Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stagnacja na parkiecie

0
Podziel się:

Po drugiej połowie zeszłego tygodnia, kiedy WIG20 popadł w marazm, w poniedziałek inwestorzy muszą przygotować się na jego kontynuację.

Stagnacja na parkiecie

Dziś inwestorzy w związku z pustką w kalendarium danych makro mogą w większości zająć postawę wyczekującą, choć w świetle weekendowych danych z Chin dzisiejsze _ dementi _ banku centralnego w kontekście podwyższenia stóp procentowych może być powodem do ich uaktywnienia - rozruszać ich mogą także wtorkowe informacje ze Stanów na temat sprzedaży detalicznej, inflacji PPI i decyzja ws. stóp procentowych. W kontraście do rosnącej inflacji w Chinach rentowność japońskich obligacji pokazuje, że inwestorzy szacują, iż deflacja potrwa w Japonii jeszcze przez co najmniej osiem lat.

Na wykres WIG20 piątkowa sesja nie wniosła nic nowego – cały zasięg piątkowego ruchu pozostał w zakresie świecy czwartkowej, dodatkowo wolumen transakcji był niemal dwukrotnie niższy. Wciąż obowiązuje opór na poziomie listopadowych szczytów, zaś STS wygenerował sygnał sprzedaży, co może wzmóc czujność byków. Na razie jednak indeksy są w pobliży lokalnych maksimów i niepokoić się o dalsze wzrosty powinniśmy dopiero w okolicach psychologicznego poziomu 2700 pkt. Sądzę, że dziś to jednak byki mają więcej atutów w ręku z powodu informacji z Chin – być może to dziś w końcu padnie opór i indeksy ustanowią nowy szczyt na zamknięciu?

Euro kontynuuje osłabianie się do głównych walut, tym razem na fali rozbieżności między członkami Strefy Euro dotyczących emisji obligacji. Generalnie jednak końcówka zeszłego tygodnia była na rynku walut spokojna. Miedź dostała z Chin silny impuls do wzrostów w postaci powstrzymania się od podwyżki stóp procentowych i przebiła poziom 9100 dolarów za tonę na londyńskiej giełdzie. Ten sam czynnik powoduje wzrost cen ropy, której kontrakty styczniowe wzrosły o 0,5% do ponad 88 dolarów.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)