Notowania

giełda
11.03.2014 09:09

Oczekiwane odbicie po neutralnej sesji w USA

Inwestorzy w Europie mogą liczyć na dzień oddechu, po tym jak sesja na Wall Street zakończyła się lepiej niż się zaczęła, a giełdy w Azji rosły dziś rano uspokojone przez banki centralne.

Podziel się
Dodaj komentarz
Emil Szweda Analityk Noble Securities

Wczoraj widać było dobrze, że nie wszystkich rozwój wydarzeń na Ukrainie niepokoi równie mocno. Podczas gdy WIG20 stracił 1,6 proc., a DAX 0,9 proc., paryski CAC40 wzrósł o 0,1 proc., a londyński FTSE o 0,6 proc. – im dalej na zachód, tym inwestorzy byli mniej nerwowi (madrycki IBEX wzrósł 0,3 proc.), choć jako powód do słabego startu tygodnia w Europie najczęściej wymieniano słabe dane z Chin (spadek eksportu o 18,2 proc. w lutym), który uderza przede wszystkim w spółki surowcowe.

Wall Street zaczęła dzień od spadku, ale ostatecznie S&P zdołał się wybronić i zakończył dzień na symbolicznym plusie. Fakt, że podaż nie może uzyskać przewagi mimo rekordowych wartości indeksu świadczy o sile rynku. I być może właśnie nią pokrzepili się inwestorzy w Azji, którzy we wtorek rano chętnie kupowali akcje. Pomógł w tym Bank Japonii, który utrzymał dotychczasową politykę wspomagania gospodarki skupem aktywów z rynku, a inwestorzy mają nadzieję na dalsze ustępstwa BoJ po oczekiwanym negatywnym wpływie wzrostu podatków na gospodarkę (od kwietnia).

Z kolei w Chinach przedstawiciel banku centralnego dał do zrozumienia, że bank centralny może uwolnić stopę depozytów w ciągu roku lub dwóch. Nikkei wzrósł dziś o 0,7 proc., a Kospi o 0,4 proc. Indeks w Szanghaju zyskał 0,1 proc. (po wczorajszej wyprzedaży i stracie 2,8 proc.), zaś na kwadrans przed końcem notowań Hang Seng zyskiwał symbolicznie.

Niewielkiego odbicia można spodziewać się także w Europie, głównie ze względu na wczorajsze zachowanie Wall Street. W centrum zainteresowania inwestorów pozostaną obawy związane z możliwym rozszerzeniem krymskiego konfliktu, zatem trudno liczyć na odbicie z prawdziwego zdarzenia, raczej na dzień wytchnienia.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
Open Finance
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz