Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Procent na plusie, ale mogło być znacznie gorzej

0
Podziel się:

Przeczytaj w komentarzu Money.pl, co dziś działo się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Trzy światowe banki centralne zdecydowały się dzisiaj na poluzowanie polityki monetarnej, ale nie wywołały tym szturmu na akcje. Indeksy na Starym Kontynencie zamknęły się dzisiaj na minusach. Mimo to, WIG20 - po blisko półtora-procentowej zwyżce w połowie sesji - zamknął się na 1,11-proc. plusie.

Bank of England zdecydował się rozszerzyć program skupu aktywów o 50 miliardów funtów, łączna kwota na QE zwiększyła się już więc do poziomu 357 miliardów funtów. BoE jednocześnie pozostawił główną stopę procentową na najniższym poziomie pół proc.

Rekordowo niskie stopy wprowadził też Europejski Bank Centralny, obniżając główną o 25 punktów bazowych do poziomu 0,75 proc. Rada Prezesów EBC zdecydowała, że stopa depozytowa wyniesie równe 0 procent, zmuszając tym samym banki do lokowania swoich pieniędzy w bardziej ryzykowne aktywa.

Nieoczekiwanie stopy obciął też Bank Ludowy Chin. Wszystkie te działania nie spowodowały jednak szturmu na akcje. Inwestorzy zignorowali również znacznie lepszy raport ADP (liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła w USA w miesiąc o176 tysięcy, zamiast stu tysięcy) oraz mniejszą liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za Oceanem.

Inwestorzy zachowali się w myśl zasady _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _. Po informacji o luzowaniu polityki monetarnej w strefie euro, zaczęli wyprzedawać swoje akcje.

Oto notowania najważniejszych indeksów w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Złe nastroje mogły mieć jeszcze związek z rosnącymi kosztami długu zagrożonych krajów strefy euro. Rentowność 10-letnich obligacji Włoch wyniosła ponad 5,9 proc., z kolei dziesięciolatki w Hiszpanii dają ponad 6,7 proc.

Przełomowy moment dla strefy euro. Co na to giełdy?

Maciej Rynkiewicz, godz. 13:55

Europejski Bank Centralny obniżył główną referencyjną stopę procentową z procenta do 0,75 proc. To najniższy poziom w historii waluty wspólnoty.

Zmianie uległo też oprocentowanie kredytu w banku centralnym o 25 punktów bazowych do poziomu 1,5 proc. stopy podstawowych operacji. Stopa depozytu w banku centralnym zostanie obniżona o 25 punktów bazowych, do poziomu 0,00

Mario Draghi omówi teraz przyczyny podjęcia tej decyzji, konferencja prasowa wystartuje o godz. 14:30.

Notowania WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy na GPW zdają się jednak podążać własnymi drogami. Teoretycznie dobra dla cen akcji wiadomość uruchomiła spadki - WIG20 notuje teraz już tylko 0,8 proc. zwyżkę. Ważniejsze wydaje się teraz wystąpienie szefa EBC.

GPW mocno w górę. Przebity kluczowy poziom

Paweł Zawadzki, godzina 11:47

Inwestorzy, nie czekając na decyzje Europejskiego Banku Centralnego, już założyli, że będą one dla nich korzystne. WIG20 obecnie zyskuje niemal 1,5 procent, co oznacza, że pokonał kluczowy w krótkim terminie opór na poziomie 2.280 punktów.

Dynamiczny ruch w górę w przypadku indeksu największych spółek sprawił, że najbardziej prestiżowy wskaźnik GPW z impetem sforsował obszar 2.270-2.280 punktów. Przedział ten był główną _ blokadą _ wzrostów podczas ostatnich kilku tygodni, a indeks bezskutecznie zmagał się z nim już kilkakrotnie.

Zobacz, jak od połowy czerwca radził sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jego przebicie, pod warunkiem, że podobny stan utrzyma się do zamknięcia notowań, otwiera WIG20 drogę w kierunku 2400, a nawet 2450 punktów. Inwestorzy zagrali jednak bardzo ryzykownie. Jeśli okaże się, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego i konferencja szefa EBC rozczarują, giełdowi gracze mogą bardzo szybko zmienić nastawienie do akcji.

Aktualnie jednak nastroje inwestorów są rewelacyjne. W gronie dwudziestu największych spółek jedynie Synthos i BRE Bank znajdują się na symbolicznych minusach. Ponad 3-procentowe wzrosty odnotowują natomiast akcje TVN (+4,4 proc.), Kernela (+3,9 proc.) i Banku Handlowego (+3,5 proc.).

GPW: Inwestorów czekają olbrzymie emocje

Paweł Zawadzki, godzina 9:37

Sesja w Warszawie rozpoczęła się spokojnie. Inwestorzy czekają przede wszystkim na popołudniowe decyzje Europejskiego Banku Centralnego oraz dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych.

