Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziś w money
11.12.2009 08:52

GPW: Test dla byków

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów. W pierwszej fazie inwestorzy próbowali skorygować ostatnie spadki, ale skala odbicia była zdumiewająco słaba, co w konsekwencji doprowadziło do wyprzedaży w samej końcówce sesji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Negatywnymi bohaterami w dalszym ciągu były akcje KGHM-u oraz Pekao, które zakończyły dzień centralnie na wsparciach. PKO BP odnotowało skromny wzrost. W dalszym ciągu spółki te przewodziły na rynku pod względem obrotów, choć ta przewaga nie była tak przygniatająca, jak w środę. Generalnie obroty były znacznie niższe, bo miała to być korekta. Zazwyczaj nieudane korekty (w obu kierunkach) przekładają się w Polsce na dynamiczne ruchy w kierunku danego trendu, czyli w obecnym przypadku ruchu w dół. Czy tak będzie?

W tym miejscu należy wskazać niezwykle istotną pozycję w jakiej znajduje się aktualnie WIG-20. Po wczorajszej sesji indeks znalazł się poniżej obu średnich ruchomych, co w ostatnich tygodniach w zasadzie wyczerpywało potencjał spadkowy. Ponadto indeks znajduje się tuż przy linii trendu wzrostowego, kreślonej od lutowego minimum. Właśnie wsparcie wynikające z tej linii ,,zadziałało" 27 listopada, kiedy to inwestorzy negatywnie zareagowali na kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań przez jedną z agencji rządowych z Dubaju.

Obecnie znajduje się ona 2308, a jej przełamanie będzie niosło negatywne przesłanie i będzie sugerowało test poziomu 2288 lub też minimum sprzed dwóch tygodni na 2236. Z kolei do poprawy sytuacji konieczne jest sforsowanie oporu na 2333 oraz wczorajszego maksimum na 2346. Kolejne bariery widzę na 2369 oraz 2398. Myślę, że nie można z góry przekreślać kupujących, bo powody do obaw dają KGHM i Pekao i TP SA. Ale spółki te są na wsparciach, sporo spadły i też mają prawo odreagować spadek.

Wśród pozostałych spółek z portfela WIG-20 można doszukać się pozytywnych historii, a najbardziej do mnie przemawiają walory Cersanitu, Getinu czy też Lotosu. Problem pozostaje również to, iż spółki dobrze rokujące nie mają takiego wpływu na indeks niż te papiery, które w ostatnich dniach negatywnie ciążą.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
Dom Maklerski BZ WBK
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz