Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Mocne wzrosty na giełdach. WIG20 najwyżej od połowy grudnia

0
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Drugą sesję z rzędu WIG20 rośnie o blisko 2 procent. Towarzyszą temu w końcu wysokie obroty. Jeszcze lepsze nastroje panowały dziś na pozostałych rynkach akcji w Europie. Inwestorzy najwyraźniej znowu poczuli wsparcie ze strony banków centralnych.

Ponad 2 procent w górę poszły notowania WIG20. Kurs bez problemu przebił 2350 punktów, co jest wynikiem najlepszym od połowy grudnia. Indeks w górę pociągnęły zyskujące ponad 5 procent papiery JSW i Kernela. Wśród blue chipów o zawodzie mogą mówić jedynie akcjonariusze energetycznych spółek. PGE i Tauron to jedyny spółki, które kończą sesję pod kreską.

Na szerokim rynku uwagę zwracały akcje Foty, Asbisu i Groclinu. To najlepsze spółki niegroszowe, których wartość wzrosła od 15 do 30 procent. Warte podkreślenia są obroty, które na całym rynku przekroczyły 950 milionów złotych.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na GPW zadebiutowała nowa spółka Dekpol. Należy o tym wspomnieć, bowiem to pierwszy debiut w tym roku. Poza tym nie wiele więcej można powiedzieć. Zainteresowanie papierami było znikome. Już w ofercie publicznej było to widać. Dzisiaj obroty ledwo przekroczyły 28 tysięcy złotych. Kurs spadł względem ceny emisyjnej o 3 procent.

Optymistycznie było w całej Europie. W przypadku CAC40 i niemieckiego DAX-a zwyżki sięgały 4 procent. Jedynie w Grecji dominowali sprzedający. Wszystko przez kryzys polityczny i obawy o przyszłość w kwestii m.in. waluty.

Zobacz przebieg dzisiejszej sesji na najważniejszych giełdach w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastrojów nie były wstanie pogorszyć kiepskie dane dotyczące zamówień w Niemczech. Gorzej od prognoz wypadły też wyniki sprzedaży detalicznej w strefie euro. Więcej niż oczekiwano było też w ubiegłym tygodniu wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Wszystkie negatywne informacje z gospodarki są wodą na młyn dla inwestorów oczekujących luźnej polityki monetarnej EBC i Fed. W pierwszym przypadku coraz bardziej prawdopodobne wydaje się rozpoczęcie skupu obligacji rządowych w najbliższych tygodniach. Z kolei w nawiązaniu do Rezerwy Federalnej, można liczyć na odkładanie w czasie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych.

#

WIG20 lekko słabnie. Utrzyma wzrosty do końca sesji?

Damian Słomski, godz. 15:20

Dobre nastroje wciąż nie opuszczają inwestorów, choć w przypadku GPW widać u części giełdowych graczy chęć do realizacji zysków. Cały czas wyróżniającą się spółką jest JSW. Układu sił na rynkach finansowych nie zmieniły najnowsze dane z amerykańskiego rynku pracy.

Za nami już wszystkie najważniejsze publikacje dnia. Bank centralny Wielkiej Brytanii zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna wynosi nadal 0,5 procent. Od wcześniejszych prognoz nieco różni się liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA. W ubiegłym tygodniu było ich 294 tysiące, co oznacz spadek o 4 tysiące względem poprzedniego odczytu i o tyle samo więcej od szacunków analityków.

Indeks WIG20 po 14:00 lekko słabnie. Kurs przez większą część sesji utrzymywał się powyżej granicy 2340 punktów, po czym w ciągu ostatniej godziny oddał około 10 punktów. Wciąż jednak notuje wyraźne wzrosty względem wczorajszego zamknięcia, przekraczające jeden procent. Nic nie wskazuje, by w końcówce miało się to diametralnie zmienić.

Liderem pozostaje JSW, choć dynamika wzrostu znacząco wyhamowała. W ostatnich godzinach zyski realizują akcjonariusze Tauronu. To na dwie godziny przed zamknięciem sesji najsłabszy blue chip. Pod kreską są jeszcze tylko PGE i Lotos.

Zobacz, jak przebiega sesja na najważniejszych rynkach akcji w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Większe wzrosty obserwujemy na pozostałych parkietach w Europie. Francuski CAC40 zyskuje już ponad 2 procent. Hitem jest rosyjski RTS (+8 procent). Zielono powinno być też na Wall Street. Kontrakty terminowe chwilę przed pierwszym dzwonkiem zyskują na wartości niecały procent.

#

Inwestorzy kupują akcje w całej Europie. WIG20 mocno w górę

Paweł Zawadzki, godz. 12:44

Po bardzo dynamicznej pierwszej godzinie handlu sytuacja na rynku się uspokoiła. Giełdowe indeksy wciąż jednak znajdują się bardzo wysoko. Znacząco na ich notowania nie wpłynęły najnowsze dane makro ze strefy euro.

WIG20 obecnie zyskuje już ponad 1,6 procent i tylko krok dzieli indeks blue chipów od poziomu 2.350 punktów. Nieco słabiej radzą sobie mWIG40 i sWIG80.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W bardzo dobrych humorach są także posiadacze akcji spółek notowanych na giełdach w Londynie, Frankfurcie, czy Paryżu. Ich najważniejsze indeksy aktualnie zyskują od 1,4 do niemal 2 procent. Większość wzrostów została wygenerowana już na starcie handlu. Obecnie możemy natomiast mówić o uspokojeniu nastrojów.

