Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Nowe maksima indeksów sprzyjają ofercie PKP Cargo

0
Podziel się

Wszystkie krajowe indeksy bardzo dobrze rozpoczęły nowy giełdowy tydzień. Uwaga graczy skupiła się przede wszystkim na największych spółkach, a indeks WIG20 zaliczył znaczącą aprecjację o 2,8 procent.

Nowe maksima indeksów sprzyjają ofercie PKP Cargo
bEqhfhPF

Nieco słabiej, choć również całkiem przyzwoicie zaprezentował się segment mid i smal caps. Przyczepić możemy się jedynie do wysokości obrotów, które towarzyszyły wczorajszej zwyżce. Aktywność na poziomie nieco ponad 1 mld zł, można uznać za skromną przy tak sporej aprecjacji indeksów.

Szybko zdobyty poziom 2.500 pkt.

Poniedziałkowy zryw kupujących pociągnął za sobą poprawę sytuacji technicznej indeksu WIG20. Wysoki biały korpus na barometrze największych spółek GPW oznacza, iż kupującym udało się przełamać istotny techniczny opór przy poziomie 2.500 pkt. Tym samym kontynuowana jest zwyżka zapoczątkowana 10 października z poziomu 2.370 pkt.

Rynek ma obecnie za sobą dwa silne techniczne sygnał. Pierwszy to przełamanie rocznej linii trendu spadkowego, a drugi to wspomniane przełamanie oporu przy 2.500 pkt. wyznaczonego przez szczyty z połowy marca br. i początku czerwca br. Przed posiadaczami akcji otworem obecnie stoi droga do dalszej aprecjacji. Kolejnym ważnym przystankiem dla WIG20 prawdopodobnie będzie strefa 2.600-2.630 pkt., gdzie umiejscowione jest tegoroczne maksimum ze stycznia br.

bEqhfhPH

Nowe maksimum WIGu podbija cenę PKP Cargo

Kontynuacja wzrostów na rynku wtórnym sprzyja trwającej ofercie krajowego przewoźnika kolejowego. Wczoraj zakończyły się zapisy w transzy inwestorów indywidualnych. Dzisiaj natomiast inwestorzy instytucjonalni dokończą proces budowania księgi popytu. Ustalona zostanie również cena sprzedaży dla poszczególnych grup inwestorów. Z oficjalnych informacji przekazywanych przez prasę wynika, iż początkowo popyt dużych graczy ustawiał się bliżej dolnej granicy widełek.

Sytuacja ta jednak zmieniła się, ze względu na kontynuowany marsz w górę giełdowych indeksów. Sygnalizowane duże zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, w tym również zagranicy przeniosło oczekiwania na ustalenie ceny w okolicę górnej granicy przedziału. Z reguły jest to dobra informacja dla sprzedającego, jak i dla kupującego akcje w ofercie pierwotnej. W przypadku tego drugiego, teraz pozostaje jedynie trzymanie kciuków za utrzymanie dobrej koniunktury na rynku akcji.

W USA spóźnione dane z rynku pracy

W dalszym ciągu w okolicach historycznych maksimów cenowych notowany jest amerykański indeks S&P500. Podczas wczorajszej sesji pozytywnie wyróżnił się segment spółek technologicznych. Indeks Nasdaq po zwyżce o 0,15% poprawił historyczne maksimum. a motorem wzrostu okazały się akcje Apple (spodziewana prezentacja nowej linii tabletów). Pod presją znajdowały się natomiast inne spółki technologiczne, które nie popisały się wynikami za III kw. br. (m.in. IBM i Microsoft).

bEqhfhPN

Kluczowym wydarzeniem dnia dzisiejszego będzie publikacji spóźnionych danych makro z rynku pracy. Prezentacja tych statystyk została przesunięta ze względu na paraliż budżetowy. Spodziewane są dobre dane i wzrost liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Stopa bezrobocia prawdopodobnie pozostanie na niezmienionym poziomie 7,3 procent.

bEqhfhQi
giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
KOMENTARZE
(0)