Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Wall Street nie zachęcił do zakupów

0
Podziel się:

KGHM i obawy o aukcje włoskich obligacji sprawiły, że inwestorzy pozbyli się akcji.

<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
<a href="http://www.facebook.com/nawrocki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Artur Nawrocki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Zaskakujące umocnienie dolara na światowych rynkach walutowych, było jednym z tych czynników ryzyka, który przesądził o losie sesji w Warszawie. Poza tym, role pierwszoplanowe grały aukcje włoskich papierów dłużnych i KGHM.

WIG20 zamknął się z 1,17-procentową stratą. Małe i średnie przedsiębiorstwa wchodzące w skład mWIG40 i sWIG80 oparły się zapędom sprzedających i utrzymały się na lekkich plusach.

Zobacz jak zakończył notowania indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gorzej zaczęła wyglądać sytuacja na rynkach rozwiniętych. DAX tracił niemal 2 procent, francuski CAC40 spadał 1 procent, a amerykański S&P500 zniżkował 1,2 procenta. Co ciekawe, niewielkie wzrosty utrzymała giełda w Londynie.

KGHM w końcówce sesji nie zmniejszył straty, co jednak poskutkowało zamknięciem 5-procentową zniżką. W WIG20 tylko trzy spółki znalazły się na plusie - Tauron PE (1,36 proc.), PKN Orlen (0,15 proc.) i Lotos (0,13 proc.).

GPW: Akcjonariusze KGHM zdecydowali

Artur Nawrocki, godz. 15.52

Otwarcie na amerykańskiej giełdzie nasiliło pesymistyczne nastroje panujące na warszawskim parkiecie. Indeks S&P znajduje się w pobliżu wczorajszego zamknięcia.

Indeks WIG20 spada już 0,82 procenta. Zniżka na blue chipach nie przełożyła się na wyprzedaż mniejszych walorów. MWIG40 zwyżkuje 0,09 procenta, z kolei sWIG80 zyskuje 0,48 procenta.

Zobacz jak kształtują się dzisiaj indeksy w Polsce Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gracze z Europy Zachodniej nie zajmują zdecydowanej pozycji na rynku. DAX traci 0,3 procenta, CAC40 zniżkuje 0,12 procenta, natomiast brytyjski FTSE250 znajduje się 0,51 procenta powyżej kursu odniesienia.

Większa zniżka indeksu blue chipów to główna zasługa KGHM, który powiększył zniżkę do ponad 5 procent. Ciężko przypisać jednej wiadomości taki rozwój wydarzeń - urząd antymonopolowy zaakceptował przejęcie Quadry, DM Millennium obniżył wycenę, a sam kurs odbił się od oporu na poziomie 115 złotych.

GPW: Spółki surowcowe rządzą parkietem

Artur Nawrocki, godz. 13.52

Wśród liderów i antybohaterów w WIG20 znajdują się głównie spółki z szeroko definiowanego sektora surowcowego.

Najwięcej zyskuje Bogdanka (0,76 proc.), Lotos (0,57 proc.) i PKN Orlen (0,56 proc.), natomiast wśród najgorszych dominują KGHM (-2,57 proc.) i JSW (-1,80 procenta).

Zobacz jak spółki surowcowe wyglądają na tle WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Gorzej radzi sobie tylko deweloper GTC, który spada 3,58 procenta. WIG20 traci 0,57 procenta, z kolei małe i średnie przedsiębiorstwa znajdują się lekko na plusie. Mamy prawie 240 milionów złotych obrotu.

GPW: Gorsze nastroje po słabych danych z Azji

Łukasz Pałka, godz. 9.35

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkiego spadku głównego indeksu. Powodem pogorszenia nastrojów są między innymi dane makro z Azji.

WIG20 traci około 0,5 procenta wobec wczorajszego zamknięcia. Pod kreską rozpoczęły się również notowania na najważniejszych parkietach Europy Zachodniej.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W nocy na rynki napłynęły informacje makroekonomiczne z Japonii. Dane dotyczące zarówno produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, a także wydatków konsumentów, okazały się gorsze od prognoz. Notowania giełd w Azji również nie przynoszą wzrostów.

