Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obama zetnie deficyt o 4 biliony dolarów?

0
Podziel się:

Prezydent USA przedstawił ambitny plan cięć budżetowych. Chce między innymi zabrać ulgi dla najbogatszych.

Obama zetnie deficyt o 4 biliony dolarów?
(ec.europa.eu)

Cztery biliony dolarów w ciągu dwunastu najbliższych lat. Takie oszczędności w amerykańskich finansach publicznych proponuje prezydent Barack Obama. Zapowiedzi najmocniej odczuły na razie notowane na Wall Street spółki z branży zbrojeniowej.

Wczorajsza sesja na Wall Street upłynęła pod znakiem obrony głównych indeksów przed dalszymi spadkami. Ta sztuka udała się inwestorom, choć trudno mówić o znacznych wzrostach. Dow Jones zyskał 0,05 procent, S&P500 symbolicznie 0,02 procent, najwięcej bo o 0,6 procent poszedł w górę wskaźnik Nasdaq.

Podczas wczorajszej sesji na Wall Street istotne dla inwestorów były dwa wydarzenia: po pierwsze przemówienie prezydenta Baracka Obamy na temat cięć budżetowych, a po drugie publikacja tzw. Beżowej Księgi Fed.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t131739.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/inwestorzy;w;usa;nie;zwazaja;na;wielka;dziure;w;budzecie,57,0,771641.html) Inwestorzy w USA nie zważają na wielką dziurę w budżecie
Prezydent Obama zaproponował wczoraj dość ambitny plan cięć budżetowych, które jego zdaniem w ciągu najbliższych dwunastu lat miałyby przynieść oszczędności rzędu czterech bilionów dolarów i sprowadzić poziom deficytu budżetowego z 10 do 2,5 procent PKB. Drogą do tego ma być między innymi zabranie popieranych przez Republikanów ulg podatkowych dla najbogatszych Amerykanów. Do tego szykują się reformy w opiece socjalnej i cięcia wydatków na obronę.

Właśnie sektor zbrojeniowy najmocniej reagował wczoraj na zapowiedzi cięć Obamy. Inwestorzy wyprzedawali między innymi akcje koncernu Lockheed Martin, które spadły o ponad 2 procent. Podobnie zareagowały akcje spółek, które mają kontrakty z wojskiej, takich jak Raytheon czy General Dynamics.

Optymistyczne w swojej wymowie były zapisy w Beżowej Księdze, czyli dokumencie na temat stanu gospodarki przygotowanym przez Fed. Jego autorzy stwierdzają, że sytuacja gospodarcza USA się poprawia, choć umiarkowanie. Liczą także na szybszą poprawę sytuacji na rynku pracy. Nastroje co prawda nie na długo, poprawiły też dobre wyniki kwartalne banku JP Morgan.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)