Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Szczytów nie udało się utrzymać

0
Podziel się:

Ostatni dzień tygodnia WIG20 zakończył minimalnie powyżej wczorajszego zamknięcia. Choć dziś ponownie wyznaczył nowy szczyt (2513,56 pkt), to kolejny raz nie udało mu się utrzymać powyżej 2500 punktów.

GPW: Szczytów nie udało się utrzymać

Wiadomość o tym, że Unia uratuje Grecję, a pomoże jej w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowynie wywołała entuzjazmu wśród inwestorów. W ciągu dnia indeks WIG20 osiągnął nowy szczyt, lecz ostatecznie notowania zamknął poniżej 2500 punktów.

Mimo spadków w Europie, całkiem nieźle wystartował i radził sobie przez pierwszą część notowań WIG20. Przed 14. uległ jednak presji ze strony głównych parkietów w Europie i znalazł się pod kreską.

Dzięki dobrym nastrojom na Wall Street w ostatnich minutach dzisiejszej sesji WIG20 wyszedł na plus. Wzrost był jednak symboliczny, bo zaledwie 0,02-procentowy. Stratą zakończyły dzień indeksy średnich i małych spółek. mWIG40 stracił pół procent, a sWIG80 zniżkował 0,15 procent.

Spośród największych spółek najlepiej wypadły Polimex-Mostostal i GTC. Ceny ich papierów wzrosły o 4,6 i 4 procent. Najsłabiej radziły dziś sobie PKN Orlen, Pekao i PGE. Zostały one przecenione o odpowiednio 2,3, 1,9 i 1,7 procent.

Powody do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze spółki Energopol-Południe. Jeszcze przed sesją poinformowała ona o nowej umowie. Dziś jej papiery podrożały o ponad 11 procent.

Zdecydowanie bardziej emocjonująco niż dzisiejsza sesja wyglądał cały tydzień. W poniedziałek pod wpływem wiadomości o przyjęciu przez amerykański Kongres kosztownej reformy ubezpieczeń zdrowotnych przez cały dzień na GPW dominowali sprzedający.Kolejnymi wydatkami niespecjalnie przejęli się Amerykanie i od momentu rozpoczęcia notowań na Wall Street, WIG20 już tylko pomniejszał skalę spadków.

Przez kolejne dni inwestorzy byli niezdecydowani, a w przypadku indeksu największych spółek na zmianę wypadały sesje wzrostowe i spadkowe. Głównymi wydarzeniami drugiej części tygodnia były obniżenie przez agencję Fitch ratingu dla Portugalii oraz dwudniowy (czwartkowo-piątkowy) szczyt Unii Europejskiej, na którym głównym tematem miała być sprawa pomocy dla zadłużonej Grecji.

Choć w środę po pierwszej z wymienionych informacji na giełdach królowały spadki i większość komentatorów wspominała o coraz wyraźniejszych problemach części państw strefy euro, to już w czwartek na giełdach zagościł entuzjazm. Indeksy rosły, a WIG20 w trakcie sesji wyskoczył powyżej psychologicznej bariery 2500 punktów. Paliwo wzrostom dały dobre wiadomości dotyczące pomocy finansowej dla Grecji oraz lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć po fixingu okazało się, że poziomu 2500 punktów nie udało się obronić, to siła kupujących podczas sesji była duża. Indeks największych spółek ostatecznie zyskał ponad 2 procent.

Po zakończeniu czwartkowej sesji na rynek napłynęły optymistyczne wiadomości z unijnego szczytu. Kraje strefy euro zgodziły się na pomoc dla Grecji. O ile spekulacje na ten temat ciągnęły giełdy w górę, to oficjalna informacja nie wywołały optymizmu na Wall Street, również na giełdach w Europie euforii nie było.

W ciągu całego tygodnia WIG20 zyskał 2,2 proc. Również nad kreską w stosunku do zamknięcia ubiegłego tygodnia znalazły się mWIG40 i sWIG80, który zyskały odpowiednio 1,7 i 0,72 procent.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)