Notowania

chemia
22.07.2019 14:55

PERN planuje w tym roku dwukrotnie wyższe nakłady na inwestycje niż w 2018 r.

PERN planuje w tym roku ponad 500 mln zł na nowe inwestycje oraz blisko 100 mln zł na prace remontowe, podała spółka. To ponad dwa razy więcej niż w roku 2018.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Pieniądze na inwestycje, dzięki stabilnej pozycji spółki, będą pochodziły ze środków własnych. Łącznie w latach 2018- 2022 roku Grupa PERN zamierza przeznaczyć na rozwój ok 2,7 mld zł" - czytamy w komunikacie.

W 2018 roku przychody Grupy PERN wzrosły o 10% i wyniosły blisko 1,4 mld zł. Miniony rok był pierwszym rokiem funkcjonowania Grupy PERN w nowej formule, czyli po połączeniu spółki PERN z OLPP, poinformowano.

"Z rządowej Polityki dla sektora naftowego wynika szereg inwestycji, które spółka już realizuje i będzie realizowała w najbliższych latach. PERN zakończył prace nad studium wykonalności drugiej nitki rurociągu surowcowego na trasie Płock-Gdańsk. Firma uruchomiła postępowanie, którego przedmiotem jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych i koniecznych w tym zakresie opinii, uzgodnień i decyzji (z wyłączeniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji), w tym pozwolenie na budowę oraz na zasadach prawa opcji pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją 'II nitki Odcinka Pomorskiego', jako etapu przygotowania inwestycji strategicznej" - czytamy dalej.

W ocenie spółki, rurociąg ten pozwoli na pogłębienie dywersyfikacji oraz lepszą separację jakościową nowych gatunków ropy dla klientów.

Firma rozbudowuje także zbiorniki magazynowe na ropę naftową. Chodzi o 7 nowych zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. m3, do poziomu 4,1 mln m3. Zarówno budowa nowych zbiorników na ropę naftową w Bazie Gdańsk jak i w TNG już się rozpoczęły, podano również.

W segmencie paliwowym PERN planuje wybudować nowe zbiorniki (I i II etap to 350 tys. m3). Pierwszy etap tego programu to zrealizowane już dwa zbiorniki w Koluszkach i dwa zbiorniki w Nowej Wsi Wielkiej - każdy po 32 tys. m3, łącznie 128 tys. m3. Drugi etap jest w punkcie prac przygotowawczych, w tym wyboru wykonawców inwestycji - ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy dla inwestycji w czterech kolejnych lokalizacjach. Jednocześnie podpisana została umowa na wykonanie kolejnego zbiornika o pojemności 32 tys. m3 w bazie paliw w Koluszkach, poinformowała spółka.

PERN wybuduje także rurociąg paliwowy z bazy paliw PERN w Boronowie do bazy PKN Orlen w Trzebini (długość ok. 100 km) oraz zwiększy przepustowość rurociągu paliwowego dla zaopatrzenia aglomeracji warszawskiej.

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw. Skonsolidowane przychody spółki wyniosły prawie 1,4 mld zł w 2018 roku.

Tagi: chemia, farmacja, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz