Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 rośnie w siłę. Dobre nastroje przed Fed

149
Podziel się:

W WP money czytaj o przebiegu środowej sesji na warszawskiej giełdzie.

WIG20 rośnie w siłę. Dobre nastroje przed Fed

W całkiem dobrych nastrojach zakończyli środową sesję inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie. Dopiero w czwartek rano będą mieli możliwość zareagować na doniesienia, które napłyną z USA.

Po dość mizernym otwarciu notowań, w ciągu dnia mogliśmy obserwować nieco większe ożywienie kupujących na GPW. W rezultacie indeks WIG20 umocnił się powyżej poziomu 1,9 tys. pkt. Główny wskaźnik warszawskiego parkietu w ciągu miesiąca zyskał już ponad 10 proc. i wiele wskazuje na to, że dobre nastroje utrzymają się do końca roku.

Jeżeli chodzi o informacje, które napłynęły w środę ze spółek, warto wspomnieć o dofinansowaniu w wysokości około 30 mln zł, które otrzymała spółka CD Projekt, pozostająca w polu zainteresowania wielu inwestorów. Od początku roku producent gier dał już zarobić posiadaczom akcji prawie około 140 proc.

Wracając do spółek z indeksu WIG20, najsłabsze w środę okazały się papiery KGHM - kurs akcji spółki spadł o ponad 2 proc. - koncern poinformował o tym, że przeprowadzi testy na utratę wartości swoich zagranicznych aktywów. Nieźle spisywały się za to akcje PZU, dając zarobić inwestorom ponad 3 proc.

Przed nami decyzja władz monetarnych USA o stopach procentowych. Poznamy ją o godzinie 20.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 13:38

GPW w oczekiwaniu na decyzję Fed

Łukasz Pałka

Handel na warszawskiej giełdzie upływa w środę pod znakiem niewielkich zmian wartości głównych indeksów. Na rynku trwa wyczekiwanie na wieczorne decyzje po posiedzeniu Fed.

Zdecydowana większość obserwatorów rynku jest przekonana, że władze monetarne USA zdecydują dzisiaj o pierwszej od roku podwyżce stóp procentowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że sam fakt podwyżki nie będzie miał większego wpływu na nastroje - liczy się za to prognoza na temat tego, jak pod tym względem będzie wyglądał rok 2017. Nie brakuje bowiem głosów, że poprawiająca się kondycja gospodarcza USA w połączeniu z zapowiedziami Donalda Trumpa będą sprzyjać dalszym podwyżkom stóp. Z reguły takie spekulacje stają się pretekstem do korekty na giełdach.

Na razie na polskiej giełdzie nie widać większych zmian wartości indeksów. Korektę można dziś zaobserwować na notowaniach KGHM-u, który traci około 2 proc. - warto przypomnieć, że miedziowy gigant zapowiedziała przeprowadzenie testów na utratę wartości swoich zagranicznych aktywów, w tym w szczególności kopalni Sierra Gorda.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę

_ _Aktualizacja: 09:10

Początek sesji na GPW. Inwestorzy czekają na Fed

Łukasz Pałka

Dokładnie o godzinie 20. w środę władze monetarne w USA ogłoszą decyzję o podwyżce stóp procentowych - o tym przynajmniej jest przekonana zdecydowana większość analityków.

Amerykański bank centralny dość długo zwlekał z decyzją o podwyżce stóp procentowych. Po pierwszej od lat - w grudniu ubiegłego roku - rok 2016 zapowiadał się pod znakiem kilku kolejnych. Fed "przetrzymał" jednak inwestorów i podniesienie kosztu pieniądza po dzisiejszym posiedzeniu wydaje się raczej przesądzone.

Dość istotne będzie też zapowiedziana jednocześnie publikacja najnowszych prognoz makroekonomicznych dla USA. Mogą mieć one kluczowe znaczenie dla dalszych spekulacji dotyczących podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku - wśród inwestorów od dłuższego czasu dominuje przekonanie, że do nich dojdzie, co widać m.in. w umocnieniu dolara.

Wtorkowa sesja na nowojorskiej giełdzie przyniosła wzrosty głównych indeksów. Wskaźniki Dow Jones i S&P500 zyskały po około 0,6 proc. Handel na warszawskiej giełdzie w środę rozpoczyna się od niewielkiej korekty indeksu WIG20.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Na GPW w grudniu trwa "rajd świętego mikołaja". Mocno przeceniony w ostatnich miesiącach indeks WIG20 szybko odrabia zaległości i obecnie jest na poziomie najwyższym od jesieni ubiegłego roku. Duża w tym zasługa akcji PKO BP, które podczas wtorkowych notowań zyskały około 4 proc. Bardzo dobrze we wtorek spisywały się też akcje Eurocashu.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
Szok naftowy ...
5 lata temu
Krach renminbi załamie teraz kompletnie popyt na miedź. Widać jak ogromne wzrosty zapasów miedzi mamy na LME! KGHM na drodze do bankructwa. Do tego rośnie mocno oprocentowanie rekordowych długów! To samo z PKN, któremu ropa podrożała już o 100% od lutowego dołka, a jeszcze nie zaczęły się cięcia wydobycia i dostaw!
Szok naftowy ...
5 lata temu
Zaraz cudowanie bankruta się skończy i wpadnie w panikę rzucając kosze, bo już nie ma jak wyjść ze strat.
Szok naftowy ...
5 lata temu
Zagraniczna spekuła podbiła nam balonik strat i ucieka z Polski w panice, straty rosną podwójnie, bo trwa krach złotego. Ma coraz większe straty u siebie, umarzający czekają na gotówkę przed świętami, a gospodarka bankrutuje na rekordowych długach, jak widzieliśmy wczoraj po katastrofalnych danych. Fed to teraz zbankrutuje dodatkowo! WIG20USD 456.01 -2.05% 9:18
Szok naftowy ...
5 lata temu
Zagraniczna spekuła podbiła nam balonik strat i ucieka z Polski w panice, straty rosną podwójnie, bo trwa krach złotego. Ma coraz większe straty u siebie, umarzający czekają na gotówkę przed świętami, a gospodarka bankrutuje na rekordowych długach, jak widzieliśmy wczoraj po katastrofalnych danych. Fed to teraz zbankrutuje dodatkowo!
Szok naftowy ...
5 lata temu
Gaz ziemny dalej drożeje, po +2,5% wczoraj teraz +0,79%. Też się kończy, a zima za pasem.
...
Następna strona