WIG20 zyskuje około 1 procenta. Również na plusach rozpoczynają notowania główne giełdy w Europie. Brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,7 procenta, a niemiecki DAX ponad 1 procent.

Bieżące notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wszystkie spółki z WIG20 są obecnie na plusach. Najmocniej, bo o ponad 3 procent rośnie GTC. Najsłabiej spisują się za to akcje KGHM-u, które notują symboliczny wzrost o 0,1 procenta. Po wczorajszych mocnych wzrostach tej spółki taka sytuacja nie powinna dziwić.

*GPW: Pechowy piątek trzynastego czy kontynuacja wzrostów? *

Paweł Zawadzki, 12.01, godz. 22.30

Ostatnia sesja tego tygodnia przypada na dzień uznawany w wielu krajach za pechowy. Czy to zniechęci inwestorów do kupowania akcji? Niekoniecznie. Pod warunkiem jednak, że atmosfery nie popsuje aukcja włoskich obligacji lub nie rozczarują wyniki finansowe publikowane przez JP Morgan.

Inwestorów handlujących na amerykańskich giełdach nie przestraszyły w czwartek słabsze od prognoz analityków dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Rozczarowała zarówno liczba nowych bezrobotnych, jak i dane o sprzedaży detalicznej. Mimo słabych wiadomości i nie najlepszego początku notowań na Wall Street, wszystkie indeksy sesję zakończyły powyżej środowych kursów zamknięcia.

Zobacz przebieg czwartkowej sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdecydowanie lepiej czwartkowe notowania zakończyła giełda w Warszawie. WIG20 umocnił się bowiem o niemal 1,7 procent. Cieszyć mogą również obroty, które na całym parkiecie pierwszy raz w 2012 roku przekroczyły miliard złotych. To, że na giełdzie wciąż są chętni do kupowania akcji pokazuje także fakt, że wyraźna zwyżka nie ominęła także średnich i małych spółek.

Lekko niepokoi natomiast to, że duży wkład (zarówno we wzrost indeksów, jak i obroty) miał KGHM, którego kurs wystrzelił w górę, po w zasadzie jedynie kosmetycznych zmianach w propozycji podatku od miedzi i srebra. Zachowanie akcji miedziowej spółki z Lubina w dalszym ciągu będzie zatem znacząco wpływało na notowania najbardziej prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy.

Podczas ostatniej sesji tego tygodnia na nastrojach giełdowych graczy wciąż rzutować będzie sytuacja na rynku europejskiego długu. W czwartek udane aukcje hiszpańskich i włoskich obligacji poskutkowały spadkiem rentowności _ dziesięciolatek _ także na rynku wtórnym oraz zachęciły giełdowych inwestorów do większego ryzyka. W piątek jest szansa na powtórkę. Włosi będą bowiem próbowali na rynku uplasować średnioterminowe obligacje za maksymalnie 4,75 mld euro. Jeśli uda im się tego dokonać na atrakcyjnych warunkach, powinno to weprzeć kupujących akcje.

Nie warto jednak zupełnie zapominać o tym, co dzieje się za Oceanem. Podczas piątkowej sesji trzeba zwrócić uwagę przynajmniej na trzy _ czynniki amerykańskie _. Jeszcze przed rozpoczęciem notowań na Wall Street swoimi wynikami finansowymi za czwarty kwartał 2011 roku pochwali się jeden z największych światowych holdingów finansowych – JP Morgan. Poznamy również bilans handlowy Stanów Zjednoczonych (14:30) oraz indeks nastrojów amerykańskich konsumentów (15:55).

Sam porównuj na wykresach kursy akcji, indeksów i walut Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: sesja na gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz