Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Kurs akcji Almy ostro w górę. Spółka uratowana?

72
Podziel się:

W money.pl czytaj o piątkowej sesji na warszawskiej giełdzie.

Kurs akcji Almy ostro w górę. Spółka uratowana?

Wystarczyły niecałe dwa dni, by kurs akcji spółki Alma skoczył o prawie 100 proc. To efekt decyzji sądu, który postanowił o otwarciu postępowania sanacyjnego.

Ponad 20 proc. zyskują od rana notowania spółki Alma Market. Oznacza to, że od wczoraj kurs poszedł w górę już o prawie 100 proc. Alma to w piątek najmocniej rosnąca spółka wśród notowanych na GPW.

Powód? Sąd zgodził się na otwarcie postępowania sanacyjne, oddalając jednocześnie wnioski o upadłość spółki. Wygląda więc na to, że inwestorzy uwierzyli w to, że spółkę można uratować.

Poza tym handel na GPW przebiega od rana dość spokojnie. Największe obroty są notowane na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kurs JSW spada od rana o około 2 proc. Wśród istotnych informacji ze spółek warto jeszcze wspomnieć o zapowiedziach Alior Banku, który w przyszłym roku zamierza zwolnić do 2,6 tys. pracowników - spółka właśnie porozumiała się w tej sprawie ze związkami zawodowymi.

Obserwuj bieżące notowania WIG20

_ _Aktualizacja: 08:40

GPW: Czas na nowe dane o zarobkach

Łukasz Pałka

Najnowsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w Polsce zostaną w piątek opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Poza tym na inwestorów czeka kilka informacji z amerykańskiej gospodarki.

Podczas czwartkowego handlu na GPW inwestorom nie udało się poprawić wyników głównych indeksów. Widać to było zwłaszcza w przypadku WIG20, który stracił ponad 1 proc. Co ciekawe, w tym samym czasie główne europejskie wskaźniki szły w górę - DAX zyskał 1 proc., podobnie jak francuski CAC40, w górę poszedł również brytyjski FTSE100. Reakcja inwestorów na decyzję Fed i przede wszystkim zapowiedzi kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA jest połączona z dalszym umocnieniem dolara, który kosztuje teraz 4,24 zł.

Niewielką na razie korektę notowań WIG20 można tłumaczyć właśnie decyzją Fed, która nie jest korzystna dla takich giełd jak polska i inne rynki, tzw. wschodzące. Zachęciła bowiem dużych inwestorów do lokowania pieniędzy na amerykańskim rynku. A skoro tak, to musiało to spowodować odpływ na innych rynkach.

Nie zmienia to faktu, że w grudniu warszawska giełda pokazuje jednak sporo siły, a indeks WIG20 jest o 8 proc. wyżej niż jeszcze miesiąc temu.

W piątkowym kalendarium dla inwestorów znalazły się dane GUS poświęcone wynagrodzeniom i zatrudnieniu w Polsce. Prognozy wskazują na to, że w listopadzie średnie wynagrodzenie było o 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem, a zatrudnienie wzrosło o 3 proc. r/r. Informacja GUS zostanie opublikowana o godzinie 14.

W piątek zostaną jeszcze opublikowane najnowsze informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości - inwestorzy poznają dane dotyczące liczby nowych pozwoleń na budowę domów. Po ostatnich doniesieniach z posiedzenia Fed informacje nie powinny jednak mieć żadnego wpływu na nastroje wśród inwestorów.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(72)
The Game Over
5 lata temu
Krach na miedzi, 5,628$ -1,81%. Krach petrodolara pokazuje złoto, 1.138,25$, +0,86% i ropa od dawna.
The Game Over
5 lata temu
S&P 500 -0,20%, Nasdaq -0,32%.
The Game Over
5 lata temu
Jen ucieka już z bankrutującego petrodolara, 114,75. Ropa Brent 55,10$, +2,00%.
The Game Over
5 lata temu
Bankrut manipulujący szulernią wpadł znów w amok! Nową serię zwalił z 1.922 na koniec sesji na 1.913, 9 pkt w plecy w jednej chwili! Starą z kolei wywindował wbrew tragicznym danym ze Stanów, krachu miedzi, gwałtownie drożejącej ropie i rosnących stopach %, do 1925, na S zostało 1.028 ktr! To się już w pale nie mieści!
bitcoiniarz
5 lata temu
Znów kolejny dzień mojej ciężkiej kompromitacji. Miało być 1950 a jest 1923. Całkowita porażka. Jak ZAWSZE. Miłego weekendu everybody! P.S. ZT się 3maj grypa żołądkowa to coś okropnego...brrr...
...
Następna strona