Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: To spowodowało pogorsznie nastrojów pod koniec sesji

0
Podziel się:

Brak istotnych danych makro, brak konkretów dotyczących Grecji oraz stojące niemal w miejscu indeksy Wall Street - to nie były warunki skłaniające inwestorów z GPW do zdecydowanych zakupów akcji.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Brak istotnych danych makroekonomicznych, konkretów związanych z porozumieniem w Grecji oraz zniżka na amerykańskiej giełdzie sprawiły, że indeks WIG20 powrócił w okolice wczorajszego kursu zamknięcia.

Cała sesja nie należała do zbyt emocjonujących. Większe zainteresowanie graczy wzbudzały raczej rynki walutowe, ze względu na decyzję RPP i konferencję, na której prezes NBP Marek Belka przedstawił plany dotyczące polityki monetarnej w najbliższej przyszłości.

Zobacz jak zakończyły sesję najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pogorszenie nastrojów przyszło zza Oceanu i wpłynęło na indeksy europejskie. Po części przyczynił się do tego komunikat S&P500, w którym najważniejszym fragmentem była informacja o ratingu USA. Według agencji ratingowej prawdopodobieństwo obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych wynosi jak 1 do 3.

Rewelacyjnym papierem był TVN, który zyskał ponad 6 procent. W mWIG40 najlepiej poradził sobie Bioton zyskując 10 procent. Nie mieliśmy natłoku informacji pochodzących ze spółek, ale obroty na giełdzie były całkiem przyzwoite i sięgnęły niemal miliard złotych.

GPW: Nowy hit wśród średnich spółek?

Artur Nawrocki, godz. 15.11

Władze w Grecji miały podjąć decyzje, co dalej. Niestety - kolejny raz finalne rozmowy między przedstawicielami partii greckich zostały przesunięte. Tym samym inwestorzy również nie grają na giełdzie zbyt agresywnie.

W praktyce wygląda to tak, że Grecy wiedzą dokładnie, co mają zrobić. Mówi się o presji czasu, ale tak naprawdę do 20 marca daleko. Wtedy zaplanowany jest wykup obligacji o wartości 14,5 miliarda euro. Jak na Greków to całkiem duża kwota, bez dobrej woli politycznej istnieje ryzyko, że Ateny nie się nie wywiążą ze swoich zobowiązań.

Zobacz jak dzisiaj zachowuje się indeks blue chipów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nieco lepsze nastroje panują w Europie Zachodniej, a na całym kontynencie panują umiarkowane wzrosty. Słabiej radzi sobie jedynie londyńska giełda, która traci 0,1 procenta. Rewelacją jest giełda w Tallinie zyskująca ponad 5 procent. Wiele nie mówi nam kontrakt terminowy na S&P500, który znajduje się w pobliżu wczorajszego zamknięcia.

Na publikację wyników BRE Banku dobrze zareagowali inwestorzy. Sam prezes zapowiada, że będą starać się dodatkowo utrzymać koszty ryzyka. Liderem wśród blue chipów zostaje TVN zyskujący ponad 4 procent. Nowym hitem mWIG40 stał się Bioton - wydaje się, że spółka rozpoczęła nową tendencję wzrostową - dzisiaj zyskuje 20 procent. Ryszard Krauze zapowiedział _ aktywną politykę dywidendową _ Biotonu. Inna kwestią jest, czy słowa zamienią się w czyny.

GPW: WIG20 utknął. Co może to zmienić?

Paweł Zawadzki, godzina 12:50

Brak istotnych danych makro, brak konkretów dotyczących Grecji oraz stojące niemal w miejscu indeksy Wall Street - to nie są warunki skłaniające inwestorów z GPW do zdecydowanych zakupów akcji.

Trzecia z rzędu sesja na GPW przebiega pod znakiem niemal pustego kalendarza publikacji ze światowej gospodarki. To nie zachęca inwestorów do podejmowania kluczowych decyzji. WIG20 na początku sesji zbliżył się do poziomu 2400 pkt, jednak kupującym na więcej nie wystarczyło sił.

Zobacz jak radzą sobie obecnie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Lepiej niż WIG20 radzą sobie obecnie zdecydowanie mniej zależne od koniunktury na światowych giełdach - mWIG40 i sWIG80. Warto także dodać, że średnie i małe spółki również w nieco dłuższym terminie poszły w górę więcej niż blue chipy.

Zobacz jak WIG20, mWIG40 i sWIG80 radziły sobie od połowy grudnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed momentem na rynki napłynęła wiadomość, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że główna stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosić będzie 4,5 procent. Znacznie ważniejsza, choć już nie tak atrakcyjna jak jeszcze w ubiegłym roku, dla rynków będzie kwestia Grecji.

Liderzy głównych partii otrzymali dziś warunki przyznania dalszej pomocy finansowej od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeśli politykom udałoby się w końcu dogadać, powinno to wesprzeć przede wszystkim indeks największych spółek.

Warto jednak pamiętać, że WIG20 stoi przed trudnym zadaniem. O ile linia 2400 punktów jest w zasadzie poziomem jedynie psychologicznym, o tyle znajdujący się niewiele wyżej obszar 2420-2450 może być znacznie trudniejszą przeszkodą. Szczególnie, że pokonanie jego górnego ograniczenia będzie pierwszym sygnałem zmiany trendu w średnim terminie.

GPW: WIG20 w ogonie Europy. Dlaczego?

Paweł Zawadzki, godzina 9:25

WIG20 kolejny raz w ciągu ostatnich kilku dni znalazł się dosłownie o krok od psychologicznej bariery 2400 punktów. Jeśli ponownie nie uda się jej pokonać - może to zachęcić do szybszego pozbywania się akcji niezdecydowanych dotąd inwestorów.

Spotkanie liderów partyjnych w Grecji znów zostało przełożone. Zupełnie nie przejęli się tym inwestorzy z Wall Street, co za dobrą monetę wzięli giełdowi gracze handlujący na GPW. Bliskość psychologicznego poziomu znów jednak onieśmieliła kupujących akcje.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepiej od indeksu największych przedsiębiorstw na GPW radzą sobie obecnie wskaźniki spółek średnich i małych. WIG20 jest także słabszy od najważniejszych giełd Starego Kontynentu.

W gronie blue chipów bardzo dobrze radzą sobie natomiast, zyskujące około 1,5 procent, akcje BRE Banku. Spółka pochwaliła się dziś lepszymi od prognoz analityków wynikami finansowymi za czwarty kwartał 2011 roku.

Wall Street z rekordowym wynikiem. Co na to GPW?

Łukasz Pałka, 07.02, godzina 22:47

Inwestorzy ponownie przed szansą na przebicie bariery 2,4 tysiąca punktów. To wciąż możliwe, choć zaczyna brakować im sił.

Na warszawskiej giełdzie widać coraz większą chęć do realizacji zysków. Sprzyja jej przede wszystkim rosnąca niepewność na europejskich giełdach. Korekta, nawet jeżeli nastąpi, nie powinna być jednak głęboka.

Wsparciem dla kupujących na GPW podczas sesji w środę powinno być dobre zakończenie notowań na nowojorskiej giełdzie. Indeks Dow Jones ponownie sięgnął poziomu z 2008 roku, i to pomimo tego, że problem Grecji wciąż nie został rozwiązany, a prezes Fed Ben Bernanke wcale nie tryskał optymizmem podczas swojego wystąpienia przed senacką komisją budżetową.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji we wtorek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Generalnie jednak sytuacja na warszawskiej giełdzie przed sesją w środę w porównaniu do początku tygodnia praktycznie się nie zmieniła. A to dlatego, że decyzje w sprawie pomocy dla Grecji znów zostały przesunięte. I podczas, gdy wszyscy niecierpliwie czekają na konkretne informacje w tej sprawie, to politycy ponownie przesunęli ważne konsultacje na środę, a rozwiązanie spornej sytuacji ponownie jest _ tuż tuż _.

Chociaż przyzwyczajeni już do negatywnych informacji z Grecji inwestorzy reagują na nie bardzo spokojnie, to kolejny atak na poziom 2,4 tysiąca punktów w przypadku indeksu WIG20 może być utrudniony. Kupujący w ostatnich tygodniach i tak wykonali już bowiem solidną pracę, a pretekstów do kolejnych zakupów akcji jest w tym tygodniu _ jak na lekarstwo _.

Notowania indeksu WIG20 od początku roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Takim pretekstem raczej na pewno nie będzie środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Te najprawdopodobniej pozostaną na niezmienionym poziomie. Również dane makroekonomiczne ze strefy euro nie powinny mieć większego wpływu na rynki. Poznamy bowiem tylko informacje na temat bezrobocia w Szwajcarii i wymiany handlowej w Niemczech, ale one zwykle nie mają dla graczy znaczenia.

W środę na inwestorów będzie czekać z kolei ważna informacja z dużego banku. Jako pierwsza spółka z WIG20 swoimi wynikami za czwarty kwartał 2011 roku pochwali się BRE Bank. Prognozy analityków mówią o poprawie zysków wobec analogicznego okresu 2010 roku.

Sam porównuj na wykresach kursy indeksów i spółek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)