Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mariusz Puchałka
|

Optymizm przed szczytem UE. GPW z szansą na dalsze wzrosty?

0
Podziel się:

Na warszawskim parkiecie, podczas środowych notowań przeważały dobre nastroje. W odróżnieniu od wtorkowego impulsu wzrostowego, wczoraj obserwowaliśmy wyższą aktywność szerokiego rynku.

Optymizm przed szczytem UE. GPW z szansą na dalsze wzrosty?

Na warszawskim parkiecie, podczas środowych notowań przeważały dobre nastroje. W odróżnieniu od wtorkowego impulsu wzrostowego, wczoraj obserwowaliśmy wyższą aktywność szerokiego rynku.

Gracze z chęcią sięgnęli po papiery z segmentu mid i small caps, a obrót na całym rynku podniósł się do nieco ponad 800 mln złotych.

Kontynuacja wzrostu

Środową zwyżkę kursów akcji w Warszawie poparła poprawa klimatu inwestycyjnego na głównych parkietach Europy Zachodniej. Indeks DAX po konsolidacji w pierwszych minutach notowań, z upływem czasu, systematycznie wspinał się w kierunku północnym. Ostatecznie barometr giełdy niemieckiej odnotował wzrost o 1,5% i stanął przed szansą kontynuacji wzrostów zapoczątkowanych w pierwszych dniach czerwca.

Tymczasem nad Wisłą kontynuacji wzrostów w godzinach popołudniowych pomogły umiarkowanie dobre dane makro dotyczące amerykańskiej gospodarki (zamówienia na dobra trwałego użytku). Ostatecznie indeks WIG20 zyskał nieco ponad 1% i zameldował się tuż poniżej pierwszej strefy oporu w przedziale 2.280-2.300 pkt. Biorąc jednak pod uwagę utrzymujący się korzystny klimat inwestycyjny na świecie oraz z nadzieją oczekiwanie na rozpoczynający się dzisiaj dwudniowy szczyt Unii Europejskiej, GPW ma szansę na dalszą aprecjację.

Indeksy w USA ponownie lekko w górę

Dość dobrze zaprezentowała się wczoraj giełda na Wall Street. Indeksy od pierwszych minut sesji utrzymały się powyżej poziomów wtorkowego zamknięcia, a dopiero końcówka notowań przyniosła niewielką realizację zysków. Popyt do działania zachęciły nieco lepsze dane makro oraz rosnące indeksy giełd europejskich. Tuż przed rozpoczęciem notowań okazało się, że zamówienia na dobra trwałe w USA w maju wzrosły w ujęciu m/m o 1,1%, podczas, gdy w kwietniu spadły o 0,2%.

Spodziewano się wzrostu o 0,5%. Nie jest to wprawdzie jedna z kluczowych figur makro, ale w połączeniu z całkiem dobrymi danymi z rynku nieruchomości (wzrost umów na sprzedaż domów, podpisanych w maju), stanowiła cenne wsparcie dla amerykańskich giełdowych byków. Z technicznego punktu widzenia indeks S&P500 zbliżył się od dołu do przełamanego wcześniej wsparcia na poziomie 1.330 pkt. Ewentualny powrót nad tą strefą podażową, oznaczałoby wzrost szans na kontynuację letniej mini hossy.

Utrzymuje się relatywna siła warszawskiego parkietu

Od czerwcowego długiego weekendu, utrzymuje się relatywna siła naszego rynku. Prawdopodobnie to kapitał zagraniczny skuszony sowitymi wypłatami dywidend ze spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, wykazuje ostatnio wyższą aktywność. Element zaskoczenia i szybki wzrost indeksu WIG20 powyżej strefy 2.100-2.150 pkt. nie pozwolił pozostałym graczom na nazwijmy to „komfortowe zakupy" akcji.

Wciąż przeważają obawy, że zwyżka GPW szybko dobiegnie końca, tym bardziej, że sytuacja techniczna indeksów na Wall Street nie jest jednoznaczna. W tej atmosferze wydaje się, że ostatnie dwie sesje drugiego kwartału powinny upłynąć z lekką przewagą kupujących. Testem aktualnej siły rynku będzie natomiast reakcja światowych graczy na decyzje podjęte podczas rozpoczynającego się dzisiaj dwudniowego szczytu Unii Europejskiej.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)