WAŻNE
TERAZ

Ołena Zełenska nie przyjedzie. Wykład w Gdańsku odwołany

Najmocniejszy wzrost od 2023 roku. Spółki energetyczne zyskały na GPW

Indeks WIG-Energia we wtorek zyskał ponad 10 proc. To najwyższy jednodniowy wzrost spółek energetycznych na warszawskim parkiecie od lipca 2023 roku – zauważa serwis wnp.pl. Wówczas inwestorzy tak zareagowali na sprawę NABE.

GPW, giełdaGPW, giełda
Źródło zdjęć: © GPW/flickr.com
Marcin Walków

Wtorek na GPW przyniósł długo oczekiwane wzrosty, szczególnie wśród spółek energetycznych. Indeksy WIG i WIG20 wzrosły o 2 proc., jednak to energetyka przykuła uwagę inwestorów. Silne zwyżki notowały m.in. PGE, Enea i Tauron, które na zamknięciu sesji zyskały odpowiednio 13,6 proc., 11,7 proc. i 10 proc.

KE zapowiada zmiany w systemie ETS

Znaczący wpływ na sytuację miały deklaracje Komisji Europejskiej dotyczące modyfikacji systemu ETS. Zmiany mają na celu dopasowanie polityki dekarbonizacji do nowych, mniej restrykcyjnych realiów gospodarczych. W wyniku tego, przemysł mógłby liczyć na więcej darmowych uprawnień CO2, co pozytywnie odbije się na finansach spółek energetycznych. Te dotychczas ponosiły znaczne koszty zakupu uprawnień emisji.

Trump: gigantyczne oszustwo Bidena i Obamy. Koniec regulacji klimatycznych

Wysokie zainteresowanie inwestorów

Ostatni tak okazały wzrost zanotowano 17 lipca 2023 r., kiedy padła informacja o planowanym wykupie aktywów węglowych od spółek energetycznych, czyli kroku do stworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Projekt ostatecznie spełzł na niczym.

Źródło: wnp.pl

Wybrane dla Ciebie