Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

To nie koniec hossy. KGHM ponad 5 proc. w górę

299
Podziel się:

W WP money czytaj o przebiegu środowej sesji na warszawskiej giełdzie.

To nie koniec hossy. KGHM ponad 5 proc. w górę

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła w środę stóp procentowych i wszystko wskazuje na to, że pozostaną one na obecnych poziomach do końca roku.

Druga część handlu na warszawskim parkiecie upłynęła pod znakiem nieznacznego pogorszenia nastrojów wśród inwestorów. Było ono jednak chwilowe i ostatecznie indeks WIG20 kończy sesję na plusie.

Największą w tym zasługę mają akcje KGHM - kurs akcji sięgnął już 105 zł. Koncern zyskiwał w trakcie handlu ponad 5 proc. To kontynuacja bardzo dobrej serii, która od początku roku pozwoliła już akcjom KGHM zyskać około 13 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka podwoiła swoją wartość.

Jeżeli chodzi o duże spółki, to bardzo dobrze wygląda też sytuacja w przypadku akcji PZU. Poprawa nastrojów wokół sektora finansowego pozwoliła kursowi akcji PZU zyska już ponad 30 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Tematem, który jeszcze dzisiaj powinien przyciągnąć uwagę inwestorów jest wystąpienie Donalda Trumpa. Być może obserwatorzy rynku będą mieli okazję zweryfikować swoje bardzo optymistyczne nastawienie do planów gospodarczych przyszłego prezydenta USA. Na razie handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od wzrostów głównych indeksów.

W Polsce inwestorzy mieli w środę okazję zapoznać się z decyzją Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenia nie było i RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Przekaz płynący do inwestorów po posiedzeniu raczej nie pozostawia wątpliwości, że stopy pozostaną na rekordowo niskim poziomie co najmniej do końca tego roku.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 11:18

Dobre nastroje na GPW. Coraz mocniejszy KGHM

Łukasz Pałka

Pierwsza część handlu na warszawskiej giełdzie w środę pokazuje, że inwestorzy mają jeszcze siły do tego, by pociągnąć główne indeksy w górę.

Inwestorzy czekają na doniesienia po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Można założyć, że niespodzianki raczej nie będzie i dowiemy się o tym, że RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP jest przewidziana na godzinę 16.

Gracze powinni jeszcze dzisiaj zwrócić uwagę na to, co powie Donald Trump - ostatnie wzrosty na giełdach i umocnienie dolara to m.in. efekt jego zapowiedzi dotyczących amerykańskiej gospodarki. Wystąpienie jest zaplanowane na godzinę 17 polskiego czasu, a więc inwestorzy będą mieli okazję odnieść się do niego dopiero w czwartek rano.

Na razie na warszawskiej giełdzie dominuje kolor zielony. Główne indeksy notują niewielkie wzrosty. Wśród spółek z WIG20 wyróżnia się KGHM, który po raz kolejny wyraźnie zyskuje, a kurs akcji umacnia się powyżej pułapu 100 zł.

_ _Aktualizacja: 08:26

Hossa na GPW. KGHM przebił poziom 100 zł

Łukasz Pałka

Dobre nastroje towarzyszą od początku roku inwestorom obecnym na warszawskiej giełdzie. Wygląda na to, że nie wierzą oni w obniżkę ratingu Polski już w piątek.

Około godziny 13. poznamy dzisiaj decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ekonomiści są przekonani, że RPP - pomimo powrotu inflacji - na razie nie zdecyduje się na podwyżkę kosztu kredytów. Według nich stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie (główna stopa referencyjna 1,5 proc.). Podwyżka jest spodziewana dopiero pod koniec roku.

Decyzja RPP nie powinna więc mieć dzisiaj większego wpływu na nastroje wśród inwestorów. Większe znaczenie mogą mieć dla nich decyzje agencji ratingowych w sprawie Polski. W piątek spodziewane są oceny od Moody's oraz Fitch. Jednak na rynku nie widać tego, by inwestorzy obawiali się ewentualnych obniżek.

Na razie warto zwrócić uwagę na wtorkowy komunikat Banku Światowego, który przedstawił dość optymistyczną prognozę dotyczącą wzrostu gospodarczego w Polsce. Według Banku Światowego w tym roku PKB Polski urośnie o 3,1 proc. w porównaniu do 2,5 proc. szacowanych na 2016 r. Bank Światowy zakłada również wzrost polskiego PKB o 3,3 proc. w 2018 r. oraz o 3,4 proc. w 2019 r. Ekonomiści wskazują, że wzrost gospodarczy będzie wspierany silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

Na warszawskiej giełdzie obserwujemy ciąg dalszy zapoczątkowanych w grudniu wzrostów. Obaw wśród inwestorów nie wzbudzają na razie rządowe plany dotyczące zmian w systemie emerytalnym. Zgodnie z założeniami 25 proc. środków z OFE z początkiem 2018 r. ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Z punktu widzenia inwestorów istotne jest jednak to, że pozostałe 75 proc. (około 108 mld zł) ulokowane w akcjach spółek z GPW zostanie przekazane do funduszy inwestycyjnych powstałych na miejsce OFE. Zdaniem analityków odsuwa to wizję "nacjonalizacji" niektórych spółek.

Indeks WIG20 znalazł się już powyżej poziomu 2 tys. punktów, a potwierdzeniem dobrych nastrojów jest m.in. przebicie przez kurs koncernu KGHM poziomu 100 zł.

Inwestorzy w środę rano zwrócą zapewne uwagę na doniesienia o odwołaniu prezesa DM XTB. Jakub Maly stracił stanowisko, bo - jak czytamy w komunikacie spółki - "decyzja ta ma charakter strategiczny i wynika z dążenia Rady Nadzorczej do zapewnienia akcjonariuszom odpowiedniej dynamiki wzrostu wartości Spółki. Zdaniem Rady Nadzorczej, tempo realizacji celów strategicznych i rozwoju grupy kapitałowej było dotychczas niewystarczające". Od debiutu w ubiegłym roku kurs akcji foreksowego brokera na GPW stracił już 40 proc.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(299)
Szok naftowy ...
5 lata temu
Ucieczka z akcji w obligacje, Stanów już 2,31%, - 0,07 pkt %.
Szok naftowy ...
5 lata temu
DAX -0,53%, CAC +0,53%.
Szoik naftowy...
5 lata temu
Dolar/renminbi 6,9016, -0,0361! Koniec petrodolara.
Szoik naftowy...
5 lata temu
Dolar/euro 1,0642, +0,0060. Koniec petrodolara nawet do bankrutującego euro.
Szoik naftowy...
5 lata temu
CSI300 w Szanghaju -0,51%. Zero popytu na miedz. Wszystko wydać muszą na ropę
...
Następna strona