Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
15.10.2020 07:50

Kursy walut. Rosnące statystyki zakażeń COVID-19 rzutują na siłę złotego

Czwartkowy poranek na rynku walutowym przynosi dalsze próby osłabienia złotego przy relatywnie stabilnym kursie eurodolara.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Kursy walut. Co z euro? (Fot: Markus Spiske)

Notowania euro wyraźnie przekroczyły okrągłe 4,50 zł, a nawet są już 2 grosze ponad tę granicę. Amerykańska waluta wyceniana jest na 3,8463 zł, a frank szwajcarski na 4,2048 zł. Funt w tym czasie powrócił do 5 zł.

W ostatnich dniach obserwujemy narastającą presję na sprzedaż polskiej waluty. Ruch (z 4,45 do 4,52 zł obecnie) nie jest może duży, niemniej widoczny. Podaż wokół złotego ma miejsce przy relatywnej stabilizacji eurodolara, co sugeruje iż przyczyn należy poszukiwać lokalnie.

Naturalnym wydaje się założenie o wzroście awersji do złotego wraz z pogarszaniem się sytuacji pandemicznej w Polsce. Wczoraj potwierdzono 6526 nowych przypadków COVID19 w Polsce, podczas gdy na początku października było to ok. 1900 osób.

Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Rynek najpewniej obawia się (zasadnie) potencjalnego powrotu do obostrzeń gospodarczych, co przynieście konieczność rewizji (podwyższonych ostatnio) prognoz makro. Podobny ruch podażowy w regionie CEE był widoczny wcześniej na czeskiej koronie, gdzie również Czechy mają problem z kontrolą zachorowań (ponad 8300 przypadków nowych zachorowań).

W trakcie dzisiejszej sesji warto bliżej przyjrzeć się publikacji finalnego odczytu inflacji za wrzesień. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 3,2 proc. r/r.

Ponadto klasycznie, jak co czwartek, globalny rynek śledzić będzie odczyt wniosków o zasiłek w USA. W praktyce jednak wydaje się, iż dane makro pozostawać będą na dalszym planie.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN oscyluje blisko 4,5-4,51 zł. Szczyt ostatniego podbicia to okolice 4,6 zł. USD/PLN testuje 3,84 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, pieniądze, forex, kursy walut, euro, dolar, komentarze walutowe, komentarze giełdowe
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2020

Kapitan JaźPrzy takiej inflacji i rosnącym zadłużaniu to raczej nic dziwnego . Co na to nasz ekspert Glapiński powie .Jest dobrze , wszystko pod kontrolą , … Czytaj całość

15-10-2020

ciekaweA kilka dni temu pisaliście że złoty się umacnia, że aż strach jaki silny... Deficyt budżetu na przyszły rok 100mld a pis w tym temacie nie powiedział … Czytaj całość

15-10-2020

Twój nickTak ... ktoś robi nieźle walki na walutach ... Z dnia na dzień GBP 2% w górę to 2% w dół ... i od nowa ...

Rozwiń komentarze (29)