Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Resort skarbu nakręca podaż

0
Podziel się:

Po wczorajszych spadkach indeksów na krajowym parkiecie sprowokowanych informacjami o sprzedaży przez Skarb Państwa pakietu akcji KGHM dzisiejsza sesja przynosi poprawę nastrojów.

O godzinie 11.00 indeks WIG20 zyskiwał 0,95 proc. i wynosił 2460 punktów. Słabiej wypadają spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 oraz sWIG80 zyskują odpowiednio 0,4 proc. oraz 0,5 procent. Większa zmienność może towarzyszyć popołudniowym godzinom handlu, kiedy to na rynek napłyną kluczowe dla rynków finansowych dane z amerykańskiego rynku pracy.

Wczoraj o słabszym zachowaniu indeksów naszego parkietu na tle giełd Europy przesądziła wyprzedaż walorów KGHM. MSP podało w dzisiejszym komunikacie, że zakończono budowanie księgi popytu na 20 milionów akcji kombinatu. Cena została ustalona na 103 zł, natomiast wartość pakietu oferowanego przez Skarb Państwa wynosi ok.2,1 mld zł.

Rynek oczekuje, że wszystkie akcje z pakietu stanowiącego 10 proc. kapitału zakładowego KGHM znajdą swoich nabywców. Cena zakupu oferowana przez Skarb Państwa jest tylko nieznacznie niższa od obecnej ceny rynkowej. Na dzisiejszej sesji po zwyżce o 1 proc. akcjami KGHM handlowano po 105,2 zł za walor.

KGHM nie jest jedyną spółką z WIG20 w którym Skarb Państwa ogranicza swój udział. W grudniu dokonano sprzedaży niewielkiego pakietu Polimex-Mostostalu natomiast obecnie planowana jest sprzedaż 13-proc. pakietu akcji Lotosu. Nie jest to dla rynku informacja nowa jednak jak dotychczas nie wiadomo jakiej grupie inwestorów zostaną zaoferowane akcje.

Wcześniej przedstawiciele MSP informowali, że korzystnym rozwiązaniem byłaby sprzedaż pakietu inwestorowi branżowemu z dostępem do złóż lub mającego know-how w segmencie wydobycia. Ponadto wczoraj wiceminister skarbu poinformował, że nie widzi podstaw aby spółki paliwowe wypłacały dywidendę z zysku za 2009r. Zarówno Lotos jak również PKN Orlen w ocenie MSP potrzebują więcej czasu aby generować wyższe zyski i wrócić do polityki wypłaty dywidendy.

W przypadku Lotosu ważną kwestią pozostaje segment upstream, natomiast w przypadku Orlenu niezbędna jest poprawa sytuacji w Możejkach. Poszukiwanie inwestora branżowego oraz zatrzymanie w gdańskiej spółce całości zysku wypracowanego w 2009r. należy ocenić pozytywnie. Na dzisiejszej sesji Lotos oraz PKN Orlen zyskują odpowiednio 0,9 proc. oraz 0,5 procent.

Blisko 10 procent zarobili w tym roku posiadacze walorów Banku Handlowego. Zarząd banku będzie rekomendował wypłatę dywidendy z zysku za 2009r. Ponieważ współczynnik wypłacalności Handlowego znajduje się na wysokim poziomie to niewykluczone, że zostanie wypłacona akcjonariuszom całość zysku za 2009 roku.

Wydarzeniem dnia, a nawet tego tygodnia są publikowane o godz. 14.30 dane z amerykańskiego rynku pracy. Niewielka zmienność indeksów na GPW oraz parkietach zachodnioeuropejskich sugeruje, że inwestorzy wstrzymują się przed zajmowaniem pozycji przed publikacją popołudniowych raportów danych makro z USA.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)