Notowania

Sesja na GPW. Spokój przed końcem roku

W WP money czytaj o przebiegu środowej sesji na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niewielkie zmiany głównych indeksów przyniosła w środę sesja na warszawskiej giełdzie. Dla inwestorów był to ostatni dzień, by sprzedać akcje w celu zmniejszenia swoich zobowiązań podatkowych.

Po południu do inwestorów dotarła informacja, że akcjonariusze Polimeksu-Mostostal zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego nawet o 300 mln zł, emitując akcje serii T o wartości nominalnej 2 zł bez prawa poboru. Celem tej decyzji ma być zapewnienie finansowania działalności spółki, która może mieć problem z pozyskiwaniem gwarancji bankowych. Po publikacji tej informacji kurs spółki wyraźnie się osłabił, tracąc ponad 4 proc. wobec kursu odniesienia.

Na GPW po południu sesja została zdominowana przez spadki głównych indeksów. Nie były one jednak znaczące. Handel na Wall Street w środę upływa pod znakiem korekty wtorkowych wzrostów.

Środa była ostatnim dniem, gdy inwestorzy obecni na GPW mogli sprzedać akcje, które przyniosły im straty, po to, by zmniejszyć kwotę, którą będą musieli zapłacić z tytułu podatku Belki - jeżeli oczywiście ze sprzedaży pozostałych akcji osiągnęli zyski. Wszelkie transakcje zawierane od jutra będą już bowiem księgowane na poczet 2017 r.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 11:50
Spokojna sesja na GPW. Analitycy typują spółki

Łukasz Pałka

Niewiele informacji napływa w środę na warszawską giełdę. Podczas jednej z ostatnich sesji w 2016 r. główne indeksy GPW notują minimalne wzrosty.

Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 ponad 1-proc. wzrosty kursów akcji widać tylko w przypadku Pekao oraz Cyfrowego Polsatu. Tracą za to m.in. papiery PKN Orlen. Generalnie jednak na giełdzie niewiele się dzieje, co widać m.in. po niewielkich obrotach. Na rynek nie napłyną też dzisiaj istotne dane makro, które mogłyby mieć wpływ na nastroje inwestorów.

Spółka Synthos podała, że jej dotychczasowy prezes, Tomasz Kalwat, złożył rezygnację. Z kolei analitycy Haitong Banku opublikowali właśnie swoje typy spółek na 2017 rok. Wśród nich znaleźli się m.in. deweloperzy mieszkaniowi oraz spółki z sektora telekomunikacyjnego i mediów. Więcej na ten temat w WP money.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 08:42
GPW: To ostatnia szansa na sprzedaż akcji

Łukasz Pałka

Ostatni debiut w 2016 r. będzie miał miejsce w czwartek na GPW. Z kolei środa to ostatni dzień na dokonanie transakcji, które zostaną uwzględnione w rozliczeniu podatkowym mijającego roku.

To w zasadzie dwie najważniejsze sprawy, o których powinni pamiętać inwestorzy przed końcem roku. Zainteresowanie handlem w okresie świąteczno-noworocznym jest zwykle niskie. Dzisiaj powinni się jednak uaktywnić gracze, którym zależy na korzystniejszym rozliczeniu podatku Belki za 2016 r.

Środa jest ważna dlatego, że jest ostatnim dniem na sprzedaż akcji, by ta transakcja znalazła odzwierciedlenie w wynikach 2016 r. Dzieje się tak dlatego, że transakcje na GPW są rozliczane w systemie D+2. Oznacza to, że jeżeli dziś kupisz/sprzedasz akcje, to transakcja zostanie zaksięgowana w piątek, a więc podczas ostatniej tegorocznej sesji. Wszystkie transakcje zawarte jutro zostaną już uwzględnione w wynikach 2017 r.

Taka transakcja może być istotna z punktu widzenia inwestorów, którzy chcą pozbyć się akcji, które przyniosły im straty. Ich sprzedaż obniży bowiem wartość zobowiązania z tytułu 19-proc. podatku Belki, które zapłacą od zysków osiągniętych np. na innych akcjach. Jeżeli próbujesz oszacować sumę, którą będziesz musiał oddać fiskusowi, pamiętaj, że zyski osiągnięte na akcjach nie łączą się z wynikami osiągniętymi w funduszach inwestycyjnych. W przypadku tych drugich podatek płaci TFI w momencie sprzedaży jednostek, a do ręki inwestora trafia już kwota netto.

W środę na GPW zabraknie istotnych informacji makroekonomicznych. Po południu i wieczorem inwestorzy poznają tylko najnowsze informacje z rynku nieruchomości oraz rynku paliw w USA. Na Wall Street handel we wtorek przyniósł minimalne wzrosty.

Przed końcem tygodnia na GPW warto jeszcze zwrócić uwagę na ostatni w tym roku debiut. W czwartek na parkiecie pojawi się spółka TXM, właściciel sieci Textilmarket. Będzie to 19. debiut w tym roku. Spółka pozyskała z rynku 20 mln zł. W ramach oferty przydzielono inwestorom wszystkie z oferowanych 4.000.000 akcji serii E nowej emisji. Średnia stopa redukcji w transzy drobnych inwestorów wyniosła 49,33 proc. Akcje w IPO były sprzedawane po 5 zł.

Tagi: komentarz poranny gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-12-2016

Szok naftowy przyspieszyłW szulerni nie ma już nikogo, co dobitnie pokazuje zerowy obrót.

28-12-2016

Szok naftowy przyspieszyłGold 1.141,05 2,09 0,18% 10:30:35 Brent Crude Öl 57,045 0,270 0,48% 10:30:39 Koniec petrodolara, jakby kto pytał.

28-12-2016

Szok naftowy przyspieszyłKGHM i PKN wracają na 30 zł. Szok naftowy zbankrutuje oba.

Rozwiń komentarze (22)