Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niespodziewane czynniki wpłynęły na rynek

0
Podziel się:

W poniedziałek duży wpływ na nastroje inwestorów miały doniesienia o świńskiej grypie

Niespodziewane czynniki wpłynęły na rynek

.

Rynek rozważał różne scenariusze dalszego rozwoju sytuacji, które mogą determinować zachowanie się spółek z niektórych sektorów. Również sektor samochodowy znajdował się w centrum zainteresowania. Indeksy mimo krótkiego pobytu nad kreską zakończyły notowania na minusie Dow Jones - 0,64 %, S&P 500 -1,01 %, Nasdaq -0,88 %.

Temat świńskiej grypy pojawiał się często w komentarzach rynkowych, bo konsekwencje ewentualnej epidemii będą też miały wpływ na gospodarkę. Choroba może ograniczyć skłonność do podróżowania i dlatego tracili przewoźnicy lotniczy. Negatywnie to może wpłynąć również na przychody hoteli. W tej sytuacji mogą natomiast zyskać firmy farmaceutyczne.

Dalej trwa walka o przetrwanie General Motors. GM planuje zlikwidować 21 tysięcy miejsc pracy do 2011 roku, pozbyć się marki Pontiak oraz zmniejszyć o 40 % swoją sieć dealerów. Firma zaproponowała również posiadaczom swoich obligacji konwersję 24 miliardów USD długów na akcje. Jednak jak podają agencje powołując się na osoby reprezentujące posiadaczy obligacji propozycja ta zostanie odrzucona.

Jednak inwestorzy z optymizmem przywitali dzisiejsze doniesienia i akcje GM wzrosły o + 20,71 %. Dobrą informacją dla całego przemysłu samochodowego, było niedzielne porozumienie jakie osiągnął nienotowany na giełdzie Chevron ze związkami zawodowymi (United Auto Workers). Dzięki temu może uniknąć bankructwa, ale spółka jeszcze musi porozumieć się z Fiat'em oraz bankami, którym dalej jest winna 7 miliardów USD.

W poniedziałek otrzymaliśmy również kolejną porcję wyników kwartalnych. Verizon Communications spółka wchodząca w skład indeksu Dow Jones podała w dniu dzisiejszym wyniki. Telekomunikacyjna firma spadła dziś o - 1,48 % mimo lepszych niż oczekiwano zysków w I kwartale 2009 roku. Qualcom największy na świecie producent chipów do telefonów komórkowych podniósł swoje prognozy przychodów na 2009 rok, co prawda spółka zanotowała stratę w I kwartale w wysokości 289 milionów USD, ale inwestorzy skupili się na dobrych prognozach oraz zakończeniu sporu prawnego z konkurentem Broadcom Corp. Notowania akcji Qualcom wzrosły o + 4,83 %.

Dotychczas 40 % spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 podało wyniki za I kwartał 2009 z czego 69 % zaskoczyło pozytywnie.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)