Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

GPW w górę, ale bez przekonania

0
Podziel się:

Naszemu rynkowi udało się przerwać złą passę z pierwszej połowy tygodnia. W górę skierowały się wszystkie główne indeksy GPW.

GPW w górę, ale bez przekonania

Wczoraj naszemu rynkowi udało się przerwać złą passę z pierwszej połowy tygodnia. W górę skierowały się wszystkie główne indeksy GPW.

Paliwem do wzrostów były przede wszystkim publikowane raporty finansowe spółek za II kw., oraz lekki spadek napięcia związanego z konfliktem w Syrii. Naszemu rynkowi dodatkowo sprzyjała poprawa klimatu inwestycyjnego na rynkach akcji Europy Zachodniej oraz umiarkowanie dobre dane makro z gospodarki amerykańskiej.

Dobry start. Później było gorzej

Analiza przebiegu wczorajszej sesji nie pozwala jak na razie na sformułowanie tezy, iż spadkowa korekta dobiegła końca. Strona popytowa zasygnalizowała swoją obecność jedynie na początku sesji, podnosząc indeks WIG w rejon poziomu 49,0 tys. pkt. Do przekroczenia pierwszej bariery podażowej jednak nie doszło. W kolejnych godzinach notowań to inwestorzy pozbywający się akcji kształtowali ruchy indeksów.

Presję strony podażowej obserwowaliśmy przede wszystkim w sektorze bankowym, który wskazywany jest ostatnio, jako najbardziej poszkodowany w obliczu nieuchronnych zmian w funkcjonowaniu OFE. W dniu dzisiejszym możliwe są kolejne próby odreagowania w górę.

Dobre dane z USA. Próba złagodzenia konfliktu w Syrii

W zbliżonym tonie do obserwowanego w Warszawie, notowała się wczoraj giełda na Wall Street. Skala odreagowania w górę jak na razie nie jest przekonywująca, a inwestorzy z uwagą śledzą kluczowe czynniki ryzyka. Jeden z nich stanowi Syria. Wczoraj rzecznik Białego Domu poinformował, iż Stany Zjednoczone rozważają „bardzo wyraźnie określoną i ograniczoną" reakcję na użycie w Syrii gazu bojowego. Prezydent nie podjął jeszcze decyzji.

Inwestorzy poznali również porcję danych makro, które okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Neutralnie wypadł raport z rynku pracy (liczba nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych). Z kolei publikacja dynamiki PKB za II kw. zaskoczyła pozytywnie (2,5% wobec prognozy na poziomie 2,2%). Statystyki te dobrze świadczą o kondycji amerykańskiej gospodarki. Trudno jednak ocenić je korzystnie w świetle zbliżającej się decyzji FEDu odnośnie dalszej przyszłości trzeciej rundy luzowania ilościowego. Rezerwa w tej sprawie obradowała będzie w połowie września.

Raporty spółek kształtują rynek

Dzisiaj i w piątek nastąpi kulminacja publikacji raportów spółek na GPW. Dotychczas publikowane wyniki przedsiębiorstw potwierdzają panujące korzystne tendencje np. w sektorze motoryzacyjnym, czy elektromaszynowym. Całkiem dobrze radzą sobie również instytucje finansowe, w tym banki, które praktycznie „suchą nogą" przeszły przez okres spowolnienia gospodarczego.

Wczoraj na uwagę zasługiwał natomiast sektor energetyczny. Rynek docenił dobre osiągnięcia PGE i ZE PAK. Defensywny segment użyteczności publicznej może stanowić pewnego rodzaju sposób na inwestycje, w sytuacji, gdy korekta spadkowa na głównym rynku ulegnie wydłużeniu.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)