Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF wydłużył preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK do 30 VI 2021

0
Podziel się:

Warszawa, 15.12.2020 (ISBnews) - Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku - do 30 czerwca 2021 r. - preferencyjne warunki programu gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), podało Ministerstwo Finansów.

MF wydłużył preferencyjne warunki gwarancji de minimis BGK do 30 VI 2021

15 grudnia 2020 r. podpisano stosowny aneks do umowy pomiędzy MF a BGK.

"Zależy nam na tym, aby utrzymać korzystne dla przedsiębiorców warunki gwarancji de minimis. Dlatego przedłużamy ich stosowanie do końca czerwca 2021 r. MF jest w stałym kontakcie z BGK i wspólnie działamy na rzecz wsparcia polskich firm i zapewnienia im płynności finansowej w czasie COVID-19" - powiedział Kościński, cytowany w komunikacie.

Szef MF i MFiPR zaakceptował przedłużenie do 30 czerwca 2021 r. preferencyjnych warunków programu gwarancji de minimis udzielanych przez BGK w ramach Krajowego Funduszu Gwarancyjnego (KFG ). Zgodził się także na wprowadzenie od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. kolejnych, bardziej korzystnych dla przedsiębiorców parametrów tych gwarancji. Ma to związek z trwającą w Polsce pandemią COVID-19, podkreślono.

W ramach KFG udzielane są przez BGK gwarancje spłaty kredytów obrotowych i inwestycyjnych w formule pomocy de minimis zaciąganych przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W związku z pandemią COVID-19, gwarancje mogą obejmować do 80% kwoty kredytu objętego gwarancją (przed pandemią do 60%). Zrezygnowano również z pobierania opłaty prowizyjnej (przed pandemią pobierano prowizję 0,5%), wynika także z materiału.

"Od 1 stycznia 2021 r., wprowadzone zostają kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, w szczególności:

- podwyższono maksymalną kwotę gwarancji z 3,5 mln zł do 1,5 mln euro dla gwarancji do 5 lat i 750 tys. euro dla gwarancji powyżej 5 lat,

- wydłużono maksymalny okres gwarancji spłaty kredytu obrotowego z 39 miesięcy do 75 miesięcy, a kredytu inwestycyjnego z 99 miesięcy do 120 miesięcy" - czytamy dalej.

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)