Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: WIG20 wybronił 2800 punktów

0
Podziel się:

Rynki finansowe mogą odetchnąć z ulgą po tym, jak temat grecki został odłożony na później. Polska giełda wypadła blado na tle Europy w tym tygodniu.

GPW: WIG20 wybronił 2800 punktów

Dobre dane z amerykańskiej gospodarki przyniosły powiew optymizmu w końcówce sesji. Jeden z najważniejszych wskaźników wyprzedzających - ISM dla przemysłu - mocno zaskoczył analityków. Zachęciło to kupujących, którzy _ wynieśli _ indeks blue chipów ponad poziom 2800 punktów.

Indeks WIG20 zamknął się 0,4 proc. wzrostem , mWIG40 zyskał 0,03 proc., natomiast indeks małych spółek sWIG80 znalazł się minimalnie pod kreską.

Końcówka sesji była równie udana dla indeksów europejskich. DAX zyskiwał 0,47 proc., FTSE250 zwyżkował 0,71 proc., natomiast francuski CAC40 rósł 0,61 procenta. Mocno zyskała giełda w Atenach, bo 2,3 procenta.

Najlepszym papierem wśród blue chipów był PGNiG (4,51 proc.). Najsłabiej spisywał się deweloper PGNiG (- 2,42 proc.). Dobra sesja w piątek nie zamazuje kiepskiego wrażenia, jakie zostawiła GPW w tygodniu zachowując się dużo gorzej od rynków rozwiniętych.

Grecja straszy, Grecja ratuje

W tym tygodniu tematem numer jeden była oczywiście sytuacja w kraju z Półwyspu Bałkańskiego. Inwestorzy w poniedziałek bardzo nerwowo reagowali na wszelkie doniesienia z Grecji. Wtedy jeszcze było bardzo niepewnie. Projekt reform tracił poparcie w parlamencie, a związki zawodowe zapowiadały 24-godzinne strajki generalne.

Kluczowe środowe głosowanie odnośnie pakietu oszczędności w wysokości 28 miliardów euro zakończyło się powodzeniem. Następnego dnia parlamentarzyści przegłosowali plan prywatyzacyjny opiewający na 50 miliardów euro. W Europie na giełdach królowały wzrosty , pomimo że to był dopiero pierwszy krok w kierunku oddalenia kryzysu strefy euro. Niemniej jednak był to zdecydowany sukces premier Jeorjosa Papandreu.

Jest cena JSW

We wtorek późnym wieczorem poznaliśmy ostateczną cenę emisyjną JSW, która była mniejsza od ceny maksymalnej i wyniosła 136 złotych. Na akcje spółki węglowej zapisało się 168 tysięcy inwestorów indywidualnych. Dobrą wiadomością dla nich jest przewidziany brak redukcji. Emocjonujący debiut odbędzie się 6 lipca.

Polskim inwestorom instytucjonalnym wstępnie przydzielono około 43 proc. oferowanych akcji, a około 30 proc. zagranicznym inwestorom instytucjonalnym, m.in. z Wielkiej Brytanii, Europy Zachodniej, Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także państw Bliskiego Wschodu.

Lagarde szefem MFW

Francuska minister gospodarki, finansów i przemysłu została wybrana nowym dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku. Wyboru dokonała w Waszyngtonie rada wykonawcza MFW.

Wakat na stanowisku szefa MFW powstał po aresztowaniu pod zarzutem próby gwałtu na hotelowej pokojówce poprzedniego dyrektora Funduszu Dominique'a Strauss-Kahna i jego rezygnacji z urzędu. Jedynym kontrkandydatem Lagarde, wpływowej w Europie minister gospodarki Francji, był prezes banku centralnego Meksyku, Agustin Carstens.

Przejęcia na GPW

We wtorek PBG poinformowało o planach przejęcia giełdowego producenta kotłów Rafako. O ile walory spółki przejmującej straciły na wartości, o tyle przejmowane Rafako wystrzeliło - zysk przekroczył 30 procent. Wielu analityków sugeruje, że cena zaoferowana jest zbyt duża. PBG zamierza również przejęć CP Energię.

W piątek z kolei akcjonariusze Polkomtela podpisali ze spółką Spartan Capital Holdings należącą do Zygmunta Solorza-Żaka umowę sprzedaży 100 proc. akcji Polkomtela. Calkowita wartość transakcji wyniesie 18,1 mld zł.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)