Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosty opanowały światowe giełdy

0
Podziel się:

W money.pl czytaj, jak wyglądała czwartkowa sesji na warszawskiej giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Na najważniejszych światowych giełdach widać dziś było wzrosty. Poprawa nastrojów towarzyszyła rynkowi od rana, kiedy zakończyła się sesja w Chinach, a tamtejszy indeks zyskał ponad 2 procent. Na GPW entuzjazm był nieco mniejszy.

Giełdy w Europie zaliczyły w czwartek spore wzrosty. Takie rynki jak DAX, FTSE-MIB czy CAC zyskały ponad procent na wartości. Nieco słabiej radziła sobie warszawska giełda, która poszła w górę o 0,89 procent, a indeks 20 największych spółek zwyżkował o 0,82 procent.

Dobre nastroje to zasługa poprawy sentymentu w USA oraz w Chinach. Główny indeks giełdy w Shanghaiu zyskał w czwartek ponad 2 procent, a indeksy notowane na Wall Street rozpoczęły sesję wzrostami. Po godzinie notowań najwięcej w USA, bo ponad 0,5 procent, zyskiwał Nasdaq. Wzrosty za Oceanem to zasługa m.in. dobrych danych o inflacji. Mimo tego że odczyt mocno różni się od założonego przez Fed poziomu, to jest on lepszy od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że rok do roku inflacja wyniesie -0,1 procent. We wrześniu rok do roku ceny w Stanach Zjednoczonych stały w miejscu.

Zobacz, jak wyglądała czwartkowa sesja w Europie

Nastroje poprawiły się również w Japonii, gdzie rano pojawiły się bardzo dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej. W sierpniu wzrosła ona o 1,2 procent miesiąc do miesiąca, względem prognozowanego spadku o 0,5 procent.

Wśród największych spółek notowanych na GPW, najlepszy okazał się PKN Orlen oraz Bogdanka. Najsłabsze były natomiast LPP i PKO BP.

Sytuacji nie zmienił odczyt inflacji z polskiej gospodarki. Ceny spadają już piętnasty miesiąc z rzędu. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu deflacja wyniosła 0,8 procent rok do roku. Spadek cen jest zgodny z prognozami analityków oraz z odczytem wstępnym zaprezentowanym przez GUS 30 września. Największy wpływ na spadek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny transportu.

_ _Aktualizacja: 15:28

GPW: Inwestorzy poznali ważne dane GUS

Przemysław Ławrowski

Tak, jak pozostałe europejskie indeksy, na GPW w czwartek przeważa zielony kolor. Sytuacji na rynku nie zmienił odczyt inflacji, który potwierdził przewidywania rynku, że spadek cen trwa już 15 miesiąc z rzędu.

Indeks WIG20 rozpoczął sesję na poziomie około 2130 punktów i cały czas utrzymuje się blisko tego poziomu.

O 14:00 poznaliśmy najnowszy odczyt danych o inflacji. Według GUS, we wrześniu ceny spadły o 0,8 procent, co oznacza, że deflacja w polskiej gospodarce panuje od 15 miesięcy. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Najlepszą spółką wśród blue chipów jest PKN Orlen, który wczoraj ogłosił przejęcie dwóch spółek z Kanady i USA. Na Kicking Horse Energy spółka wyda 1,02 mld złotych.

Notowania europejskich indeksów podczas czwartkowej sesji

Tuż przed startem sesji w USA, kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy wskazywały wzrost. Zwiastuje to poprawę nastrojów na amerykańskiej giełdzie po wczorajszych spadkach.

_ _Aktualizacja: 10:54

GPW: Inwestorzy czekają na dane o inflacji

Łukasz Pałka

W lepszych niż w środę nastrojach rozpoczęła się w czwartek sesja na warszawskiej giełdzie. Najważniejsze dziś dane napłyną na rynek o godzinie 14.

Główny Urząd Statystyczny poda dziś najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Według prognoz ekonomistów wciąż mamy do czynienia z deflacją i - jak pokazują prognozy - tak będzie jeszcze przez kilka miesięcy.

Na warszawskiej giełdzie główne indeksy notują w czwartek wzrosty. W górę odreagowują m.in. notowania spółki Tauron, która ostatnio mocno traci ze względu na plany związane z przejęciem kopalni Brzeszcze. Na 9 listopada zostało zaplanowane walne zgromadzenie, które ma zdecydować o emisji akcji w celu sfinansowania przejęcia.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 07:36

GPW: Spółki energetyczne wciąż na minusach

Łukasz Pałka

Najnowsze dane o inflacji w Polsce poznają dziś inwestorzy obecni na warszawskiej giełdzie. Do notowań ciągłych wróciła spółka Polimex-Mostostal. Warto też obserwować kursy akcji spółek energetycznych, które od dłuższego czasu tracą z powodu rządowych planów ratowania sektora górniczego.

Coraz więcej wskazuje na to, że amerykański bank centralny jednak nie podniesie w tym roku stóp procentowych. Kolejne dane gospodarcze z USA okazały się gorsze od prognoz. Tym razem była to informacja o cenach produkcji sprzedanej we wrześniu: spadły one o 0,5 procent w porównaniu do sierpnia, podczas gdy analitycy wskazywali na spadek o 0,2 procent.

Między innymi z tego powodu indeksy na nowojorskiej giełdzie zakończyły środową sesję na minusach. Dodatkowo wyraźne spadki zaliczyła w środę na Wall Street sieć handlowa Wal-Mart. Jej akcje spadały po zapowiedzi, że jej zyski w przyszłym roku będą niższe. Pod znakiem wzrostów przebiega za to w czwartek handel na giełdach azjatyckich.

Dla inwestorów na warszawskiej giełdzie istotne mogą się w czwartek okazać najnowsze dane na temat inflacji. Według prognoz ekonomistów o godzinie 14 GUS poinformuje o tym, że we wrześniu ceny były o 0,8 procent niższe niż przed rokiem. Z deflacją mamy do czynienia od połowy ubiegłego roku. Ekonomiści są jednak zdania, że na przełomie 2015/2016 roku wskaźnik cen znów zacznie rosnąć.

Uwagę inwestorów zwraca również najnowsza opinia ekonomistów banku BofA Merrill Lynch. W swoim komentarzu napisali oni o tym, że spodziewają się, iż Europejski Bank Centralny ogłosi rozszerzenie programu skupu obligacji. Jak zaznaczają, "ostatnio publikowane dane pozwalałyby wskazywać na działanie już w październiku, jednak dojście do konsensusu w Radzie Prezesów może zająć nieco więcej czasu".

Przypomnijmy, że w marcu tego roku EBC rozpoczął skup obligacji państw strefy euro, przeznaczając na niego 60 miliardów euro miesięcznie. Na razie jednak nie widać, by program przyniósł zauważalne efekty w europejskiej gospodarce.

Na warszawskiej giełdzie uwagę zwracają niezmiennie notowania spółek energetycznych. W środę Tauron spadł o ponad 2 procent, około 1,5 procent straciła również Enea. Inwestorzy pozbywają się akcji firm energetycznych w obawie o rządowe plany łączenia ich z kopalniami. Przykładem może być dążenie do przejęcia kopalni Brzeszcze przez koncern Tauron.

Pomyślnie zakończył się tymczasem plan scalenia akcji spółki Polimex-Mostostal. Dzięki temu akcje firmy już nie są groszowe i wróciły do notowań ciągłych. Polimex-Mostostal scalił akcje w stosunku 50:1, co oznacza, że każde 50 akcji zostało zamienionych na jedną o 50-ktornie wyższej wartości. W efekcie na giełdzie będzie notowanych 86,6 miliona akcji Polimeksu-Mostostal.

Jak podaje spółka w swojej strategii, do roku 2020 filarami jej wzrostu mają być rozwój na rynkach energetycznym i naftowo-chemiczno-gazowym, zwiększenie efektywności segmentu produkcji (głównym zakładem produkcyjnym Grupy jest Mostostal Siedlce) oraz odbudowa pozycji w budownictwie przemysłowym.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)