Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
08.04.2020 15:52

Notowania banków spadają po obniżce stóp procentowych

W środę po godz. 15.00 na warszawskim parkiecie mocno spadają notowania banków. Indeks WIG-banki idzie w dół o ponad 5 proc. To reakcja rynku na obniżkę stóp procentowych w Polsce, której w środę niespodziewanie dokonała Rada Polityki Pieniężnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Notowania banków spadają po obniżce stóp procentowych w środę 8 kwietnia. (Fot: Tomasz Gzell)

Indeks WIG-banki, w skład którego wchodzą spółki z sektora bankowego, spada o 5,2 proc. To znacznie więcej niż indeks skupiający największe spółki (WIG 20), który zniżkuje o 1 proc.

Najmocniej, bo o 12 proc. zniżkuje kurs Banku Millennium, a notowania Aliora idą w dół o prawie 10 proc. Notowania Pekao oraz PKO BP, które mają największy wpływ na zmianę w indeksie WIG-banki spadają o odpowiednio: 7 porc. i prawie 5 proc.

(Money.pl)
(Fot: Money.pl)

Notowania banków poszły w dół po tym, jak w środę Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe do najniższych poziomów w historii. Decyzja była zaskoczeniem dla rynku, gdyż ekonomiści spodziewali się takich działań dopiero w kolejnych miesiącach.

Główna stopa referencyjna została obniżona z 1,0 proc. do 0,5 proc. Z kolei oprocentowanie depozytów w Narodowym Banku Polskim zostało obniżone do z 0,5 proc. do 0,0 proc., a kredytów - do z 1,5 proc. do 1,0 proc.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Notowania banków mocno spadły od czasu, kiedy w Polsce zaczęła się epidemia koronawirusa. W ciągu ostatniego miesiąca indeks WIG-banki poszedł w dół o 23 proc. Indeks WIG20 spadł w tym samym czasie o 2 proc.

Według analityków z Domu Maklerskiego BOŚ, sektor bankowy to jeden z sektorów, które ucierpią najbardziej z powodu epidemii. Negatywnie odbije się na nich wzrost bezrobocia oraz liczby upadłości korporacyjnych. Banki mogą spodziewać się także wyższych kosztów postępowań sądowych, m. in. ze względu na większą skłonność klientów do wszczynania sporów sądowych.

Dodatkowo, rekordowo niskie stopy procentowe dla kilku milionów Polaków oznacza to niższe raty kredytów, ale dla banków oznacza to spadek marż.

Jeszcze przed środową decyzją prognozowano, że przy 2-3 cięciach w tym roku (z czego jedno miało już miejsce w marcu), raty kredytów mogą obniżyć się nawet o prawie 200 zł.

- Nawet 2-3 cięcia stóp procentowych. Takie są oczekiwania wobec tegorocznych działań Rady Polityki Pieniężnej. To oznacza dla kredytobiorców oszczędność rzędu 140-190 złotych miesięcznie - wyliczył Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: banki, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda, wig-banki, stopy procentowe, notowania, gpw, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-04-2020

JAHura hura hura mam kredyt hipoteczny. Niech zyję RPP

08-04-2020

XyzObudzicie się inflacja 6% rzeczywista 10% i więcej. Oprocentowania depozytów 0,5. Klasyczne rolowanie długu. Klasa średnia za 10 lat będzie … Czytaj całość

08-04-2020

!!!A co ma stala marza okreslona w umowie do obnizwnia stop % a wiec de facto Wiboru? Przeciez kredyt to marża plus Wibor. Czy wy wiecie o czym piszecie?

Rozwiń komentarze (5)