Notowania

giełda
05.10.2015 08:31

Puchałka: Pojawiła się szansa na wzrosty na GPW

Poranny komentarz analityka do sytuacji na rynkach finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy tydzień giełdowy prawdopodobnie rozpoczniemy w lepszych nastrojach inwestycyjnych. Bliskość istotnych technicznych wsparć na głównych indeksach krajowego rynku akcji w połączeniu z wyższym zakończeniem piątkowych notowań na Wall Street, powinny pozwolić GPW na kontynuację fazy tendencji bocznej.

Dla indeksu WIG20 bazowym scenariuszem na najbliższe dni pozostaje konsolidacja w przedziale 2.000-2.100 pkt.

Zmienność nastrojów, którą obserwowaliśmy podczas ostatniej sesji ubiegłego tygodnia, wskazuje, iż na rynku nie ma obecnie jednoznaczności, co do dalszej koniunktury w średnim terminie. Żadna ze stron nie jest w stanie wypracować wymaganej przewagi, potrzebnej do wyrwania rynku z obszaru wskazanej wyżej konsolidacji. W kalendarzu danych makro na pierwszy plan wysuwają się dzisiejsze publikacje indeksów PMI w Europie i w USA za wrzesień. Opublikowane w piątek zaskakująco słabe dane z amerykańskiego rynku pracy zmieniają perspektywę dla ścieżki stóp procentowych w USA i przesuwają termin zacieśnienia kosztu pieniądza na początek 2016 r.

Indeks WIG nadal poniżej 50,0 tys. pkt., ale...

Warszawski parkiet w dalszym ciągu wykazuje relatywną słabość wobec parkietów giełd europejskich i Wall Street. Ma to związek z ryzykiem politycznym, które dotyka sektory, które w największym stopniu ważą w indeksie WIG20. Rządowe plany tworzenia grupy paliwowo-energetycznej ciążą spółkom energetycznym. Inwestorzy nadal ostrożnie podchodzą do akcji sektora bankowego, a strategię tą potwierdzają pogarszające się wyniki finansowe instytucji finansowych.

Z ostatnich wyliczeń wynika, iż zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2015 r. wyniósł 10,31 mld zł, co oznacza spadek w ujęciu r/r o 11,8 proc. Rynek nie jest natomiast jeszcze w stanie w pełni oszacować, jak na wyniki banków odbije się proponowany dodatkowy podatek od aktywów i ewentualne przeszacowanie kredytów frankowych. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na naszym rynku brakuje kapitału zagranicznego, który wstrzymuje się z decyzjami do czasu wyborów parlamentarnych. W krótkim terminie jest jednak szansa, na poprawę nastrojów i ponowny atak indeksu WIG na poziom 50,0 tys. pkt. Celem jest wstępna spadkowa linia trendu przebiegająca na poziomie 50,5 tys. pkt.

Drugie z rzędu pozytywne zaskoczenie na Wall Street

W piątek w USA opublikowane zostały kluczowe dane makro z rynku pracy. Odczyt liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych zaskoczył negatywnie i nie potwierdził wcześniejszego optymistycznego raportu firmy ADP. Reakcją rynku był początkowy spadek indeksu S&P500 w rejon poziomu 1.900 pkt. Jednak w drugiej odsłonie sesji nastroje wyraźnie poprawiły się. Ostatecznie indeks szerokiego rynku przetestował opór na poziomie 1.950 pkt., co potwierdza nasze wcześniejsze założenie, iż przed zbliżającym się dużymi krokami sezonem publikacji wyników spółek w USA za III kw. 2015 r., rynki finansowe nie podejmą poważniejszych decyzji.

Marvipol - kursowi akcji potrzebny silniejszy impuls

Marvipol znalazł w III kwartale 2015 r. nabywców na 168 lokali netto wobec 155 lokali rok wcześniej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie danych spółki.

Komentarz: Od początku roku Marvipol sprzedał 430 lokali wobec 538 rok wcześniej. Wynik ten nie jest zadawalający. Tegorocznym celem zarządu jest sprzedaż ok. 550 lokali. Jednocześnie spółka obniża zadłużenie. Marvipol szacuje, że stan zobowiązań finansowych grupy na koniec września br. wyniósł niespełna 250 mln zł, wobec blisko 280 mln zł na koniec 2014 r. i ponad 350 mln zł na koniec 2013 r. Spółka pokazała neutralne wyniki finansowe za I półrocze 2015 r. W poprawie wyników finansowych w 2016 r. pomóc mają dwie inwestycje magazynowe realizowane ze spółką Panattoni Europe.

Tauron – rządowe plany nie służą notowaniom spółek energetycznych

Nowy zarząd Tauronu, z powołanym w czwartek na stanowisko prezesa Jerzym Kurellą, stawia na budowę silnej grupy paliwowo-energetycznej - poinformował Tauron w komunikacie prasowym.

Komentarz: Inwestorzy w dalszym ciągu ostrożnie podchodzą do akcji spółek energetycznych. Poprzedni zarząd Tauronu był pozytywnie oceniany przez rynek, a całkowita przebudowa władz energetycznej spółki stanowi obecnie istotny czynnik ryzyka. Nowy zarząd deklaruje gotowość do nabycia od Spółki Restrukturyzacji Kopalń aktywów kopalni Brzeszcze. Tym samym realizowany byłby projekt stopniowego łączenia spółek energetycznych z kopalniami i budowy grupy paliwowo-energetycznej. Rynek obecnie wnikliwie będzie analizował skutki nacisków politycznych na przyszłą kondycję finansową Tauronu. Jeśli pojawi się ryzyko destabilizacji finansów spółki, akcje Taurona znajdą się pod dalszą presją strony podażowej.

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz