Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Orlen chce sprowadzać do Czech ropę spoza Rosji. Są rozmowy z rządem

12
Podziel się:

Grupa Orlen chce sprowadzać do swoich rafinerii w Czechach więcej ropy naftowej z innych kierunków niż rosyjski - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Koncern rozmawia z czeskim rządem na temat modernizacji ropociągów.

Orlen chce sprowadzać do Czech ropę spoza Rosji. Są rozmowy z rządem
Świnoujście, 11.03.2023. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej, przed przyjęciem pierwszej dostawy gazu LNG gazowcem "Lech Kaczyński" w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, 11 bm. (mr) PAP/Marcin Bielecki (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

- Przeprowadziliśmy testy na różnych gatunkach ropy. Zrobiliśmy to jeszcze przed wojną. Mamy dostosowaną paletę różnych gatunków. Częściowo również korzystaliśmy w czeskich rafineriach z ropy WTI. Zdywersyfikowaliśmy dostawy - powiedział w Świnoujściu Daniel Obajtek.

Pytany o możliwości zwiększenia importu surowca do czeskich rafinerii z innych kierunków niż rosyjski, prezes Obajtek odpowiedział, że już trwają rozmowy z rządem w Pradze.

- Chodzi o ropociągi TAL, IHL oraz Adria [ropociąg na terenie Chorwacji, skąd Orlen importuje ropę do Czech - przyp. red.]. W przypadku dwóch pierwszych ropociągów to kwestia modernizacji infrastruktury, która postępuje, a która pozwoli na zwiększony import z kierunku innego niż rosyjski. Logistyka leży po stronie czeskiej, ale my w tym zakresie współpracujemy - podkreślił Obajtek.

Orlen chce zwiększyć wydobycie

Podczas sobotniej konferencji prasowej w Świnoujściu prezes PKN Orlen dodał, że koncern chce wydać 70 mld zł na zwiększenie wydobycia.

Orlen zainwestował w przedsięwzięcia związane z wydobyciem i logistyką paliw 320 mld zł przez siedem lat. Daniel Obajtek zaznaczył, że są to "przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo Polaków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Polak
5 dni temu
Obatek doi nas teraz wraz ze swoimi mocodawcami będą doić Czechów.
kaka
1 tyg. temu
broń boże udostępnić im Odrę ,rozwiązać wszystkie umowy dotyczące żeglugi bo będą się panoszyć po wsze czasy , po pierwszej wonie światowe Niemcy musieli udostępnić swój port w Hamburgu..........................................Czechosłowacja skorzystała z przyznanego mu prawa, ustanawiając w Hamburgu m.in. placówkę w Moldauhafen; w 1937 roku drogą rzeczną z Czechosłowacji do hamburskiego portu dotarło 2010 statków z około 1,5 mln ton ładunków. Po kilku próbach Czechosłowacja zrezygnowała z wyegzekwowania prawa korzystania z portu w Szczecinie. Po II wojnie światowej zawarto umowę pomiędzy Polską a Czechosłowacją, na mocy której w porcie w Szczecinie utworzono wolną strefę czechosłowacką oraz przyznano Czechosłowacji do własnej eksploatacji nabrzeże z przyległym terenem o wymiarze 300m x 100m; jednak z powodu nierentowności Czechosłowacja w wyniku układu komunikacyjnego zawartego w styczniu 1956 roku zrezygnowała z utrzymania przyznanych jej terenów[2]. W tamtym czasie powstała także organizacja Czechosłowacka Żegluga na Odrze, z siedzibą we Wrocławiu i oddziałem w Szczecinie. W latach 1959-1992 istniała Czechosłowacka Żegluga Morska (czes. Československá Námořní Plavba), która posiadała 44 statki; jej kadry kształciły się w Szczecinie[1]...........................................nie wiem jakie Czesi mają układy w sądach miedzynarodowych że im przyznają wszystko czego chcą
Pol
1 tyg. temu
Tylko nie robic z Czechmi interesow oni sa falszywi za to co nam wykrecili z Turowem i ta pekna Jurwa jak bedziemy tonac to nam reki nie podaja znam Czechow az za tyle dobrze
Yhh
1 tyg. temu
Obajtek to marionetka w rękach przywódców PIS-U.
Polacy
1 tyg. temu
Brawo POLSKI ORLEN! Brawo Obajtek!