Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef EBC nie wsparł inwestorów. WIG20 zanurkował

0
Podziel się:

O tym, co dzisiaj działo się na warszawskim parkiecie, przeczytasz w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Stopy procentowe w strefie euro - zgodnie z oczekiwaniami - pozostały na dotychczasowym poziomie. EBC zrewidował jednak prognozy makro na najbliższe lata. Nie _ padły _ także żadne konkrety dotyczące QE. To mocno schłodziło nastroje panujące na giełdach.

W najlepszym momencie dzisiejszej sesji WIG20 zyskiwał około 0,6 procent. Najbardziej prestiżowy warszawski indeks mocno _ oberwał _ jednak w końcówce handlu. Na zamknięciu notowań tracił bowiem już ponad procent. Sporo lepiej niż blue chipy poradziły sobie indeksy grupujące średnie i małe spółki.

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Umiarkowany optymizm, który gościł na większości giełd w pierwszej połowie handlu, zaczął znikać po starcie konferencji szefa Europejskiego Banku Centralnego. Stopy procentowe w strefie euro - zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami - pozostały na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosi więc 0,05 proc., a stopa oprocentowania depozytów minus 0,2 procent), ale obcięte zostały prognozy gospodarcze na najbliższe lata.

Dynamika wzrostu PKB w strefie euro w 2014 roku ma wynieść 0,8 procent (wcześniejsza prognoza: +0,9 procent), a w latach 2015-2016 ma zwiększyć się do odpowiednio 1,0 i 1,5 procent (wcześniejsze szacunki zakładały wzrost gospodarczy na poziomie 1,6 i 1,9 procent). Inflacja w latach 2014-2016 ma wynosić 0,5; 0,7 i 1,3 procent, wobec 0,6; 1,1 i 1,4 procent prognozowanych wcześniej.

Mario Draghi ponownie powtórzył słowa wskazujące, że Europejski Bank Centralny jest gotowy do użycia_ niekonwencjonalnych środków _ w razie potrzeby, ale dodał, że na zmianę skali i tempa działań zdecyduje się najwcześniej na początku przyszłego roku, kiedy oceni skutki dotychczas podejmowanych inicjatyw (m.in. skup ABS-ów, pożyczki TLTRO). Oczekiwanej przez część inwestorów informacji dotyczącej skupu obligacji skarbowych jednak nie było.

Nastrojów na giełdowych parkietach nie poprawili Amerykanie. Początek handlu na Wall Street przebiega pod znakiem niewielkiej przeceny najważniejszych indeksów. Tamtejsi gracze poznali dziś najnowsze dane z rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu sięgnęła 297 tysięcy. To wynik lepszy niż tydzień wcześniej (314 tysięcy), ale niemal zgodny z szacunkami ekspertów.

GPW: Mocny PKN Orlen. Słabsza sesja dla spółek energetycznych

Damian Słomski, godzina 12:45

Liczba spółek zyskujących na wartości oraz notujących spadki jest podobna. Mimo tego główne indeksy z GPW świecą się cały czas na zielono. Blue chipom zdecydowanie przewodzi PKN Orlen. Akcje koncernu są najdroższe od kilkunastu miesięcy.

Sesja na GPW zbliża się do półmetka. Pierwsze godziny minęły w spokojnej atmosferze. Inwestorzy czekają na doniesienia z EBC. O niezdecydowaniu giełdowych graczy świadczy statystyka liczby spółek, które notują wzrosty i spadki. Na całym warszawskim parkiecie jest to odpowiednio 170 i 159 spółek.

Zobacz jak wygląda sytuacja na giełdzie w Warszawie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Najlepiej radzą sobie największe spółki zgrupowane w WIG20. Kurs w górę ciągnie przede wszystkim PKN Orlen. Papiery spółki zyskiwały przed południem nawet 4 procent. Przekraczając poziom 49 złotych Orlen wyszedł na najwyższe poziomy od czerwca ubiegłego roku. Za mocnym ruchem w górę idzie wzmożona aktywność inwestorów. Obroty przekraczają już 50 milionów złotych - najwięcej na rynku.

Stawkę blue chipów zamyka BZ WBK, choć straty zostały znacząco ograniczone w stosunku do tego co obserwowaliśmy rano. Chwilę przed 13:00 przecena minimalnie przekraczała 0,5 procent.

Patrząc szerzej na rynek uwagę przykuwają spadki na ZE PAK-u i Enei. Ich akcjonariusze tracą odpowiednio 6 i 3 procent. To najsłabsze spółki na GPW, biorąc pod uwagę spółki z obrotem przekraczającym milion złotych.

