Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Słaby początek handlu na Wall Street osłabił GPW

W WP money czytaj o przebiegu wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ostatnia część handlu na warszawskiej giełdzie przyniosła we wtorek wyraźniejszą przecenę głównego indeksu - WIG20 znów spadł w okolice 2220 pkt. Uwaga inwestorów znów skupiona jest na polityce, a to zwykle sprzyja wyprzedaży akcji.

Początek sesji na nowojorskiej giełdzie przyniósł we wtorek dość wyraźne spadki głównych indeksów. Pogorszyły się również nastroje na europejskich parkietach, a to nie mogło pozostać bez wpływu również polską giełdę. WIG20 kończy dzień przeceniony o około 1 proc. - bardzo mocne, ponad 4 proc. spadku notowań zaliczyły spółki Lotos oraz JSW. Inwestorzy wyprzedawali także KGHM, w dół poszły również kursy banków.

Pierwsze dni nowego kwartału przynoszą spory niepokój polityczny na świecie - od ataku Amerykanów na bazę w Syrii, przed odpowiedź Rosji, po bardzo mocną w przedwyborczych sondażach Marine Le Pen - tylko te czynniki stają się dobrym pretekstem do pozbywania ograniczenia ryzyka przez inwestorów. Widać to również np. po rosnących notowaniach dolara, który we wtorek znalazł się powyżej pułapu 4 zł.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

_ _Aktualizacja: 16:51
InPost ma zniknąć z GPW. Cena akcji rośnie

Łukasz Pałka

Dane na temat marcowej inflacji w Polsce okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami ekonomistów. Wtorek na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności cen akcji.

Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie najnowsze informacje na temat tego, jak kształtowały się ceny w marcu. Według urzędników inflacja sięgnęła poziomu 2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Oznacza to spadek wobec 2,2 proc. w lutym, jednocześnie była zgodna z wcześniejszymi prognozami ekonomistów. Więcej na ten temat można przeczytać w WP money.

Wśród większości spółek w indeksie WIG20 nie widać we wtorek dużej zmienności notowań. Wyraźnie rosną notowania spółki odzieżowej LPP, o ponad 2,5 proc. Z drugiej strony, trwa wyprzedaż akcji JSW, której kurs spada obecnie o ponad 3 proc.

Wśród spółek, które zyskują najwięcej podczas wtorkowych notowań, jest InPost - Rafał Brzoska oraz fundusz Advent Internatiol poinformowali we wtorek o podniesieniu ceny na wezwaniu do sprzedaży akcji Integera oraz InPostu. Docelowo obie spółki mają zniknąć z giełdy. Więcej na ten temat w WP money.

Bieżące notowania głównych indeksów na GPW

_ _Aktualizacja: 08:40
GPW: Inwestorzy czekają na dane o inflacji

Łukasz Pałka

O godzinie 14. Główny Urząd Statystyczny poda najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. To najważniejsza dziś publikacja z polskiej gospodarki.

Publikacja GUS nie powinna jednak zmienić nastawienia wśród inwestorów, którzy spodziewają się, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe na obecnym, rekordowo niskim poziomie co najmniej do końca 2017 r.

Według prognoz, w marcu ceny w Polsce miały być wyższe o 2 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Jeżeli się potwierdzą, będzie to oznaczać spadek wobec 2,2 proc. r/r w lutym. Z kolei w ostatniej projekcji inflacji Narodowy Bank Polski wskazał, że poziom inflacji zarówno w 2018, jak i w 2019 r. utrzyma się na poziomie 2 proc. To oznacza, że RPP nie będzie spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych.

Poza tym podczas wtorkowej sesji nie pojawią się żadne nowe publikacje makroekonomiczne. Można również oczekiwać, że handel do końca tygodnia będzie przebiegał przy mniejszej aktywności inwestorów, co ma związek m.in. ze skróceniem tygodnia na GPW - przedświąteczny piątek w Polsce, a także na wielu innych parkietach (m.in. Niemcy, Francja, Wielka Brytania) jest wolny.

Indeks WIG20 na warszawskiej giełdzie zakończył poniedziałkowy handel powyżej poziomu 2240 pkt. Bardzo dobrze spisywał się rosnący o ponad 3 proc. kurs Asseco Poland. Notowania miedzi nie sprzyjały za KGHM-owi, którego cena spadła o ponad 2 proc.

Warto zauważyć, że na rynek powoli znów wraca temat kredytów frankowych - w poniedziałek pojawiły się nowe wyliczenia KNF dotyczące potencjalnych kosztów trzech ustaw frankowych, które czekają w Sejmie. Według nieoficjalnych informacji, które podaliśmy w WP money, koszt ustawy prezydenckiej (o spreadach) to ponad 9 mld zł. Najbardziej sektor bankowy odczułby konieczność przewalutowania kredytów według pomysłu ugrupowania Kukiz'15. Więcej na ten temat można przeczytać w WP money.

Tagi: komentarz poranny gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2017

Etermit needs a lot of cheap KGHMnafciarz, czy Ty dzień w dzień naprawdę musisz tutaj robić wysypisko śmieci i wypisywać te swoje popeliny? zlituj się chłopie i spasuj trochę bo przez … Czytaj całość

11-04-2017

bitcoiniarzZamachy na zwykłych ludzi przestały robić na kimkolwiek wrażenie (pisałem tu o tym w piątek) to terroryści zaatakowali niemieckich piłkarzy. Nowy etap … Czytaj całość

11-04-2017

KupakupyNie majo co robić to piszo :))))))))))

Rozwiń komentarze (165)