Notowania

gpw
26.03.2010 16:50

GPW: Szczytów nie udało się utrzymać

Ostatni dzień tygodnia WIG20 zakończył minimalnie powyżej wczorajszego zamknięcia. Choć dziś ponownie wyznaczył nowy szczyt (2513,56 pkt), to kolejny raz nie udało mu się utrzymać powyżej 2500 punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiadomość o tym, że Unia uratuje Grecję, a pomoże jej w tym Międzynarodowy Fundusz Walutowynie wywołała entuzjazmu wśród inwestorów. W ciągu dnia indeks WIG20 osiągnął nowy szczyt, lecz ostatecznie notowania zamknął poniżej 2500 punktów.

Mimo spadków w Europie, całkiem nieźle wystartował i radził sobie przez pierwszą część notowań WIG20. Przed 14. uległ jednak presji ze strony głównych parkietów w Europie i znalazł się pod kreską.

Dzięki dobrym nastrojom na Wall Street w ostatnich minutach dzisiejszej sesji WIG20 wyszedł na plus. Wzrost był jednak symboliczny, bo zaledwie 0,02-procentowy. Stratą zakończyły dzień indeksy średnich i małych spółek. mWIG40 stracił pół procent, a sWIG80 zniżkował 0,15 procent.

Spośród największych spółek najlepiej wypadły Polimex-Mostostal i GTC. Ceny ich papierów wzrosły o 4,6 i 4 procent. Najsłabiej radziły dziś sobie PKN Orlen, Pekao i PGE. Zostały one przecenione o odpowiednio 2,3, 1,9 i 1,7 procent.

Powody do zadowolenia mogą mieć akcjonariusze spółki Energopol-Południe. Jeszcze przed sesją poinformowała ona o nowej umowie. Dziś jej papiery podrożały o ponad 11 procent.

Zdecydowanie bardziej emocjonująco niż dzisiejsza sesja wyglądał cały tydzień. W poniedziałek pod wpływem wiadomości o przyjęciu przez amerykański Kongres kosztownej reformy ubezpieczeń zdrowotnych przez cały dzień na GPW dominowali sprzedający.Kolejnymi wydatkami niespecjalnie przejęli się Amerykanie i od momentu rozpoczęcia notowań na Wall Street, WIG20 już tylko pomniejszał skalę spadków.

Przez kolejne dni inwestorzy byli niezdecydowani, a w przypadku indeksu największych spółek na zmianę wypadały sesje wzrostowe i spadkowe. Głównymi wydarzeniami drugiej części tygodnia były obniżenie przez agencję Fitch ratingu dla Portugalii oraz dwudniowy (czwartkowo-piątkowy) szczyt Unii Europejskiej, na którym głównym tematem miała być sprawa pomocy dla zadłużonej Grecji.

Choć w środę po pierwszej z wymienionych informacji na giełdach królowały spadki i większość komentatorów wspominała o coraz wyraźniejszych problemach części państw strefy euro, to już w czwartek na giełdach zagościł entuzjazm. Indeksy rosły, a WIG20 w trakcie sesji wyskoczył powyżej psychologicznej bariery 2500 punktów. Paliwo wzrostom dały dobre wiadomości dotyczące pomocy finansowej dla Grecji oraz lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy. Choć po fixingu okazało się, że poziomu 2500 punktów nie udało się obronić, to siła kupujących podczas sesji była duża. Indeks największych spółek ostatecznie zyskał ponad 2 procent.

Po zakończeniu czwartkowej sesji na rynek napłynęły optymistyczne wiadomości z unijnego szczytu. Kraje strefy euro zgodziły się na pomoc dla Grecji. O ile spekulacje na ten temat ciągnęły giełdy w górę, to oficjalna informacja nie wywołały optymizmu na Wall Street, również na giełdach w Europie euforii nie było.

W ciągu całego tygodnia WIG20 zyskał 2,2 proc. Również nad kreską w stosunku do zamknięcia ubiegłego tygodnia znalazły się mWIG40 i sWIG80, który zyskały odpowiednio 1,7 i 0,72 procent.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: gpw, giełda, wig20, mwig40, swig80, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz