Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Notowania banków spadają po obniżce stóp procentowych

5
Podziel się

W środę po godz. 15.00 na warszawskim parkiecie mocno spadają notowania banków. Indeks WIG-banki idzie w dół o ponad 5 proc. To reakcja rynku na obniżkę stóp procentowych w Polsce, której w środę niespodziewanie dokonała Rada Polityki Pieniężnej.

Notowania banków spadają po obniżce stóp procentowych w środę 8 kwietnia.
Notowania banków spadają po obniżce stóp procentowych w środę 8 kwietnia. (PAP, Tomasz Gzell)
bDUJFCtN

Indeks WIG-banki, w skład którego wchodzą spółki z sektora bankowego, spada o 5,2 proc. To znacznie więcej niż indeks skupiający największe spółki (WIG 20), który zniżkuje o 1 proc.

Najmocniej, bo o 12 proc. zniżkuje kurs Banku Millennium, a notowania Aliora idą w dół o prawie 10 proc. Notowania Pekao oraz PKO BP, które mają największy wpływ na zmianę w indeksie WIG-banki spadają o odpowiednio: 7 porc. i prawie 5 proc.

bDUJFCtP

Notowania banków poszły w dół po tym, jak w środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP)
obniżyła stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Decyzja była zaskoczeniem dla rynku, gdyż ekonomiści spodziewali się takich działań dopiero w kolejnych miesiącach.

Główna stopa referencyjna została obniżona z 1,0 proc. do 0,5 proc. Z kolei oprocentowanie depozytów w Narodowym Banku Polskim zostało obniżone do z 0,5 proc. do 0,0 proc., a kredytów - do z 1,5 proc. do 1,0 proc.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDUJFCtV

Notowania banków mocno spadły od czasu, kiedy w Polsce zaczęła się epidemia koronawirusa. W ciągu ostatniego miesiąca indeks WIG-banki poszedł w dół o 23 proc. Indeks WIG20 spadł w tym samym czasie o 2 proc.

Według analityków z Domu Maklerskiego BOŚ, sektor bankowy to jeden z sektorów, które ucierpią najbardziej z powodu epidemii. Negatywnie odbije się na nich wzrost bezrobocia oraz liczby upadłości korporacyjnych. Banki mogą spodziewać się także wyższych kosztów postępowań sądowych, m. in. ze względu na większą skłonność klientów do wszczynania sporów sądowych.

bDUJFCtW

Dodatkowo, rekordowo niskie stopy procentowe dla kilku milionów Polaków oznacza to niższe raty kredytów, ale dla banków oznacza to spadek marż.

Jeszcze przed środową decyzją prognozowano, że przy 2-3 cięciach w tym roku (z czego jedno miało już miejsce w marcu), raty kredytów mogą obniżyć się nawet o prawie 200 zł.

- Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych. Takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie - wyliczył Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDUJFCtX

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUJFCuq
banki
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Xyz
rok temu
Obudzicie się inflacja 6% rzeczywista 10% i więcej. Oprocentowania depozytów 0,5. Klasyczne rolowanie długu. Klasa średnia za 10 lat będzie ziemniaki kopać z głodu. Z 1 mln oszczędności za w 10 lat jak dobrze pójdzie zostanie na trumnę.
!!!
rok temu
A co ma stala marza okreslona w umowie do obnizwnia stop % a wiec de facto Wiboru? Przeciez kredyt to marża plus Wibor. Czy wy wiecie o czym piszecie?
antypicer
rok temu
I tym sposobem spełnią obietnicę wyborczą - Polacy będą zarabiać 10 k minimalnej :))
bDUJFCur
jaree
rok temu
Alior bank wyższa ,,,,,,,, bankowości ....................odroczenie raty o 3 miechy z 950 zł na 1080 :-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) kultura ............ aha Pan prezidonty mi to wywalczył ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,wa naq 6 miesięcy również z 950 na 1080 miesiecznie :-))))) dziękiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii by było wiadome od 16 lat zatrudniam nie mniej niż 8 ludzi 7 pracuje do dnia dzisiejszego od lat 9 i więcej ............
JA
rok temu
Hura hura hura mam kredyt hipoteczny. Niech zyję RPP