Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień redukcji stóp procentowych

0
Podziel się:

Ostatnie sesje upłynęły pod znakiem cięcia kosztu pieniądza przez banki centralne. Sama piątkowa sesja upłynęła, tak jak przewidywaliśmy rano - czyli pod znakiem dużych wahań.

Tydzień redukcji stóp procentowych

Ostatnie sesje upłynęły pod znakiem cięcia kosztu pieniądza przez banki centralne. Na rynku akcji obowiązuje konsolidacja. Na warszawskim parkiecie kapitał zagraniczny często sięgał po zlecenia koszykowe.

Sama piątkowa sesja upłynęła, tak jak przewidywaliśmy rano - czyli pod znakiem dużych wahań. Po godz. 11 inwestorzy obrali jednak kierunek - indeksy zaczęły spadać. Najważniejsze dziś wydarzenie - dane z rynku pracy w USA - nie przyniosło poprawy. Przedsiębiorcy zwolnili 533 tys. osób, najwięcej od 34 lat. Tym samym stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 6,7 procent.

Tydzień na rynku akcji GPW nie przyniósł znaczących zmian. Główne indeksy oscylowały na poziomach podobnych do ubiegłego tygodnia. Największą zmiennością charakteryzował się indeks blue chipów. Na WIG20 daje się zauważyć typowe zagrywki kapitału zagranicznego - bardzo niskie otwarcie i podciągnięcie w górę w ciągu dnia, zrzucanie indeksu w dół zlecenia koszowymi, po to żeby następnego dnia wyciągać go za uszy w górę.

Zdecydowanie spokojniej zachowały się indeksy spółek mniejszej kapitalizacji. Stabilizacja, słabsza reakcja na zwroty na Wall Street i rynkach starego kontynentu, to cechy mWIG40 i sWIG80, które dominowały na ostatnich sesjach. Pocieszające jest utrzymanie się podobnej procentowej wielkości obrotu, który przypadł na małe i średni spółki, w stosunku do sumarycznego obrotu na szerokim rynku.

W tygodniu w centrum uwagi znalazły się decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii o znaczącym cięciu głównych stóp procentowych. W ten sposób jeszcze bardziej powiększył się dysparytet pomiędzy kluczowymi stopami procentowymi za granicą i w kraju. Rada Polityki Pieniężnej będzie miała nie małą zagwozdkę, jeśli przyjdzie jej decydować w grudniu o zmianie kosztu pieniądza. Z kolei szef FED już wcześniej zapowiedział, że w połowie grudnia możliwa jest kolejna redukcja oprocentowania.

Informacją, na którą należy zwrócić uwagę to rozpatrywany od jakiegoś czasu projekt dokapitalizowania PKO BP. Ministerstwo Skarbu Państwa bardzo intensywnie rozważa możliwość jak najszybszego dokapitalizowania giganta w celu kreacji akcji kredytowej i poszerzenia możliwości przejęć sektorowych. Dodatkowo bank prawdopodobnie nie wypłaci dywidendy za 2008 rok, aby mieć więcej środków własnych do przeprowadzenia planowanych działań.

Jeszcze nie doczekaliśmy się rajdu św. Mikołaja. Być może spóźniony, uderzy z podwójną siłą, a pałeczkę przejmie window dressing i efekt stycznia.

ZOBACZ TAKŻE:

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)