Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.07.2020 14:21

NBP zebrał prognozy ekspertów. Spadek PKB będzie głębszy, a inflacja wyższa

W ciągu trzech miesięcy wyraźnie pogorszyły się prognozy analityków ankietowanych przez NBP. Najnowsza zakłada spadek PKB Polski w tym roku o 3,6 proc. Towarzyszyć temu ma wzrost cen na poziomie około 3,3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Prognozy ekspertów zebrane przez NBP mogą niepokoić rząd.

Za nami wybory prezydenckie. Czas więc wrócić do szarej rzeczywistości gospodarczej. Narodowy Bank Polski (NBP) co kwartał publikuje wyniki ankiet przeprowadzanych wśród blisko 20 analityków. Wypytuje ich m.in. o oczekiwania dotyczące wzrostu PKB i inflacji. Najnowszy raport pokazuje, że postrzeganie perspektyw polskiej gospodarki w 2020 roku pogorszyło się.

Przede wszystkim eksperci spodziewają się wyraźnie głębszego spadku PKB. Prognoza centralna zakłada, że polska gospodarka w tym roku skurczy się o 3,6 proc. Poprzedni raport mówił o spadku, ale o zaledwie 2,6 proc. Na odbicie rzędu 3,7 proc. możemy liczyć w 2021 roku i dalszy wzrost o 3,1 proc. w kolejnym roku.

W raporcie czytamy, że ankietowani eksperci są pewni, że nie uda się w tym roku uniknąć recesji. Z 50-procentowym prawdopodobieństwem wskazują, że skala spadku PKB będzie w przedziale od 1,8 do 5 proc.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Scenariusze recesyjne w latach 2021-2022 nie są całkowicie wykluczone, lecz prawdopodobieństwo ujemnego tempa wzrostu PKB pozostaje bardzo niskie, równe 11 proc. w 2021 roku i 9 proc. w 2022.

Najnowsze prognozy potwierdzają też, że mimo kryzysu, ceny będą rosły w dość szybkim tempie (blisko górnego limitu przedziału akceptowanego przez NBP). W tym roku inflacja ma być średnio na poziomie 3,3 proc. W porównaniu z poprzednią prognozą wskaźnik wzrósł o 0,1 pkt. proc.

Podwyżki cen mają nieco odpuścić w kolejnych dwóch latach. Inflacja na 2021 rok szacowana jest na 2,3 proc., a na 2022 na 2,5 proc.

NBP przyjmuje, że docelowym poziomem inflacji, który jest korzystny dla gospodarki w długiej perspektywie czasu jest około 2,5 proc. Najnowsze prognozy sugerują, że z 85-procentowym prawdopodobieństwem średnioroczna inflacja w 2020 roku ukształtuje się powyżej tego celu.

"O ile w br. prawdopodobieństwo inflacji powyżej celu inflacyjnego jest istotnie wyższe od inflacji poniżej celu, o tyle dla kolejnych lat mniej więcej tak samo prawdopodobne jest kształtowanie się inflacji poniżej jak i powyżej 2,5 proc." - czytamy w opracowaniu NBP.

W tegorocznej letniej rundzie Ankiety Makroekonomicznej NBP uczestniczyło 22 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe, naukowe, związek zawodowy i organizację przedsiębiorców. Prognozy zostały przekazane między 15 czerwca a 3 lipca, przy czym ich zdecydowana większość - w ostatnich czterech dniach badania ankietowego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, projekcja nbp, prognozy, pkb, inflacja, kryzys, koronawirus, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2020

kubaakurat dzień po wyborach :D

13-07-2020

krasulaTen człowiek nie wie co mówi. Miało być cudownie a nagie po wyborach może być gorzej. Laleczki straciły pomysły?

13-07-2020

DDDNo Ci co głosowali na 500+ wlasnie sie zaczyna przekaz o biedzie w kraju zaraz powiedzą ze Dziura w skarbcu jest większa niż przewidywali i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (349)