Znacząco na giełdowe notowania nie wpłynęły najnowsze dane ze strefy euro. O 11:00 okazało się, że sprzedaż detaliczna w Eurolandzie w listopadzie (licząc miesiąc do miesiąca) wzrosła o 0,6 procent. To znacznie lepszy wynik niż wcześniej szacowali ekonomiści, którzy spodziewali się dynamiki wzrostu na poziomie +0,1 procent.

Z publikacji mogących wpłynąć na decyzje giełdowych graczy poznamy dziś jeszcze liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych (pierwszy raz w życiu) w USA w poprzednim tygodniu. Obecnie kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy zyskują po niemal procencie. Dane z rynku pracy pomogą więc zdecydować, czy wzrosty - zarówno na Wall Street, jak i europejskich giełdach - uda się _ dowieźć _ do zamknięcia handlu.

#

Znakomite nastroje na GPW. Wszystkie indeksy w górę

Paweł Zawadzki, godzina 9:25

Najmocniejsze od trzech tygodni wzrosty na Wall Street pozwoliły utrzymać optymistyczne nastroje na krajowej giełdzie. W górę pną się wszystkie najważniejsze indeksy GPW.

Najmocniejszym indeksem jest obecnie WIG20, którego kurs rośnie o ponad procent. Mniej więcej połowę mniejszej skali wzrosty obserwujemy w przypadku mWIG40 i sWIG80. Na ponad 1-proc. plusach notowane są najważniejsze europejskie benchmarki.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W utrzymaniu bardzo dobrych nastrojów na giełdach Starego Kontynentu pomogły ponad 1-proc. wzrosty na Wall Street. Jak wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, do podwyżek stóp procentowych w USA najprawdopodobniej nie dojdzie przed kwietniowym posiedzeniem. Inwestorzy spekulują również, iż deflacja w strefie euro sprawi, że już w styczniu EBC zdecyduje o wprowadzeniu programu skupu aktywów.

Giełdowych graczy nie przestraszyły natomiast gorsze od prognoz dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Te w listopadzie w ujęciu miesiąc do miesiąca spadły o 2,4 procent. Analitycy oczekiwali spadku, aczkolwiek znacznie mniejszej skali. Średnia ich prognoz w zależności od źródła wynosiła od -0,6 do -0,8 procent.

Poprawa nastrojów na GPW. Będą dalsze wzrosty?

Łukasz Pałka, 7 stycznia, godzina 22:23

Nastroje na europejskich parkietach wyraźnie poprawiają się wraz ze wzrostem spekulacji na temat uruchomienia programu skupu obligacji rządowych przez Europejski Bank Centralny. Jest szansa na podtrzymanie dobrej atmosfery i dalsze wzrosty, bo na rynek napłynęły również wieści z USA, które powinny zachęcić inwestorów do kupowania akcji.

Środa na warszawskim rynku przyniosła wreszcie większą aktywność wśród inwestorów, a także długo oczekiwane, wyraźne wzrosty głównych indeksów. WIG20 umocnił się powyżej poziomu 2300 punktów, w dużej mierze dzięki świetnej sesji koncernu KGHM (+4,8 proc.), a także Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której notowania w trakcie sesji poszły w górę o 20 procent.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z bardzo dobrym wynikiem w środę zamknęły się również notowania na nowojorskiej giełdzie. To efekt publikacji raportu z ostatniego posiedzenia Fed. Wynika z niego, że większość członków Komitetu decydującego o polityce monetarnej USA (FOMC) uważa, iż podwyżki stóp procentowych w pierwszym kwartale 2015 roku są mało prawdopodobne. To stwierdzenie wystarczyło, by wesprzeć mocne wzrosty na Wall Street.

Lepsze nastroje na europejskich giełdach to również efekt m.in. spekulacji na temat tego, że Europejski Bank Centralny już niedługo wprowadzi wzorowany na USA program skupu obligacji QE. Według opublikowanych w środę informacji strefa euro zmaga się z deflacją (wynik HICP za grudzień to minus 0,2 procent r/r, co jest wynikiem niższym od prognozy). Z kolei stopa bezrobocia wciąż utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie 11,5 procent. Dla inwestorów już właściwie nie ma więc pytania o to, czy EBC wprowadzi program QE, ale kiedy to nastąpi i jaka będzie jego skala.

Spore emocje wśród inwestorów po świąteczno-noworocznej przerwie znów zaczynają wzbudzać informacje z amerykańskiej gospodarki. Nowe dane potwierdziły w środę, że sytuacja na rynku pracy wyraźnie się poprawia. Według raportu ADP w grudniu w amerykańskim sektorze prywatnym poza rolnictwem przybyło 241 tysięcy miejsc pracy. Wynik był znacznie lepszy od prognoz w wysokości 226 tysięcy, co jednocześnie daje nadzieję na bardzo dobre informacje na temat poziomu bezrobocia w USA i zmiany zatrudnienia, które zostaną opublikowane w piątek.

W czwartek na rynki napłynie kilka istotnych informacji z gospodarek strefy euro, a także USA. Inwestorzy poznają m.in. najnowsze dane na temat sprzedaży detalicznej, a także koniunktury gospodarczej w Eurolandzie.

Jeżeli chodzi o dane zza Oceanu, to znów kluczową rolę odegrają doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Zostanie bowiem opublikowany najnowszy raport Challengera, mówiący o planowanej liczbie zwolnień w USA. Inwestorzy poznają też cotygodniowe dane na temat liczby osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy ubiegały się o zasiłki dla bezrobotnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)