Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Puchałka: Równowaga potencjalnych szans i czynników ryzyka

0
Podziel się:

Po okresie podwyższonej zmienności wywołanej zarówno czynnikami zewnętrznymi (Brexit), jak i wewnętrznymi (polityka), warszawskie indeksy znalazły poziomy, przy których siły popytu i podaży zaczynają się równoważyć. Najbliższe ważne wydarzenie, które będzie determinowało zachowanie kursów akcji, to sezon publikacji wyników finansowych spółek za II kw. 2016 r.

Puchałka: Równowaga potencjalnych szans i czynników ryzyka

Po okresie podwyższonej zmienności wywołanej zarówno czynnikami zewnętrznymi (Brexit), jak i wewnętrznymi (polityka), warszawskie indeksy znalazły poziomy, przy których siły popytu i podaży zaczynają się równoważyć. Najbliższe ważne wydarzenie, które będzie determinowało zachowanie kursów akcji, to sezon publikacji wyników finansowych spółek za drugi kwatał.

Tradycyjnie już earning season dostarczy inwestorom okazji inwestycyjnych, ale również podniesie ryzyko wobec spółek, które nie sprostają rynkowym oczekiwaniom w zakresie swoich finansów.

Perspektywy techniczne indeksu WIG20 określa od góry wciąż aktualna linia trendu spadkowego przebiegająca w okolicach 1.820 pkt. Na tym poziomie w poniedziałek pojawił się cień z góry dołączony do białego korpusu świecy. Wczoraj natomiast na wykresie świecowym dziennym powstał czarny korpus. Optymistyczny wariant zakłada próby podniesienia WIG20 w rejon obszaru 1.850-1.870 pkt.

Nowy impuls wzrostowy sWIG80, czy tylko odreagowanie?

Okazale prezentuje się silna fala wzrostowa indeksu sWIG80 z pierwszego kwartału br. Wówczas to barometr najmniejszych spółek GPW odnotował aprecjację z poziomu 12,2 tys. pkt. do 13,9 tys. pkt. Drugi kwartał przyniósł zdecydowaną korektę, która w najniższym punkcie spowodowała test głównej linii trendu wzrostowego (12,6 tys. pkt.). Indeks sWIG80 powrócił jednak na ścieżkę wzrostu w lipcu br. Wprawdzie w krótkim terminie pojawiły się sygnały wykupienia (oscylator RSI powyżej poziomu 70 pkt.), wciąż perspektywy średnioterminowe pozostają pozytywne. Największym zagrożeniem dla koniunktury na szerokim rynku jest obecnie ryzyko zewnętrzne i możliwe rozwinięcie korekty spadkowej na europejskich rynkach akcji oraz na Wall Street.

Inwestorzy w USA czekają na dane z rynku pracy

Dane dotyczące stanu zapasów ropy naftowej za ubiegły tydzień (wzrost zapasów ropy o 1,4 mln baryłek i jednocześnie spadek zapasów benzyny o 3,26 mln baryłek) przełożyły się na wyższe notowania ropy naftowej. Surowiec Brent zdrożał o blisko 3,5% do 43,3 USD za baryłkę. Dalszą koniunkturę kształtować będą istotne publikacje z rynku pracy. Jeżeli piątkowy raport dotyczący nowych miejsc pracy wykaże wyraźną poprawę, wzrośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez FED. Będzie to zarazem sygnał zwiększający ryzyko rozwinięcia korekty spadkowej na indeksie S&P500.

Pekao S.A. - rynek nie zareagował na dobre wyniki banku

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w drugim kwartale 2016 roku wzrósł do 690,5 mln zł z 619,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie.

Komentarz: Wypracowany zysk netto banku w II kw. br. był lepszy od konsensusu rynkowego, który zakładał 618 mln zł. Pekao S.A. w II kw. zaksięgował przychody z transakcji Visa, oraz wykazał wyższy poziom pozostałych przychodów. Całoroczne prognozy zakładają wypracowanie zysku netto na poziomie z ub. r. (2,3 mld zł). Kursowi akcji ciąży obecnie ryzyko dalszej podaży akcji ze strony głównego akcjonariusza. Włoski sektor bankowy, w tym również UniCredit, cierpią z powodu tzw. ,,złych długów" i muszą poprawić strukturę bilansu. Jednym ze sposobów pozyskania dodatkowego kapitału przez UniCredit jest właśnie pozbycie się udziałów w Pekao S.A.

Rafako - wysoka zmienność kursu spółki

Rafako otrzymało notę obciążeniową od Energia Elektrownie Ostrołęka na 13,49 mln zł wystawioną w związku z opóźnieniem realizacji kontraktu na redukcję NOx w kotłach w Elektrowni Ostrołęka B - podało Rafako w komunikacie.

Komentarz: Sprawa dotyczy realizacji kontraktu z października 2014 r. i teraz najprawdopodobniej trafi do sądu. Kurs akcji w okresie maj-czerwiec br. mocno ucierpiał dyskontując spodziewany spadek nakładów inwestycyjnych spółek sektora energetycznego. Tymczasem w dniu dzisiejszym Rafako poinformowało również, iż jego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę i montaż instalacji katalitycznego odazotowania spalin wraz z modernizacją elektrofiltrów w Enea Wytwarzanie. Cena oferty wynosi ok. 355 mln zł brutto.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ING Securities
KOMENTARZE
(0)