Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Wróbel
|

Słabe dane z USA

0
Podziel się:

Zarówno dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, jak i informacje o sprzedaży detalicznej w USA, okazały się gorsze od oczekiwań.

Słabe dane z USA

Zarówno dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, jak i informacje o sprzedaży detalicznej w USA, okazały się gorsze od oczekiwań. Rynki akcji zwróciły się na południe, ale w krótkim terminie nadal rządzi popyt.

Europejskie giełdy, idąc za przykładem z Azji i USA, rozpoczęły dzień od ok. 2-proc. wzrostów, ale tuż po rozpoczęciu handlu kontrolę nad rynkami przejęli inwestorzy realizujący zyski przed ważnymi danymi zza oceanu (sprzedaż detaliczna w USA). Oprócz czysto technicznego ryzyka przerwania długiej wzrostowej serii, sprzedający akcje otrzymali rano dodatkowy argument w postaci gorszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w strefie euro. Wzrosła ona o 9,4 proc. r/r (wolniej niż miesiąc wcześniej), a ekonomiści spodziwali się wzrostu o 11,4 proc.

Na rynku walutowym kurs pary euro-dolar, który swoją drogą w ostatnich dniach niezbyt wiernie odzwierciedla skłonność inwestorów do ryzyka, poruszał się w niewielkim zakresie powyżej poziomu 1,27 USD. Bardzo dobrze zachowywał się brytyjski funt, który umacniał się po pozytywnych wiadomościach z rynku pracy (bezrobocie w Wielkiej Brytanii spadło do 7,8 proc.) był najmocnieszy względem dolara od początku maja.
Sprzedaż detaliczna w USA spadła w czerwcu o 0,5 proc. m/m (prognozowano spadek o 0,2 proc.), więc inwestorzy, którzy rano wycofali się z rynku, mieli powody do satysfakcji.

Kilkanaście minut po opublikowaniu tych danych indeksy giełd w Paryżu, Londynie i Frankfurcie znalazły się ponad 1 proc. poniżej poziomów z zamknięcia wczorajszej sesji. WIG20 należał do nielicznych europejskich indeksów, które broniły się przed spadkami.
Jeśli spojrzeć na rynki z perspektywy dłuższej niż kilka ostatnich sesji, trudno oprzeć się wrażeniu, że nawet najbardziej doświadczeni inwestorzy błądzą we mgle i co chwilę dostosowują swoje stanowisko do najświeższych danych, które niezwykle rzadko są zbieżne z oczekiwaniami analityków. W takich warunkach aktywne inwestowanie bez jasno sprecyzowanych zasad mija się z celem.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.