Notowania

giełda
04.11.2014 08:45

Spokojny początek tygodnia na rynku

W dalszym ciągu kluczową rolę odgrywają oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Niewielkie zmiany wartości indeksów przy niskim wolumenie obrotów, to cechy charakterystyczne pierwszej sesji giełdowej listopada. Krajowi inwestorzy podczas poniedziałkowej sesji wstrzymywali się z decyzjami przede wszystkim w oczekiwaniu na raporty finansowe spółek za trzeci kwartał 2014 roku.

Sesję rozpoczęliśmy od 1 punktowego spadku wartości indeksu WIG20. W kolejnych godzinach notowań zmienność barometru największych spółek ograniczyła się do 11 punktów. Na wykresie świecowym dziennym indeksu WIG20 powstał symboliczny korpus z niewielkim cieniem z dołu. Rynek realizuje opisywany przez nas scenariusz niewielkiego cofnięcia. Pierwsze techniczne wsparcie wyznacza linia trendu wzrostowego (2.440 pkt.), stanowiąca linię obrony dla zajętych pozycji.

Od góry natomiast dalsze wzrosty indeksu WIG20 wciąż ogranicza tym razem spadkowa linia trendu łącząca szczyty z początku września (2.470 pkt.). Wskaźniki AT, w tym przede wszystkim MACD preferują obecnie stronę popytową. Wśród dużych spółek pozytywnie wyróżniły się akcje dużych banków, których notowania nieznacznie zyskały na wartości. Z drugiej strony znalazły się notowania JSW ze spadkiem ponad 6%, po fiasku emisji euroobligacji, oraz KGHM, którego notowania wróciły poniżej poziomu 130,0 zł.

*Skromna szerokość rynku *

W podobnym stylu zaprezentował się w dniu wczorajszym główny indeks WIG. Z technicznego punktu widzenia korzystnie należy ocenić utrzymanie piątkowej wzrostowej luki w przedziale 53.492-53.848 pkt. oraz utrzymującą się bezpieczną odległość indeksu WIG od krótkoterminowej linii trendu wzrostowego (53,5 tys. pkt.). Patrząc przez pryzmat szerokości rynku, pierwszy poniedziałek listopada nie zapisze się w statystyka zbyt imponująco. Uwagę zwraca bowiem wyraźna przewaga walorów tracących na wartości (46,9%), nad akcjami, których kursy odnotowały dodatnią stopę zwrotu (+35,8%). W kolejnych dniach tygodnia kluczową rolę powinny odgrywać publikowane wyniki finansowe spółek za trzeci kwartał 2014 roku.

*Gospodarka amerykańska na ścieżce wzrostu *

Po imponującym rajdzie w górę indeksów giełdowych na Wall Street w drugiej połowie października, przyszedł czas na niewielką realizację zysków. Indeks S&P500 stracił wczoraj symboliczne 0,01% i utrzymał się powyżej poziomu 2 tys. pkt. Sytuacja techniczna indeksu S&P500 pozostanie pozytywna do czasu utrzymania wsparcia w przedziale 1.990-2.000 pkt.

W otoczeniu informacyjnym, w dalszym ciągu kluczową rolę odgrywają oczekiwania na pierwszą podwyżkę stóp procentowych. Wczorajszy bardzo dobry odczyt indeksu ISM za październik (wzrost do 59 pkt. z 56,6 pkt.) przybliżył te perspektywy. Z drugiej strony jednak spadek odnotował indeks PMI dla przemysłu (55,9 pkt. wobec 57,5 pkt. miesiąc wcześniej).

Tagi: giełda, komenatrze giełdowe, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze
Źródło:
ING DM
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz