Notowania

giełda
20.11.2008 09:11

Nowe minima za oceanem

O wczorajszej pozytywnej sesji na warszawskim parkiecie można już zapomnieć. Czwartkowy poranek wita nas przeceną zza oceanem i w Azji.

Podziel się
Dodaj komentarz

O wczorajszej pozytywnej sesji na warszawskim parkiecie można już zapomnieć. Czwartkowy poranek wita nas przeceną zza oceanem i w Azji.

Wczorajsze notowania na starym kontynencie tracą znaczenie przy takim obrocie sytuacji. Przypomnę tylko,że WIG wzrósł o 1,28% (26108,55pkt), WIG20 o 2,05% (1642,17pkt), DAX spadł o 4,92%, a CAC40 o 4,03%. Te ostatnie częściowo odczuły już falę spadków w USA gdzie indeksy na koniec dnia wytyczyły nowe minima: S&P500 -6,12%, NASDAQ -6,53% i DJIA -5,07%. Wszystko sprzyjało obozowi niedźwiedzi, a byki bezradnie patrzyły na osuwane indeksów.

Pierwszy cios przyszedł z rynku nieruchomości gdzie nadal nie widać poprawy. Ilość nowo rozpoczętych budów domów spadła o 4,5%, a liczba wydanych zezwoleń na budowy domów o 12%. Kolejnym ciosem była nowa prognoza PKB autorstwa Fed, na podstawie której gospodarka USA odnotuje zerowe tempo wzrostu w bieżącym roku, a w przyszłym skurczy się o koło 0,2%. Notowaniom szkodziła także niepewna przyszłość pomocy rządowej dla koncernów motoryzacyjnych (General Motors -9,7%, Ford -25%).

Walory banków również mocno zniżkowały: Citigroup -23,4%, Bank of Ameryka -14% i JP Morgan -11,4%. Fala przeceny rozpoczęta na Wall Street dotarła do Azji gdzie tamtejszy NIKKEI225 zakończył czwartkowe notowania zniżka o 6,89%.

Kontrakty futures na S&P500 zniżkują o blisko 2%. Niższe otwarcie na starym kontynencie jest przesądzone, a jego skala jest trudna do zaprognozowania. Poziom 1600pkt który dotychczas bronił WIG20 prawdopodobnie pęknie, a to by oznaczało że październikowe dołki bessy są tuż tuż.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rekomendacje spółek GPW  ]( http://www.money.pl/gielda/rekomendacje/ )
* [ Stwórz swój własny portfel inwestycyjny ]( http://www.money.pl/portfel/ )
* **[ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie MyStock.pl ]( http://mystock.pl/ )**
Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze, kryzys
Źródło:
Beskidzki Dom Maklerski
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz