Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Orlen za Obajtka. Zyski w dół, zadłużenie i wydatki na marketing w górę

2619
Podziel się:

Po objęciu sterów przez Daniela Obajtka zyski Orlenu zaczęły spadać, a zadłużenie wzrosło. Co najmniej do końca 2019 roku nie sposób tego zrzucić na kiepską kondycję polskiej gospodarki. W tym samym czasie państwowa spółka z coraz większym rozmachem zaczęła wydawać pieniądze na marketing - podsumowuje "Gazeta Wyborcza”.

Orlen za Obajtka. Zyski w dół, zadłużenie i wydatki na marketing w górę
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. (Wikimedia Commons, Szczecinianka00)

Rekordowe zyski Orlen zanotował w 2017 roku. Daniel Obajtek zasiadł na fotelu prezesa państwowego giganta lutym 2018 roku.

Od tego czasu zyski Orlenu zaczęły spadać z roku na rok. W 2017 roku zysk netto wyniósł 7,2 mld zł, natomiast w 2020 roku 3,4 mld zł, czyli ponad dwa razy mniej. Oczywiście wyniki w ostatnim roku pozostawały pod wpływem kryzysu wywołanego pandemią, jednak już w 2019 roku zysk był znacznie niższy i wyniósł 4,3 mld zł.

Spadek z roku na rok widać także w przypadku zysku operacyjnego EBIT. W 2017 roku, czyli tuż przed tym jak Daniel Obajtek został prezesem, Orlen wypracował 8,7 mld zł. W kolejnych latach zysk operacyjny zmniejszał się – do 5,4 mld zł w 2019 roku oraz 1,1 mld zł w ubiegłym roku.

Zobacz także: Rzecznik MŚP w sporze z rządem o pomoc dla firm. "Są zastrzeżenia wyjęte z bajek"

Co innego zadłużenie – tu widzimy wyraźny wzrost. W 2017 roku dług netto państwowego giganta wynosił 0,8 mld zł, w 2019 roku już 2,5 mld zł, a w ubiegłym roku – aż 12 mld zł, podsumowuje "Gazeta Wyborcza”.

Za rządów Daniela Obajtka Orlen z coraz większym rozmachem zaczął też wydawać pieniądze na marketing, sponsoring, reklamę i prawników. 

W 2019 roku na marketing, PR, doradców i zewnętrznych prawników państwowa spółka wydała łącznie prawie 423 mln zł, a do tego doszło 40 mln zł darowizn. To stanowiło równowartość aż 0,5 proc. przychodów koncernu.

Tymczasem w 2017 roku na takie wydatki Orlen przeznaczył łącznie 201,3 mln zł (koncern nie informował wtedy osobno o darowiznach). A wtedy odpowiadało to 0,3 proc. przychodów koncernu. Z tego wynika, że w ciągu dwóch pierwszych lat prezesury Obajtka wydatki Orlenu na marketing, sponsoring, doradców i prawników zwiększyły się ponad dwa razy, informuje "Gazeta Wyborcza". Wysłaliśmy do Orlenu prośbę o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Zanim Daniel Obajtek zaczął zajmować ważne stanowiska w spółkach Skarbu Państwa, przez 9 lat, do 2015 roku, był wójtem gminy Pcim w województwie małopolskim.

Jego kariera nabrała tempa pod koniec 2015 roku, kiedy został prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zanim zasiadł na fotelu prezesa Energi, a potem Orlenu, był także przewodniczącym rady nadzorczej Lotos Biopaliwa, spółki zależnej Lotosu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2619)
Twój Pan
3 lata temu
hmmm, zastanówmy się czy pandemia w 2020r miała wpływ na wyniki ekonomiczne spółki produkującej m.in paliwa . Zdaniem TVNowców pewnie nie ,a GW oczywiście im klaszczą :D
berkator
3 lata temu
Trzeba wziąć pod uwagę że ten artykuł pochodzi z wyborczej w związku z czym treści nie ma co komentować.
nanader
3 lata temu
kolejne 'sensacje' z wybiórczej. Wydatki na marketing i prawników są związane z promowaniem fuzji z Lotosem, zwłaszcza w UE. W działaniach firmy łatwo to wytłumaczyć. Poza tym są też liczne inwestycje w reorganizację rafinerii i import węglowodorów z innych źródeł. Te wszystkie inwestycje redukują zysk ale zwiększają niezależność od Rosji i stanowią fundamenty na transformację w kierunku dekarbonizacji. Czasem trzeba inwestować, żeby można było korzystać z zysków w dłuższym terminie. = To wspaniale, że ne możecie tego przetrawić nieudacznicy i POpaprańcy - niech wam stanie to w gardle. Świat bez was będzie lepszy
ubawiony
3 lata temu
może by się jąkaty z czerskiej POchwalił wynikami finansowymi ,,wybiórczej''; to dopiero byłby chicior dnia... podajcie mi jeden jedyny przykład kiedy rewelacje jąkały z czerskiej się POtwierdziły !? --- Autorka tego artykułu zapomniała że mamy pandemię i dochody moga byc nizsze. Moze przesledzi Pani przychody zaprzyjaznionych z firm czy pochwala sie duzymi zyskami. Co do sytuacji złotego to w mojej ocenie efekt ogłoszonego locdaunu. Może przeciez pani porównac przychody innych firm zachodnich. Totalny nalot na P.Obajtka zamienia się w pseudoanalizy dotyczace efektywnosci kierowanej przez niego formy.
bucik
3 lata temu
Niektóre media opozycyjne powinny się wstydzić I przeprosić za ataki na obajtka, bo ten pokazał im co chcieli, wykazał źródło majątku, a Ci po prostu nagle cicho siedzą. A dlaczego Wyborcza nie podaje tak "rewelacyjnych" wyników finansowych Orlenu w latach 2010-2015?. To odpowiem. Bo były wielokrotnie niższe o tych obecnych, tak przecież słabych. Gdyby to była prawda to za rok 2020, - 4,3 mld. zysku w czasie epidemii to bardzo dobry wynik.
...
Następna strona