Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Maląg: Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada

1
Podziel się

Dodatkowy zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 8 ze względu na przejście na naukę zdalną dzieci z klas I-III będzie przysługiwał od najbliższego poniedziałku, 9 listopada, do 29 listopada, poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maląg: Dodatkowy zasiłek będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada
bEgZjAoR

"W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach, jakie obowiązywały we wrześniu br." - powiedziała Maląg, cytowana w komunikacie.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 umożliwia wydłużenie okresu pobierania dodatkowego zasiłku w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. I rząd na taki krok się zdecydował.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą otrzymać rodzice:

bEgZjAoT
  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego uczęszczały dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
  • w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej tych placówek

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także gdy uczęszczanie dzieci do szkół i innych placówek nie jest możliwe ze względu na obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne.

Zasiłek przysługuje:

- rodzicom dzieci do lat 8,

bEgZjAoZ

- ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;
bEgZjApa

- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

Nie jest on wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał rodzicom od początku pandemii koronawirusa. do 26 lipca br. Później został przywrócony za okres od 1 do 20 września br.

Teraz rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 listopada br.

bEgZjApu
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Trump
7 miesięcy temu
Biden miał przeliczone wybory przedterminowe. Ten pan opatentował podsłuchy.