#

GPW: Atmosfera wyczekiwania. W centrum uwagi BZ WBK

Damian Słomski, godz. 09:55

Na niewielkim plusie wystartowały giełdy w Europie. Podczas gdy inwestorzy czekają na ogłoszenie decyzji EBC, z krajowego podwórka płyną informacje o sprzedaży dużego pakietu akcji BZ WBK. To na razie najsłabsza spółka w WIG20.

Pierwsze godziny handlu na GPW, a także na pozostałych najważniejszych parkietach regionu nie zapowiadają się najciekawiej. Niskiej zmienności będzie sprzyjać pustawy kalendarz makroekonomiczny. Najważniejsze wydarzenie dnia, czyli decyzja EBC w sprawie stóp procentowych i konferencja Mario Draghiego zaplanowane jest dopiero na drugą część dnia.

Zieleń dominuje na wszystkich najważniejszych indeksach na GPW. Kurs WIG20 oscyluje w okolicach 2450 punktów, co oznacza wzrost na poziomie 0,3 procent. Najlepiej radzi sobie PKN Orlen, którego papiery zyskują prawie 2 procent.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W podobnej skali, ale w dół idą notowania BZ WBK. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu sprzedał prawie pół miliona akcji banku. Wczoraj kurs BZ WBK zamknął notowania na poziomie 388 zł. Według tej ceny wartość sprzedanego pakietu wynosi około 180 mln zł.

#

GPW: EBC może znów wstrząsnąć rynkiem

Łukasz Pałka, 3. grudnia godz. 22:50

Po środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w czwartek przyjdzie czas na Europejski Bank Centralny. Mario Draghi znów ma szansę pokazać, że wpływ jego słów na rynki jest bardzo znaczący.

Po mało emocjonującej sesji na warszawskiej giełdzie w środę kolejny dzień handlu może przynieść więcej emocji. Tradycyjnie o godzinie 13.45 inwestorzy poznają decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, a na godzinę 14.30 jest zaplanowana konferencja szefa EBC.

Większość ekonomistów prognozuje, że EBC podczas kończącego się w czwartek posiedzenia nie zmieni poziomu stóp procentowych. Kluczowe będą jednak słowa szefa EBC po posiedzeniu. Od niedawna na rynkach pojawiało się coraz więcej spekulacji na temat tego, że EBC jednak zdecyduje się na skup obligacji rządowych. Ostatnio Mario Draghi, szef EBC, stwierdził, że wszystkie osoby decydujące o polityce monetarnej EBC są zgodne co do tego, że program wsparcia dla gospodarki strefy euro powinien zostać zwiększony, _ jeżeli zajdzie taka konieczność _.

Można przypuszczać, że ogłoszenie takich kroków zachęciłoby inwestorów do kupowania akcji na giełdach. Na razie od dłuższego czasu zwłaszcza na warszawskiej giełdzie mamy do czynienia z marazmem i niewielką zmiennością wartości indeksów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę RPP nie zmieniła stóp procentowych. Członkowie RPP zaznaczają jednak, że – jeżeli napływające dane z gospodarki potwierdzą spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej, to kolejne cięcia stóp nie są wykluczone.

- _ W ocenie Rady dokonane w październiku dostosowanie polityki pieniężnej oraz utrzymujący się - mimo pewnego spowolnienia - stabilny wzrost gospodarczy ograniczają ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła pozostawić stopy na niezmienionym poziomie _ - czytamy w grudniowym komunikacie - _ Jednocześnie Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej. _

Obok informacji po posiedzeniu EBC i wystąpieniu prezesa tej instytucji istotne dla inwestorów okażą się też w czwartek kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem gracze poznają cotygodniowy odczyt liczby osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych. Prognoza mówi o 290 tysiącach osób wobec ostatniego odczytu na poziomie 313 tysięcy.

Te dane są istotne zwłaszcza przed piątkowymi informacjami na temat wskaźnika bezrobocia w USA. Z kolei w środę na rynki napłynęły doniesienia z najnowszego raportu ADP. Według niego w ubiegłym miesiącu w amerykańskim sektorze prywatnym przybyło 208 tysięcy miejsc pracy, podczas gdy prognoza była zdecydowanie lepsza: 228 tysięcy.

Informacje z amerykańskiego rynku pracy są ważne w dużej mierze w kontekście przyszłych decyzji banku centralnego USA. Jeżeli dane nie będą pokazywały wyraźnej poprawy, można spodziewać się, że Fed nie będzie spieszył się z podwyżkami stóp procentowych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)