WIG20 wystartował w okolicach poziomu, na którym zakończył wczorajszą sesję. Trudno się temu dziwić, wczoraj Wall Street nie pracowała, a dziś uwaga inwestorów skupi się na wydarzeniach zaplanowanych na godziny popołudniowe. Z czasem na giełdach powinno być zatem coraz bardziej emocjonująco.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O 13:45 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Europejski Bank Centralny, który najprawdopodobniej obniży główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,75 procent. Część inwestorów i rynkowych obserwatorów liczy także na jakiekolwiek sygnały szefa EBC w sprawie kolejnej rundy niskooprocentowanych pożyczek dla banków (LTRO).

Dwa kwadranse później rynki poznają raport ADP obrazujący szacunkową zmianę zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. To jednak nie koniec danych z USA. Chwilę później opublikowane zostaną dane o nowych bezrobotnych, a o 16-tej inwestorzy poznają wartość indeksu obrazującego aktywność gospodarczą w amerykańskich usługach (ISM Non-Manufacturing PMI).

GPW: EBC zadecyduje o stopach procentowych. Co na to giełdy?

Maciej Rynkiewicz, 04.07, 22:50

Jutro kwadrans przed godziną 14, Mario Draghi prawdopodobnie powie, że Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podjęła decyzję o obcięciu stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do 0,75 proc. To najniższy poziom w historii strefy euro.

Będzie to reakcja EBC na zwalniającą gospodarkę Starego Kontynentu. Gołębie nastroje umocniły się po środowych wynikach PMI sektora usług dla największych krajów Unii Europejskiej. Indeks w Niemczech spadł do 49,9 pkt., a w Wielkiej Brytanii do 51,3 pkt.

Jest to kontynuacja złych danych z początku tego tygodnia, w poniedziałek Markit Economics podał jeszcze gorsze wyniki PMI dla przemysłu w krajach strefy euro. Dlatego sporym zaskoczeniem byłoby pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Inwestorzy w najbliższym czasie skupią swoją uwagę na działaniach banku centralnego strefy euro. EBC co prawda ma teraz realizować jedynie doraźna działania, które pozwolą na uporanie się z kryzysem w strefie - w tę strategię wpisuje się właśnie zmniejszenie stóp. Jednak inwestorzy tak naprawdę liczą na kolejne operacje LTRO lub wznowienie programu wykupu obligacji rządowych. Ten drugi sposób pozwoliłby obniżyć rentowność obligacji krajów z grupy PIIGS.

A te ostatnio na powrót rosną, kupon 10-letnich obligacji Włoch wynosił w środę 5,76 proc., z kolei hiszpańskie _ dziesięciolatki _ dały zarobić 6,4 proc. Znacznie lepiej ma się rynek długu w Polsce, ceny obligacji rosną, przez co ich rentowność spadła do poziomu z 2007 roku. Jest to pokłosie cięć budżetowych, jakie od początku tej kadencji funduje nam Ministerstwo Finansów.

Rząd musi jednak mocno zapiąć pasy, bowiem nadchodzące miesiące mogą być dla gospodarki bardzo chude. Zapowiedział to w środę szef NBP Marek Belka, który co prawda ogłosił pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, jednak zdradził, że widzi symptomy świadczące o nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym. Zmiana PKB w tym roku ma wynieść od 2,3 do 2,6 proc (a nie 2,2 - 3,8 proc., jak NBP zapowiadał w marcu), z kolei w 2013 między 1,0 a 3,2 (a nie 1,1 - 3,5 proc.)

Trudno, żeby po takich zapowiedziach polskich i europejskich ekonomistów inwestorzy rzucili się w czwartek do zakupów. Od rana można za to spodziewać wyjątkowo niskich obrotów. Po pierwsze gracze będą czekali na ostateczną decyzję EBC w sprawie stóp, po drugie do gry po blisko dwóch dniach wolnego wrócą Amerykanie.

Jednak chwilę przed startem sesji na Wall Street, Automatic Data Processing zda swój comiesięczny raport o szacunkowej zmianie zatrudnienia w Stanach w minionym miesiącu. Analitycy szacują, że liczba wyniesie sto tysięcy, w porównaniu do 133 tysięcy w poprzednim okresie. Kwadrans później urząd statystyczny w USA poda też liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która ma pozostać na podobnym poziomie co tydzień temu.

Inwestorzy czekają na te dane, dlatego rano nie ma co liczyć na wielkie skoki wartości najważniejszych indeksów w Europie. WIG20 z punktu widzenia analizy technicznej jest w stosunkowo bezpiecznym miejscu - do poziomu wsparcia na granicy 2200 punktów ma jeszcze sporo, a wcześniejszy 2240 może powinien uchronić przed większymi spadkami.

Notowania WIG20 w tym tygodniu

Wśród grupy blue chipów wciąż sporo dzieje się wokół chemicznego Synthosu, który napotyka coraz większe problemy w trakcie wezwania do sprzedaży Zakładów Azotowych Puławy. Ministerstwo Skarbu zapowiedziało, że będzie zwlekać z odpowiedzią tak długo, jak się da. Wśród pozostałych, jutro TPSA wypłaci dywidendę 1,50 zł na akcję, z kolei Bank Handlowy ustalił na środę dzień prawa do dywidendy 2,76 zł na akcję.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)