Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

GPW: WIG20 walczy o utrzymanie się ponad 2900 punktów

0
Podziel się:

Gorsze od oczekiwań analityków wyniki finansowe TPSA za pierwszy kwartał wyraźnie ciążą na głównych WIG-ach.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

WIG 20 traci około pół procenta. Również indeksy małych i średnich spółek tracą na wartości.

Większego wrażenia na inwestorach nie robią natomiast wzrosty na początku handlu za Oceanem, gdzie Dow Jones poprawia - wczoraj osiągnięty - najwyższy poziom na przestrzeni ostatnich trzech lat, a Nasdaq i S&P są coraz bliżej tego. To zasługa kolejnych lepszych od prognoz analityków wyników finansowych spółek za pierwszy kwartał. Tym razem pozytywnie zaskoczyły DuPont i General Electric.

Zapał inwestorów za Oceanem nieco hamuje natomiast publikacja danych o liczbie osób, które w ubiegłym tygodniu złożyły podanie o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Spodziewano się 396 tysięcy, a w rzeczywistości było 403 tysiące.

Największy wpływ na spadek indeksów w Warszawie mają znacznie taniejące akcje TPSA. Narodowy telekom traci niemal cztery procent w efekcie słabych wyników za pierwszy kwartał. Spółka zarobiła na czysto 189 mln zł, czyli o 96 mln mniej niż przed rokiem oraz o 70 mln zł mniej niż prognozowali analitycy.

GPW: WIG20 nieco w tyle za Europą

Łukasz Pałka, godz. 12.55

Najwięcej wśród największych spółek notowanych na warszawskim parkiecie trafi PBG. Kurs spada o ponad 3 procent. Gracze chętnie kupują za to akcje CEZ, który zyskuje 2 procent.

Pomimo dobrych nastrojów na zagranicznych rynkach polska giełda pozostaje dzisiaj nieco w tyle. WIG20 nieznacznie trafi wobec wczorajszego zamknięcia, podczas gdy główne indeksy europejskich giełdy zyskują. Najmocniej rosnącą spółką na GPW jest dzisiejszy debiutant, Benefit Systems. Akcje spółki zajmującej się programami partnerskimi dla firm rośnie o 16-17 procent.

GPW: Sprzedający w niewielkiej przewadze

Łukasz Pałka, godz. 10.15

Handel na GPW rozpoczął się od niewielkiego spadku indeksu WIG20. W dół ciągną go notowania Telekomunikacji Polskiej oraz PBG.

TPSA traci po podaniu gorszych wyników za pierwszy kwartał tego roku. Ponad 1 procent wśród blue chipów zyskują tylko CEZ i BRE. Mocny wzrost notują akcje dzisiejszego debiutanta, spółki Benefit Systems. Jej akcje zyskują ponad 17 procent.

Na giełdach europejskich, w przeciwieństwie do Warszawy, dobre nastroje. Wszystkie główne indeksy notują wzrosty.

GPW: Będzie atak na szczyty? 3000 punktów coraz bliżej

Paweł Zawadzi, godz. 6.40

Zdecydowana przewaga chętnych do kupowania akcji podczas wczorajszej sesji na Wall Street i nowe maksimum ponad 2-letniej hossy wyznaczone przez indeks amerykańskich blue chipów sprawiają, że także WIG20 powinien zawalczyć o nowe szczyty.

Wczorajsza sesja za Oceanem zatarła nie najlepsze wrażenie po poniedziałkowych spadkach wywołanych obniżeniem perspektywy dla wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych.

Lepsze od oczekiwań wyniki finansowe prezentowane przez amerykańskie spółki spowodowały, że wszystkie najważniejsze indeksy finiszowały zyskując od 1,4 do ponad 2 procent. Dzięki temu DJIA znalazł się najwyżej od niemal trzech lat.

Bardzo udaną sesję zaliczył wczoraj także warszawski parkiet. Jednak ostatnie godziny notowań, mimo znakomitego otwarcia na Wall Street i dobrych danych z gospodarki, nie należały już do kupujących.

Ci jakby obawiając się, że Amerykanom nie uda się _ dowieźć zwyżek _ do zakończenia sesji, woleli _ wstrzymać się od głosu _ i utrzymać indeks największych spółek minimalnie poniżej tegorocznych rekordów.

Dzięki temu WIG20 ma obecnie znakomitą bazę do ataku na szczyty rozpoczętej w lutym 2009 roku hossy. Do maksymalnego kursu zamknięcia brakuje mu jedynie trzech punktów, do maksimum uwzględniającego ceny w trakcie sesji - kilkunastu.

Szanse na atak już w początkowej fazie notowań zwiększają znakomite wyniki, którymi już po zakończeniu sesji na Wall Street pochwalił się Apple. Kierowana przez Steve'a Jobsa spółka w ostatnim kwartale zarobiła 6,40 dolara na akcję, podczas gdy ankietowani przez Bloomberg'a analitycy prognozowali zysk na poziomie 5,39 dolara. Wyższe od ich szacunków okazały się także przychody producenta iPada i iPhone'a.

Czy WIG20 mocniej przybliży się do poziomu 3000 punktów? O tym pomoże zdecydować zachowanie amerykańskich indeksów. DJIA już wczoraj pokonał tegoroczne maksimum, a S&P500 i Nasdaq'a potrzebują do tego po około 1-proc. ruchu w górę. Gdyby podzieliły los Dow Jones'a z pewnością także pozostałe warszawskie indeksy _ nie chciałyby pozostać _ zbyt mocno w tyle.

Dziś poza kolejną dawką raportów finansowych publikowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa swoimi osiągnięciami w okresie od stycznia do marca ma pochwalić się także pierwsza spółka z WIG20 - Telekomunikacja Polska.

W podejmowaniu decyzji inwestorom mogą pomóc także publikacje z gospodarki. Z tych ważniejszych, z Europy poznamy indeks nastrojów w niemieckim biznesie i sprzedaż detaliczną w Wielkiej Brytanii.

W Stanach Zjednoczonych tradycyjnie opublikowana zostanie ubiegłotygodniowa liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. O 16-tej poznamy także wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Filadelfii.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)