Notowania

dziś w money
19.10.2009 17:12

Największe spółki pociągnęły GPW w górę

Dobre nastroje na głównych europejskich i azjatyckich parkietach, a także wzrostowy początek sesji za oceanem przełożyły się na plusowe zakończenie handlu w Warszawie. Szczególnie dotyczy to największych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od początku poniedziałkowej sesji WIG20 utrzymywał się wyraźnie powyżej piątkowego zamknięcia. Na koniec sesji indeks największych spółek notowanych na GPW zyskał ponad 2 procent. Nieco mniej, bo 1,4 proc., wzrósł natomiast indeks szerokiego rynku WIG.

Dzisiejsze wzrosty wśród rodzimych blue chipów są głównie efektem dobrych nastrojów, jakie panowały cały dzień na europejskich i azjatyckich parkietach oraz oczekiwanie na otwarcie na plusach sesji w USA, co zapowiadały notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy.

W tej sytuacji od rana inwestorzy handlujący na warszawskim parkiecie kupowali akcje największych spółek notowanych na GPW. Dużym zainteresowaniem cieszyły się udziały w spółkach surowcowych: KGHM, PKN Orlen oraz Lotosu. Dwie pierwsze zyskały po ponad 2 procent, a Lotos ponad 4 procent.

W przypadku koncernów paliwowych wpływ na zwiększony popyt na te walory miały rosnące od kilkunastu dni ceny ropy naftowej. Dodatkowo do zakupów akcji Lotosu zachęcał także fakt, że w ostatnim swoim raporcie analitycy KBC Securites rekomendują swoim klientom zwiększenie zaangażowania w gdańskim koncernie.

Z dzisiejszej bardzo zadowoleni mogą być także posiadacze akcji PKO BP oraz TPSA. Największy polski bank zyskał niemal 4,7 procent, a narodowy operator telekomunikacyjny ponad 3,3 procent.

Znaczny wzrost cen akcji PKO BP można łączyć z tym, że jutro przypada ostatni dzień zapisów na akcje nowej emisji banku. Jeżeli się okaże ona dużym sukcesem akcje banku - w krótkim okresie - mogą jeszcze zyskiwać na wartości.

Gorzej radziły sobie natomiast średnie i małe spółki. Jeżeli indeks, grupujący te pierwsze zakończył sesję jeszcze na niewielkim plusie, to już sWIG80 zanotował spadek o prawie 0,5 procent.

Pomimo dobrej atmosfery na dzisiejszej sesji inwestorzy niebyt ochoczo kupowali akcje. Obroty przekroczyły nieznacznie 1,1 mld złotych.

Tagi: dziś w money, giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz