Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE zidentyfikowała zasoby pozwalające na budowę ok.750 MW mocy fotowoltaiczych

0
Podziel się:

Warszawa, 25.09.2019 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) zidentyfikowała zasoby pozwalające na wybudowanie mocy fotowoltaicznych na poziomie ok. 750 MW, poinformował prezes Henryk Baranowski. 

PGE zidentyfikowała zasoby pozwalające na budowę ok.750 MW mocy fotowoltaiczych

"Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję lidera transformacji energetycznej inwestując w nieemisyjne źródła wytwórcze, do których zaliczamy przede wszystkim wiatraki na morzu i program rozwoju paneli fotowoltaicznych. W programie offshore jesteśmy obecnie na etapie wyboru partnera spośród podmiotów, które złożyły wiążące oferty zakupu udziałów, natomiast w przypadku programu PV nawiązaliśmy już współpracę z wiodącymi właścicielami gruntów w Polsce, wśród których znajdują się m.in. Polskie Koleje Państwowe i KGHM Polska Miedź. Już teraz, spośród terenów własnych i partnerów, zidentyfikowaliśmy zasoby pozwalające na wybudowanie mocy fotowoltaicznych na poziomie ok. 750 MW" - powiedział Baranowski, cytowany w komunikacie.

Spółka podała w prezentacji, że jej celem jest osiągnięcie 25% udziału elektrowni fotowoltaicznych w Polsce, głównie poprzez wzrost organiczny oraz akwizycję projektów i elektrowni fotowoltaicznych.

Szacowane nakłady inwestycyjne programu to 6-8 mld zł.

W planach PGE jest przygotowanie 30 projektów do udziału w aukcji do końca 2020 r. Spółka planuje pierwszy istotny przyrost słonecznych mocy w 2021 r.

PGE określiła także w prezentacji cel minimum dotyczący szacunkowej mocy źródeł PV na 1 300 MW w 2025 r. i 2 550 MW na 2030 rok.

Spółka poinformowała także w komunikacie, że finalizowana jest flagowa inwestycja grupy, czyli budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole, trwają prace na budowie bloku nr 7 w Turowie, a także na budowie trzech nowych farm wiatrowych pod nazwą Klaster (Starza, Rybice i Karnice II) o łącznej mocy ponad 97 MW. Przewidziany okres eksploatacji farm to 25 lat, a okres wsparcia dzięki wygranej aukcji OZE - 15 lat. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

"Projekt, którego zakończenie planowane jest na I kwartał 2020 r., pozwoli zwiększyć moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18% do blisko 650 MW, umacniając grupę na pozycji lidera rynku OZE" - podano także.

PGE podała w komunikacie, że sukcesywnie postępuje również budowa bloku o mocy 490 MW w Elektrowni Turów, gdzie rozpoczynają się prace uruchomieniowe poszczególnych instalacji bloku. Na przełomie 2019 i 2020 r. planowane jest rozpalenie kotła na oleju. Zaawansowanie realizacji prac objętych kontraktem wynosi ok. 92%. Zgodnie z obowiązującym obecnie harmonogramem inwestycja zostanie zakończona do 30 października 2020 r.

Grupa inwestuje także w aktywa zasilane gazem. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z grupy kapitałowej PGE, uruchomiła już postępowanie przetargowe na budowę dwóch bloków gazowo-parowych o łącznej mocy ok. 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. Przedmiot zamówienia o szacunkowej wartości ok. 4 mld zł zakłada realizację inwestycji w formule ,,pod klucz". Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest na przełomie 2019/2020 r. Pozostałe prace przygotowawcze przebiegają zgodnie z harmonogramem - uzyskano warunki przyłączenia do sieci energetycznej oraz zamknięto uzgodnienia z operatorem. Inwestycja przygotowywana jest do startu w aukcji mocy w 2019 r., co przekłada się na rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji 1 stycznia 2024 r., podano także.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)