Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Mercator może zastąpić Alior w WIG20. Zmian w indeksach będzie więcej

3
Podziel się:

Szykują się przetasowania na warszawskiej giełdzie. Analitycy spodziewają się, że w najbardziej prestiżowym indeksie GPW znajdzie się jeden z wygranych pandemii - spółka Mercator Medical. Prawdopodobnie zastąpi Alior Bank. Zmian będzie więcej.

Mercator może zastąpić Alior w WIG20. Zmian w indeksach będzie więcej
Na giełdzie wkrótce dojdzie do przetasowań. (money.pl, Rafał Parczewski)

Na początku marca warszawska giełda ogłosi zaktualizowane składy najważniejszych indeksów. Można spodziewać się zmian w WIG20, mWIG40 i sWIG80, na które w głównej mierze patrzą zagraniczni inwestorzy i duże instytucje.

Wszystko wskazuje na to, że będzie kilka ciekawych zmian, także w najbardziej prestiżowym gronie. Analitycy Domu Maklerskiego Trigon przewidują, że do WIG20 trafią akcje Mercator Medical. Zastąpią w nim akcje Alior Banku.

Alior, tak jak i cały sektor bankowy, mocno ucierpiał w pandemii. To odbiło się też na słabszych notowaniach na giełdzie. Za to Mercator Medical, zajmujący się produkcją rękawic ochronnych i dystrybucją materiałów medycznych, w COVID-19 odnalazł się idealnie, co skutkowało gigantycznym wystrzałem na akcjach spółki. Stąd m.in. spodziewana wymiana w indeksie WIG20.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Główne indeksy

Alior będzie prawdopodobnie zdegradowany do słabszego indeksu mWIG40. Do niego awansować mogą za to: Polenergia, Selvita, Stalprodukt i OncoArendi, które - według prognoz DM Trigon - zastąpią BNP Paribas, CI Games, Cormay i Mabion.

Warto dodać, że według analityków, pomimo wysokiego miejsca w rankingu niedawnego debiutanta z branży gier - firmy Huuuge, nie wejdzie ona do indeksu mWIG40 zarówno w tej, jak i w następnej rewizji. Będzie miała na to szansę dopiero we wrześniu 2021.

Są też spodziewane zmiany w indeksie sWIG80. Mogą z niego wypaść: Asseco BS, AC Autogaz, Eko Export, Games Operators, Getin Noble Bank, Inter RAO, MLP Group, Police i Śnieżka, a ich miejsca prawdopodobnie zajmą Erbud, IMC, Instal Kraków, Mangata, MoBruk, Photon Energy, Serinus, Sygnity oraz Quercus (60 proc. szans) lub Prairie Mining (40 proc. szans).

Nowe zasady

Marcowa rewizja indeksów będzie pierwszą przeprowadzoną na nowych zasadach tworzenia rankingu indeksowego. GPW większe znaczenie nada m.in. wartości akcji spółki w wolnym obrocie (poza akcjami należącymi do największych akcjonariuszy) kosztem wartości obrotów (wartości transakcji na akcjach spółki) za ostatnie 12 miesięcy.

GPW stworzy listę rankingową na najbliższą rewizję według struktury akcjonariatu na dzień 19 lutego, jednak dzień ustalania kapitalizacji w wolnym obrocie jest nieznany i będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (od 15 do 19 lutego).

"Nowy regulamin indeksowy wymaga od nowych spółek przynajmniej 4 miesięcy notowań, aby mogły zacząć spełniać nowe kryterium płynnościowe MWO. Dotyczy to wszystkich indeksów - WIG20, WIG30, mWIG40 i sWIG80. Wyjątkiem jest tylko awans do WIG20 w trybie nadzwyczajnej rewizji w przypadku bardzo dużego IPO" - podkreślają analitycy DM Trigon.

GPW opublikuje zmiany na najbliższą rewizję warszawskich indeksów 4 marca. Zmiany wejdą w życie od sesji giełdowej po 19 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Mariokrak
3 lata temu
Był kiedyś fajny bank BPH, ale po repolonizcji PiS stał się Alior Bankiem i co ? Klapa już dawno a konta zlikwidowane, bo strach, że kasa przepadnie !
taaaaak
3 lata temu
kiedy akcje radia maryja będzie można kupić
Jerzy
3 lata temu
I tak akcje zleca na łeb. Gospodarka w ruinie , ludzie nie pracuja, Turystyka, gastronomia, galerie praktycznie nie dzialaja. Większości ludzi bieda zagląda do domów /nie dotyczy PIS/. CZEKA NAS BESSA JAKICH MAŁO.