Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dane GUS o PKB. Spowolnienie w gospodarce

Bugaj: Amerykanie zasiali niepokój

Bugaj: Amerykanie zasiali niepokój

Dzisiejsza sesja przebiegała w cieniu zaskakujących wczorajszych notowań w USA. Początek handlu na Wall Street przebiegał optymistycznie w rytm odbicia widocznego na Starym Kontynencie. Później jednak nastroje wyraźnie się popsuły i dzisiaj ta negatywna passa przełożyła się również na europejskie parkiety.

Dotychczas Amerykanie dość skutecznie opierali się przecenie, a spółki technologiczne wspinały się nawet na nowe historyczne maksima. W tym tygodniu doszło jednak do zmiany tego stanu rzeczy. Widać bowiem słabość dotychczasowych liderów, czyli branży technologicznej, a popyt przesunął się w kierunku bardziej defensywnych sektorów. W konsekwencji słabnąć zaczęły indeksy, które przebiły ważne z psychologicznego punktu widzenia poziomy.

Wcześniej w tym tygodniu indeks DJIA spadł poniżej 200-sesyjnej średniej, a wczoraj indeks S&P500 zakończył dzień poniżej średniej z 50 dni. Przyczyna jest wciąż jedna i ta sama - wojna handlowa. Wczorajszy spadek mógł jednak o tyle dziwić, że żadne kluczowe wiadomości na rynek nie napłynęły. Podobnie było zresztą dzisiaj.

Na Starym Kontynencie nieco straszyć mógł jedynie niepewny wynik rozpoczętego szczytu UE. Jego rezultat może być z kolei ważny dla przyszłości wielkiej koalicji rządzącej w Niemczech. Partner Angeli Merkel grozi bowiem opuszczeniem politycznego sojuszu, jeżeli nie zostanie wypracowany mechanizm łagodzący kryzys migracyjny. W czasie niepokojącego słabnięcia europejskich wskaźników gospodarczych oraz wizji dalszych tarć z USA na polu handlowym, niestabilność polityczna w największej gospodarce Eurolandu może budzić niepokój.

Tendencja spadkowa była dość płynnie rozwijana przez cały dzień, ale najgorzej prezentowała się popołudniowa faza handlu. Wyglądało to tak, jakby inwestorom w ogóle nie zależało na obronie wyniku w jutro kończącym się miesiącu, kwartale oraz półroczu. Na krajowym podwórku indeks WIG20 ustanowił nawet nowe tegoroczne minima i jednego dnia przekreślił całym dorobek z początku tygodnia, kiedy dzielnie opierał się słabym nastrojom na świecie. Tym samym po raz kolejny ukazane zostało niekorzystne oblicze rynku, który spada już od stycznia. Dzisiaj skala tego spadku przekroczyła nawet 20 proc., co oznacza, że spełniona już została luźna definicja obowiązywania bessy.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

DM BOŚ

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Czytaj także
Polecane galerie
xyz
2018-07-17 22:46
Ropa brent 71,97$ +0,00

Na Londyńską giełdę paliw przybyło z różnych zakątków szerokiego świata kilka ekip najznamienitszych budowlańców (to tak jakby np. wybrać najlepszych, klasowych mistrzów sztuk walki Bruce Lee, Masutatsu Oyama, Jean-Claude Van Damme czy nawet Szkot William Wallace): cieśle, zbrojarze, betoniarze oraz kilku miejscowych wybitnych inżynierów, aby dokonać niezbędnej naprawy/wymiany podłogi co się na ropie urwała, o czym Bitek tak głośno alarmował przez kilka dni.
No i bardzo dobrze czynił, albowiem kierowcy inteligentnie usłyszeli wołania, spostrzegli pion w dół i gnali jak najszybszy ogier w gonitwie Derby w Epsom, autami swymi do stacji paliw, aby skorzystać na tąpnięciu cen paliw i zatankować po uszy taniego paliwa.

Fachowcy tym czasem spisali się i sprawnie wykonali szalunki, zbrojenia, a betoniarze wylali wysokiej klasy beton o gr. 40 cm pod cenę ropy, aby nie mogła niżej spaść narażając swoje zdrowie i uzyskany szacunek.
zupa na żeberkach, ale już bez mięsa
2018-07-17 16:45
,,Od 1 stycznia do benzyny i oleju napędowego doliczana będzie nowa opłata - ok. 10 gr brutto na litrze. Prezesi największych koncernów paliwowych przekonują, że "wezmą koszty na siebie.
Opłata emisyjna na ceny paliwa na stacjach nie wpłynie. Eksperci radzą, by przygotować się na co najmniej 2% podwyżki cen."

Kto obrobił do golizny żeberka?
mes
2018-07-16 23:29
A co na to wszystko miszcz? Miszczu plijz o komentarz!!!!!!!!!!!! Zlituj się bo się pochoruję!!!
Pokaż wszystkie komentarze (52)