Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

MFPR: Projekt modernizacji jazów odrzańskich ma kosztować 154 mln złotych

0
Podziel się

Udrożnienie i przystosowanie drogi wodnej oraz przywrócenie możliwości transportowych na Odrze zakłada projekt modernizacji jazów odrzańskich, którego koszt szacowany jest na 154 mln zł, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFPR).

MFPR: Projekt modernizacji jazów odrzańskich ma kosztować 154 mln złotych
(Flickr)
bEpJxEBh

Z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) ma pochodzić 130 mln zł. Modernizacja ma objąć: Jazy Krępa, Dobrzeń i Groszowice na opolskim odcinku Odry.

"Żegluga rzeczna to najbardziej ekologiczny rodzaj przewozu. Dlatego przekazujemy kolejne środki na rozwój transportu śródlądowego" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

Przypomniała, że dotychczas z POIiŚ dofinansowano projekty z zakresu żeglugi śródlądowej na łączną kwotę 1,1 mld zł.

bEpJxEBj

Umowę o dofinansowanie projektu "Modernizacja jazów odrzańskich na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - woj. opolskie (etap II)" podpisali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wód Polskich.

Inwestycja zakłada m.in. wymianę zamknięć sektorowych na klapowe z napędem hydraulicznym, przebudowę konstrukcji betonowych filarów, przyczółków i przęseł. Wybudowane mają zostać przepławki dla ryb (konstrukcje, które umożliwiają naturalną migrację ryb) dwuśrodowiskowych, nadbudówki maszynowni i kładki do osiedli przystopniowych.

Zaplanowano przebudowę dróg i placów dojazdowych oraz infrastruktury energetycznej, obiekty mają zostać wyposażone w systemy automatycznego i zdalnego sterowania klapami. Mają one monitorować pracę urządzeń i bezpieczeństwo budowli. W ramach projektu ma powstać bądź zostać zmodernizowanych 22 km śródlądowych dróg wodnych.

Jaz wodny jest to budowla wznoszona w poprzek koryta rzeki, która służy do spiętrzenia wody. Modernizacja jazów na Odrze przyczyni się do udrożnienia, przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece.

bEpJxEBK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)