Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Banki, nieruchomości, dobra konsumpcyjne - te sektory ucierpią najbardziej przez pandemię

56
Podziel się:

W grupie najbardziej zagrożonych sektorów z uwagi na pandemię COVID-19 może się znaleźć sektor dóbr konsumpcyjnych, budownictwo, deweloperka mieszkaniowa, banki i spółki paliwowe - oceniają analitycy Domu Maklerskiego BOŚ. Jednak nie wszyscy ucierpią na epidemii.

Na empidemii koronawirusa najbardziej moga ucierpieć sektor nieruchomości, banki oraz sektor dóbr konsumpcyjnych.
Na empidemii koronawirusa najbardziej moga ucierpieć sektor nieruchomości, banki oraz sektor dóbr konsumpcyjnych. (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Zdaniem analityków, najbardziej ucierpi sektor dóbr konsumpcyjnych. Szczególnie zagrożone są firmy prowadzące duże sieci dystrybucyjne, które obecnie są zamknięte lub unikane przez klientów. Kryzys odczują też dostawcy półproduktów dla tych sieci.

Kolejnymi sektorami, który mogą ucierpieć w czasie kryzysu są budownictwo i deweloperka mieszkaniowa. Zdaniem analityków, duże projekty mogą zostać wstrzymane, a nabywcy mogą przełożyć decyzję o zakupie mieszkań.

Epidemia koronawirusa wpłynęła na plany mieszkaniowe wielu Polaków. Niektórzy spodziewają się dużego spadku cen nieruchomości. Jednak zdaniem ekspertów z portalu RynekPierwotny.pl, przecen nowych lokali na razie nie będzie.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jest to również trudny czas dla banków, na których negatywnie odbije się wzrost bezrobocia oraz liczby upadłości korporacyjnych. Banki mogą spodziewać się także wyższych kosztów postępowań sądowych, m. in. ze względu na większą skłonność klientów do wszczynania sporów sądowych.

Dodatkowo, w połowie marca Rada Polityki Pieniężnej do rekordowych poziomów obniżyła stopy procentowe. Dla kilku milionów Polaków oznacza to niższe raty kredytów, ale dla banków oznacza to spadek marż.

Według analityków z DM BOŚ, ucierpią także spółki paliwowe oraz wydobywcze. Odczują one zauważalne ograniczenie popytu ze względu na zatrzymanie gospodarki.

W wymienionych sektorach - zdaniem analityków - mogą pojawić się problemy z płynnością w związku z wysokim udziałem finansowania dłużnego.

Jednak niektóre sektory mogą skorzystać na epidemii. Sytuacji związana z COVID-19 wpłynęła pozytywnie na działalność deweloperów gier wideo.

Jest to szansa dla producentów gier w związku z tym, że społeczeństwo dysponuje większą ilością wolnego czasu, a dystrybucja produktów jest w większości cyfrowa i nie wymaga fizycznego kontaktu.

Większą aktywność graczy zaobserwowała m. in. wrocławski producent gier Techland.

Natomiast Vivid Games w połowie marca poinformował, że obserwuje od początku lutego globalny około 25-proc. wzrost pobrań wszystkich produktów w porównaniu do stycznia. Przy czym największy wzrost, o około 200 proc. producent gier odnotował w Chinach, tj. kraju najbardziej dotkniętym pandemią

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(56)
Kornelia990
4 lata temu
Pod wpływem epidemii bardzo cierpi również lotnictwo. W ogóle spółki komunikacyjne mają problemy. Wiele autobusów i pociągów woziło powietrze zamiast pasażerów i w związku z tym zostały zawieszone. Analizując sytuację stwierdzam, że sektor transportowy również bardzo ucierpi.
Lutek
4 lata temu
Martwię się o hodowców nutrii.
Lem
4 lata temu
Jeśli uwzględnimy niekontrolowany wzrost inflacji wątpliwy jest spadek wartości nieruchomości tym bardziej,że nikt nie zna scenariusza z wyprzedzeniem na 7dni a co dopiero ocena dłuższych psrspektyw.
Darek
4 lata temu
do wszystkich tych którzy życzą źle deweloperom, im nic nie zrobicie ponieważ mechanizm jest prosty jak nie będzie się sprzedawać to nie będą budować bo po co budować jak nie można sprzedać? Owszem w miejscach w których były zawyżone ceny zjadą 10-20% ale po co mają sprzedawać w tym roku jak inflacja będzie rosła? co zrobią z pieniędzmi które będą traciły wartość? Lepiej je mieć w działkach i mieszkaniach. Właściciele zarobili i 5 lat mogą czekać na koniunkturę, a Wy możecie czekać?
hanka
4 lata temu
Pensje mogą obniżyć do połowy, a 500+ zabrać, jak potrwa to jeszcze ze 2 miesiace. A raczej tak.
...
Następna strona