Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja w centrum uwagi rynków finansowych

Indeks WIG dzięki piątkowej zwyżce dotarł w rejon pierwszego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 52.650 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dynamicznym ruchem odreagowującym w górę zakończył nasz rynek notowania w ubiegłym tygodniu. Indeks WIG20 przy skromnym wolumenie obrotów wynoszącym 630 mln zł odbił w rejon stromej linii trendu spadkowego (2.270 pkt.). Inwestorzy założyli ostateczne porozumienie wierzycieli z rządem Grecji podczas weekendowych spotkań ostatniej szansy. Nie bez znaczenia dla nastrojów inwestycyjnych na całym świecie jest również silne odreagowanie cen na chińskim rynku akcji po wprowadzeniu przez regulatora ograniczeń po stronie sprzedaży.

Indeks WIG20 pozytywnie zareagował na silne techniczne wsparcie znajdujące się na poziomie 2.200 pkt. wynikające z dolnego ograniczenia długoterminowego kanału bocznego. W piątek kursy akcji z indeksu WIG20 dynamicznie zyskały na wartości, a popyt docenił również przecenione w ostatnim czasie walory spółek energetycznych i sektora bankowego. Wyjątkiem był jedynie PGNiG, który odpoczywa po wcześniejszym silnym wzroście. Indeks WIG20 w trakcie sesji testował najbardziej stromą linię trendu spadkowego przebiegającą na poziomie 2.270 pkt. W krótkim terminie można spodziewać się kontynuacji odreagowania w górę. W neutralnym scenariuszu indeks WIG20 poruszać się będzie w strefie ograniczonej od góry obszarem 2.300-2.320 pkt. i od dołu poziomem 2.200 pkt.

Trudne zadanie przed indeksem WIG

Indeks WIG dzięki piątkowej zwyżce dotarł w rejon pierwszego technicznego oporu znajdującego się na poziomie 52.650 pkt. Opór ten wynika z linii trendu spadkowego opisującej przecenę, która rozegrała się na naszym rynku w okresie druga połowa maja – początek lipca br. Aby zanegować średnioterminowe negatywne wskazania potrzebna jest aprecjacja indeksu WIG powyżej obszaru 52,5-53,5 tys. pkt.

Wall Street w górę, ale bez przekonania

Giełda za oceanem ma za sobą wzrostowy koniec tygodnia. Indeks S&P500 podszedł pod złamaną linię trendu spadkowego znajdującą się na poziomie 2.080 pkt. Inwestorzy liczyli, iż Eurogrupie uda się przez weekend wypracować upragniony kompromis w sprawie Grecji. Oczekiwania te będą musiałby być dzisiaj zweryfikowane, gdyż rozmowy nadal trwają. Drugim ważnym tematem w USA jest pierwsza podwyżka stóp procentowych. Prezes FEDu Janet Yellen podtrzymuje, iż stopy zostaną podniesione jeszcze w tym roku.

Trudny powrót notowań do trendu wzrostowego

PZU, który chce konsolidować sektor bankowy i kupić 2-4 banki, nie chce brać na siebie ryzyka przewalutowania walutowych kredytów hipotecznych - poinformował Andrzej Klesyk, prezes PZU SA.

Akcje PZU w latach 2013-2014 stanowiły bardzo silny punkt indeksu WIG20. Nastroje wobec narodowego ubezpieczyciela pogorszyły się jednak od II kw. br. Inwestorzy dyskontują ryzyko możliwego zaangażowania PZU w jedną z kopalń węgla kamiennego. Taka informacja pojawiła się 24 kwietnia br. i spowodowała załamanie kursu poniżej poziomu 485 zł. Rynek niejednoznacznie ocenia pomysł zaangażowania PZU w sektorze bankowym. Zarząd PZU chciałby stworzyć podmiot z pierwszej bankowej piątki i musi w tym celu kupić 2-4 mniejsze banki. Ma to uchronić mniejsze banki przed przejęciem przez zachodni kapitał. Warto wspomnieć, iż PZU pod koniec maja br. podpisał przedwstępną umowę zakupu 25 proc. akcji Alior Banku za 1,6 mln zł. Kurs akcji PZU w piątek odreagował w górę, jednak z uwagi na silną strefę technicznego oporu w przedziale 455-460 zł, powrót do trendu wzrostowego wydaje się być obecnie mało prawdopodobny.

Przejęcie i wysoka stopa dywidendy

Mercor zawarł warunkową umowę kupna 100 proc. akcji w węgierskiej spółce Dunamenti Tuzvedelem, prowadzącej działalność w zakresie biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Maksymalna cena sprzedaży to 1,39 mld forintów, czyli ok. 18,5 mln zł - podał Mercor w komunikatach.

Mercor jest największym producentem i dostawcą kompleksowych, biernych systemów ochrony przeciwpożarowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Notowania Mercora od grudnia 2014 r. systematycznie zyskują na wartości. Spółka zamierza wypłacić akcjonariuszom 1,02 zł na akcję w postaci dywidendy, co oznacza stopę dywidendy na poziomie 10 proc. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 19 sierpnia br. Przejęcie węgierskiej spółki pozwoli grupie Mercor na rozszerzenie oferty produktowej w pionie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji budowlanych oraz wzmocni pozycję grupy na rynkach polskim, czeskim, słowackim i węgierskim.

Tagi: komentarz giełdowy, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz