Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

WIG20 liderem w Europie. Czas na decyzję Fed

6
Podziel się:

Zobacz podsumowanie najważniejszych wydarzeń rynkowych dnia.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Sesja na giełdzie w Warszawie dobiegła końca, ale to nie koniec emocji rynkowych na dzisiaj. Warto obserwować Wall Street, gdzie znowu śrubowane są historyczne rekordy. Poza tym przed nami jeszcze decyzja Fed. Inwestorzy, jak widać, nie mają obaw.

Po niezłej wczorajszej sesji inwestorzy z GPW poszli za ciosem i wyraźnie poprawili statystyki indeksu WIG20. Jego kurs na zamknięciu przyjął wartość 2360 pkt, co oznacza zwyżkę na poziomie 0,81 proc.

Wśród blue chipów notowania w górę ciągnął głównie Eurocash (+4,28 proc.), ale warto też zauważyć, że na plusie dzień kończy 13 z 20 największych krajowych emitentów. Mniej powodów do zadowolenia mieli jedynie akcjonariusze Asseco Poland, który jako jedyny przekroczył 1 proc. straty.

WIG20 wyróżnił się na tle konkurentów. Najważniejsze indeksy Europy też świecą na zielono, ale skala wzrostów jest tam niższa, na poziomie 0,3-0,5 proc.

Przebieg środowej sesji na giełdach europejskich

Spokój na giełdach zawdzięczamy m.in. niewielkiej liczbie publikacji makro, które nie były na tyle istotne, by zmienić układ na rynku. Ciekawsze były jedynie dane z Wysp, gdzie okazało się, że zgodnie z oczekiwaniami PKB rosło tam w drugim kwartale w tempie 1,7 proc. To nieco wolniejsze tempo wzrostu niż kwartał wcześniej, gdzie wynik był na poziomie 2 proc.

W końcówce dobrym nastrojom sprzyjały zwyżki na Wall Street, gdzie padają kolejne rekordy. Szczególnie dobrze wystartował Dow Jones, który po dwóch godzinach handlu jest 0,5 proc. nad kreską.

Kluczem do podtrzymania dobrych nastrojów będzie wieczorny komunikat Fed po dzisiejszym posiedzeniu. Bazowy scenariusz zakłada na pewno utrzymanie parametrów polityki monetarnej bez zmian. Smaczkiem mogłyby być wskazówki dotyczące daty rozpoczęcia procesu zmniejszania sumy bilansowej banku, choć większość analityków raczej nie robi sobie większych nadziei na jakieś przełomowe informacje Tym bardziej, że po posiedzeniu nie będzie konferencji, na której szerzej do tematu mogłaby odnieść się Janet Yellen.

_ _Aktualizacja: 13:07

Giełdy w Europie rosną. Dziś decyzja Fed

Pierwsza część handlu na stołecznym parkiecie upływa inwestorom w dobrych nastrojach. Przed godziną 13 indeks WIG20 zyskuje około 0,6 proc. Kolejny dzień z rzędu zyski liczą posiadacze akcji KGHM.

Inwestorzy mieli dziś okazję zareagować na ostatnie doniesienia agencji ratingowej Moody's, która odniosła się do wydarzeń w naszym kraju. Według analityków reforma sądownictwa w Polsce zagraża praworządności w naszym kraju. Przypomnieli oni również, że sytuacji Polski nie poprawia przedłużający się spór z Komisją Europejską ws. uchodźców. Więcej na ten temat można przeczytać w money.pl.

Na rynku nie widać jednak negatywnych reakcji. Główny wskaźnik warszawskiej giełdy WIG20 od rana utrzymuje przyzwoite wzrosty - znów w dużej mierze za sprawą kursu akcji KGHM, który poprawia wczorajsze zwyżki o kolejne 1,5 proc. Cześć wczorajszych zysków oddają za to akcje JSW, tracąc ponad 1 proc.

Na wszystkich europejskich parkietach można w środę obserwować niewielkie wzrosty głównych indeksów. Istotnym dla inwestorów wydarzeniem będzie decyzja władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych.

Główne wskaźniki GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 08:43

Środa na GPW. Jest szansa na wzrosty?

Łukasz Pałka

Po publikacji wtorkowych danych o bezrobociu inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie nie poznają w środę żadnych nowych informacji z polskiej gospodarki. Dopiero po zamknięciu handlu poznamy decyzję władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych.

Nastrojom wśród inwestorów powinny w środę sprzyjać wyniki ostatniej sesji na nowojorskiej giełdzie. Publikacja kolejnych wyników kwartalnych spółek, które w większości okazują się lepsze od wcześniejszych prognoz analityków, zachęca inwestorów do kupowania akcji. We wtorek wskaźnik S&P500 sięgnął nowego rekordu.

Ważnym wydarzeniem na rynkach będzie w środę ogłoszenie decyzji władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych. Chociaż wśród obserwatorów rynku trwają ciągłe spekulacje na temat przyszłych podwyżek oraz ich skali, to jeszcze tym razem prognozy wskazują, że bank centralny pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 1-1,25 proc.

Wśród informacji, które napłyną w środę na rynek warto zwrócić jeszcze uwagę na dane o PKB w Wielkiej Brytanii. Według prognoz PKB miał wzrosnąć w drugim kwartale o 1,7 proc. w ujęciu rocznym wobec 2 proc. za pierwszy kwartał.

Na warszawskiej giełdzie uwagę zwróciły we wtorek notowania KGHM, dzięki którym cały indeks WIG20 zdołał utrzymać się na plusie. Kurs sięgnął prawie 122 zł za akcję po wzroście o ponad 4 proc. To efekt wyraźnego wzrostu cen miedzi, które mają ogromny wpływ na notowania miedziowego koncernu na GPW.

Uwaga inwestorów w najbliższych dniach z pewnością skupi się również na notowanej na GPW spółce ZM Ropczyce. Konflikt korporacyjny z głównym akcjonariuszem w ostatnich dniach przybrał mocno na sile. Sprawę opisujemy w money.pl.

Zdecydowanie ciekawiej zapowiada się czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie. Na ten dzień został zaplanowany debiut operatora telekomunikacyjnego Play.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Lipski
5 lata temu
Podnieść podatki na media TVN , Polsat czy GW , które nie służą Polsce a za klamstwa i bluznierstwa wobec Polski nakładać wielomilionowe kary.
karol
5 lata temu
Czyli inwestorzy totalnie olali opinie Moodys:( Tak to jest jak jak ekonomisci mieszaja sie do polityki!! Daleko nie trzeba szukac! Coraz xzesciej wystepuje to na tym portalu!!!
xyz
5 lata temu
[QUOTE] Główny wskaźnik warszawskiej giełdy WIG20 od rana utrzymuje przyzwoite wzrosty - znów w dużej mierze za sprawą kursu akcji KGHM, który poprawia wczorajsze zwyżki o kolejne 1,5 proc. [/QUOTE] Etermit, gdzie ty jesteś? Zobacz co się dzieje ! Pewnie wiesz i dlatego nie masz już siły tych wybryków komentować.
3-ci kwartał ...
5 lata temu
[QUOTE] Dopiero po zamknięciu handlu poznamy decyzję władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych. [/QUOTE] Głucho i cicho tutaj, zapewne część 32,33% forumowiczów odpoczywa na urlopach, część 32,33% forumowiczów pochowała się po norach i czeka na wieczorną decyzję władz monetarnych USA w sprawie stóp procentowych, a pozostała część 32,33% forumowiczów zwietrzyła okazję do zarobku świeżej, pachnącej waluty i pognała bladym świtem do Lidla, bo tam dzisiaj cukier 1kg za 0,01 zł przy zakupie kawy rozpuszczalnej za kwotę 15 zł. Ci ostatni jeszcze dzisiaj lub jutro rańcem pomkną do Bułgarii !!!
xyz
5 lata temu
ropa brent 50,40$ -0,73 Ależ ta ropa musi być zmęczona, bo co kilka dni ganiają jej kurs, raz do góry, raz zjazd, podobnie jak rowerzyści na nierównym terenie. Nawet już większość kierowców jest zdezorientowanych i oszołomionych tymi skokami cen paliw, cyklicznie przeskakują z samochodów na rowery, to znowu kiedy cena paliwa maleje tankują do oporu i wsiadają z powrotem do swych aut.