Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

NBP zebrał prognozy ekspertów. Spadek PKB będzie głębszy, a inflacja wyższa

349
Podziel się:

W ciągu trzech miesięcy wyraźnie pogorszyły się prognozy analityków ankietowanych przez NBP. Najnowsza zakłada spadek PKB Polski w tym roku o 3,6 proc. Towarzyszyć temu ma wzrost cen na poziomie około 3,3 proc.

Prognozy ekspertów zebrane przez NBP mogą niepokoić rząd.
Prognozy ekspertów zebrane przez NBP mogą niepokoić rząd. (Flickr)

Za nami wybory prezydenckie. Czas więc wrócić do szarej rzeczywistości gospodarczej. Narodowy Bank Polski (NBP) co kwartał publikuje wyniki ankiet przeprowadzanych wśród blisko 20 analityków. Wypytuje ich m.in. o oczekiwania dotyczące wzrostu PKB i inflacji. Najnowszy raport pokazuje, że postrzeganie perspektyw polskiej gospodarki w 2020 roku pogorszyło się.

Przede wszystkim eksperci spodziewają się wyraźnie głębszego spadku PKB. Prognoza centralna zakłada, że polska gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 proc. Poprzedni raport mówił o spadku, ale o zaledwie 2,6 proc. Na odbicie rzędu 3,7 proc. możemy liczyć w 2021 roku i dalszy wzrost o 3,1 proc. w kolejnym roku.

W raporcie czytamy, że ankietowani eksperci są pewni, że nie uda się w tym roku uniknąć recesji. Z 50-procentowym prawdopodobieństwem wskazują, że skala spadku PKB będzie w przedziale od 1,8 do 5 proc.

Zobacz także: Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Scenariusze recesyjne w latach 2021-2022 nie są całkowicie wykluczone, lecz prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB pozostaje bardzo niskie, równe 11 proc. w 2021 roku i 9 proc. w 2022.

Najnowsze prognozy potwierdzają też, że mimo kryzysu, ceny będą rosły w dość szybkim tempie (blisko górnego limitu przedziału akceptowanego przez NBP). W tym roku inflacja ma być średnio na poziomie 3,3 proc. W porównaniu z poprzednią prognozą wskaźnik wzrósł o 0,1 pkt. proc.

Podwyżki cen mają nieco odpuścić w kolejnych dwóch latach. Inflacja na 2021 rok szacowana jest na 2,3 proc., a na 2022 na 2,5 proc.

NBP przyjmuje, że docelowym poziomem inflacji, który jest korzystny dla gospodarki w długiej perspektywie czasu jest około 2,5 proc. Najnowsze prognozy sugerują, że z 85-procentowym prawdopodobieństwem średnioroczna inflacja w 2020 roku ukształtuje się powyżej tego celu.

"O ile w br. prawdopodobieństwo inflacji powyżej celu inflacyjnego jest istotnie wyższe od inflacji poniżej celu, o tyle dla kolejnych lat mniej więcej tak samo prawdopodobne jest kształtowanie się inflacji poniżej jak i powyżej 2,5 proc." - czytamy w opracowaniu NBP.

W tegorocznej letniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP uczestniczyło 22 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, naukowe, związek zawodowy i organizację przedsiębiorców. Prognozy zostały przekazane między 15 czerwca a 3 lipca, przy czym ich zdecydowana większość - w ostatnich czterech dniach badania ankietowego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(349)
rex
3 lata temu
Rex /Panie redaktorze Słomski pana portal Money od lat słynie z destrukcyjnych nieprawdziwych prognoz .Cytują tutaj anonimowych ekspertów z NBP .W Polsce nie ma zadnego rozumnego eksperta finasowego .To niedouki szkoły PRL i Balcerowicza.Jedynym ekspertem o swiatowej klasie i najlepszym w UE finasistą jest Premier Morawiecki -trzeba mu zaufac .Już dawno powinien za to umieszczony w panteonie ludzi tej miary co Grabski,Kwiatkowski .Powiem więcej oni mieli lżej niż Premier Morawiecki -on wobec tego ich przewyższa.Tylko bydło polityczne zarówno na prawicy/w porozumieniu z TVP/ jak i opozycji tak jak w Polskim piekiełku ciągle go atakuje ze nie daje im Polski rozgrabić nawet ludzią z PIS
jaga
3 lata temu
U ewangelisty Mateusza każdą wypowiedź czytaj na odwrót. Jak spada, znaczy rośnie. I tak ze wszystkim
prorok Juda
3 lata temu
nie 3,6 i 3,3 lecz 36 i 33.Wybraliście to teraz jedzcie ziemię. Jeszcze będziecie płakać z radości jak Putin wam na czołgach przywiezie mąkę i smalec
wisus54
3 lata temu
A jeszcze przed wyborem Duda mówił że zdążamy do dobrobytu. Może miał PiS na myśli??
wisus54
3 lata temu
NBP zebrał prognozy ekspertów. Spadek PKB będzie głębszy, a inflacja wyższa - a czy Morawiecki będzie bardziej prawdomówny ???
...
Następna strona