Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pekao: Sektory utilities, TMT i budownictwa względnie odporne na skutki pandemii

0
Podziel się:

Część polskiej gospodarki pozostała jednak względnie odporna na ekonomiczne skutki pandemii - do sektorów, które ucierpiały najmniej należą: sektor użyteczności publicznej, branża IT i telekomunikacja oraz budownictwa, podkreślają analitycy Banku Pekao. Zwracają oni uwagę, że istotną cechą kryzysu COVID-19 jest jego wybitnie sektorowy charakter.

Pekao: Sektory utilities, TMT i budownictwa względnie odporne na skutki pandemii

"Część polskiej gospodarki pozostała jednak względnie odporna na ekonomiczne skutki pandemii. Solidny wzrost r/r przychodów ze sprzedaży (wsparty wyższymi cenami) odnotował sektor użyteczności publicznej, zgodnie z naszymi oczekiwaniami beneficjentem rozwoju pracy zdalnej okazała się branża IT i telekomunikacyjna, a 'siłą rozpędu' na ścieżce wzrostu pozostało również krajowe budownictwo (gdzie kryzys zaczyna jednak oddziaływać z pewnym opóźnieniem). W przeciwieństwie do obszarów najmocniej dotkniętych restrykcjami, delikatny wzrost przychodów w całym półroczu odnotowały również pozostałe sekcje usługowe" - czytamy w raporcie specjalnym.

Najmocniej ucierpiały usługi bezpośrednio zablokowane przez restrykcje (zwłaszcza hotele i restauracje, turystyka oraz transport pasażerski), większość przemysłu (z wyjątkiem gałęzi wytwarzających dobra pierwszej potrzeby), a także handel, który spadku tradycyjnej sprzedaży nie był w stanie w pełni zrekompensować zwiększonym popytem w kanałach zdalnych, podkreślili analitycy.

"Procesy te bardzo dobrze odzwierciedlają dane o zmianie przychodów ze sprzedaży firm z poszczególnych sekcji gospodarki w I półroczu 2020. Największym przegranym kryzysu okazała się branża hotelarsko-gastronomiczna, gdzie obroty firm spadły aż o blisko 30% r/r. Dotkliwe spadki przychodów (w całym półroczu o 13% r/r) notował także sektor wydobywczy, w którym zmniejszonemu zapotrzebowaniu towarzyszyły spadkowe trendy notowań wielu surowców. Około 10-proc. spadek r/r wykazała również sekcja usługowa N, w skład której wchodzą m.in. takie działalności jak wynajem i dzierżawa, pośrednictwo rynku pracy czy operatorzy turystyczni (w tej ostatniej przychody ze sprzedaży zmalały r/r o blisko 2/3)" - czytamy dalej.

Niewiele mniejszej skali załamania przychodów (-9,4% r/r) doświadczyło w pierwszym półroczu przetwórstwo przemysłowe. W tej bardzo zróżnicowanej sekcji gospodarki obok branż, które ucierpiały szczególnie mocno, można było jednak wyróżnić gałęzie, które zaliczały się do wąskiego grona odpornych na kryzys.

Zmiana r/r przychodów ze sprzedaży firm (o liczbie pracujących co najmniej 10 osób, wypełniających sprawozdania F-01) w poszczególnych gałęziach przetwórstwa - źródło: Pont Info, Analizy Pekao)

Przemysł Zmiana % sprzedaży ogółem
Farmaceutyczny 13
Naprawa i instalacja 8
Pozostała produkcja 6
Tytoniowy 6
Urządzeń elektr. 4
Spożywczy 4
Chemiczny -2
Mineralny -3
Napojów -3
Drzewny -4
Papierniczy -4
Wyr. z metali -4
Poligraficzny -7
Wyr. z tworzyw i gumy -8
Elektroniczny -8
Meblarski -11
Tekstylny -12
Poz. sprzętu transp. -12
Odzieżowy -15
Maszynowy -16
Metalowy -16
Rafineryjny -25
Skórzany -27
Motoryzacyjny -30

"Listę obszarów, które w pierwszych 6 miesiącach 2020 roku znalazły się 'pod kreską', jeśli chodzi o dynamikę przychodów, dopełniają handel i naprawy (spadek o ponad 5% r/r, efekt przede wszystkim zamrożenia sprzedaży stacjonarnej i złej koniunktury na rynku samochodowym) oraz transport i logistyka (-4% r/r), gdzie 'uziemieniu' przewozów pasażerskich, towarzyszyło dawno nie notowane załamanie transportu towarów (a których nie zrekompensowały ani wyższe ceny usług, ani też względnie dobra sytuacja w segmentach magazynowania czy usług kurierskich)" - wskazało także Pekao.

Charakterystyczny dla większości najmocniej dotkniętych sektorów był silniejszy spadek eksportu aniżeli sprzedaży krajowej. A ponieważ wiele z nich cechuje duże uzależnienie od popytu zagranicznego, jego przełożenie na łączny spadek przychodów było tym większe, zauważyli także analitycy.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)