Słaby początek sesji na GPW wcale nie oznacza, że tak będzie wyglądała reszta dnia. Z pewnością można się spodziewać natomiast niewielkich obrotów, bo wielu inwestorów nie wróci na rynek przed końcem roku.

GPW: Zostały tylko trzy dni. Czy inwestorzy zaryzykują?

Paweł Zawadzki, 27.12., godz. 22.50

Jeśli rynki nie zostaną niczym mocno zaskoczone, ostatnie trzy tegoroczne sesje na GPW powinny przebiegać pod znakiem niedużej zmienności głównych indeksów i niewielkich obrotów. Prawdziwe oblicze rynku poznamy najprawdopodobniej dopiero po Nowym Roku.

Pierwsza _ poświąteczna _ sesja na giełdach dała przedsmak tego, co może inwestorów czekać w ostatnim tegorocznym tygodniu handlu. Spora rzesza giełdowych graczy przedłużyła sobie święta. Duża część zapewne obserwuje notowania, jednak nie wykazuje chęci do podejmowania poważniejszych decyzji. Z kolei najwięksi gracze - przede wszystkim z racji niewielkiej głębokości rynku - handel muszą sobie po prostu odpuścić.

We wtorek, w atmosferze mocno zaskakujących, najlepszych od kwietnia, danych o nastrojach amerykańskich konsumentów, równie entuzjastyczni nie byli giełdowi inwestorzy. Najlepszy spośród głównych indeksów Wall Street - technologiczny Nasdaq - poszedł w górę o 0,25 procent. W okolicach zamknięć ostatniej przedświątecznej sesji notowania kończyły zarówno Dow Jones Industrial Average, jak i S&P500.

Zobacz jak radziły sobie główne indeksy Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Podobnym jak Nasdaq wzrostem wtorkową sesję na GPW zakończył WIG20. Warto natomiast odnotować, że był to ostatni dzień na _ optymalizację podatkową _. Z racji tego, że transakcje na GPW są rozliczane w systemie _ T+3 _ (trzech dni roboczych), sprzedaż akcji począwszy od środy, zostanie zaksięgowana dopiero po Nowym Roku. To oznacza, że wynik tej operacji pojawi się dopiero w zeznaniu podatkowym za 2012 rok.

Zniknęło zatem ryzyko sprzedaży akcji przez inwestorów zamykających lub rolujących swoje pozycje w celu minimalizowania kwoty podatku za 2011 rok. Giełdom wciąż ciąży jednak inne potencjalne niebezpieczeństwo - ewentualna obniżka ratingów krajów strefy euro przez agencję Standard and Poor's. Choć mówi się o tym od dawna, to obcięcie wiarygodności kredytowej Francji nie mogłoby pozostać bez negatywnego wpływu na rynki.

Czynnikiem ryzyka mogą być także notowania KGHM. Akcje spółki z Lubina od połowy listopada do połowy grudnia, przez zapowiedź podatku od miedzi i srebra, potaniały o około 40 procent. W ostatnich dniach kurs podjął próbę odbicia, jednak we wtorek kupujących powstrzymał bardzo ważny opór - okolice 115 złotych. Jeżeli udałoby się go pokonać, KGHM wesprze dobrze wypadające w ostatnich dniach banki i WIG20 ruszy w górę. Jeśli nie - w dalszym ciągu może być _ kulą u nogi _ dla indeksu największych spółek.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Amerykański indeks szerokiego rynku - S&P500 - znajduje się bardzo blisko zamknięcia ubiegłego roku. _ Podciąganie _ kursów amerykańskich akcji w celu poprawy wyników funduszy jest zatem jak najbardziej możliwe. WIG tego roku nad kreską nie zakończy, zatem trudno liczyć, że w ostatnich dniach zobaczymy wyraźne _ pompowanie _ cen akcji notowanych na GPW.

Zobacz tegoroczne notowania amerykańskiego S&P500 i polskiego WIG-u Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę kalendarz prezentacji odczytów makroekonomicznych jest prawie pusty. W zasadzie jedyną wartą odnotowania publikacją, która zostanie zaprezentowana w trakcie sesji, jest szwajcarski indeks instytutu KOF. Wpływ ekonomicznego barometru szwajcarskiej gospodarki może jednak ograniczyć się wyłącznie do rynku walutowego.

Sam porównuj na wykresach notowania spółek i indeksów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)